کد خبر : 4774

در حالی بازار پی وی سی با کمبود گرید ۵۷ (اتصالات) روبه رو است که گرید S65 در بازار به وفور وجود دارد و نرخ این کالا هم در روزهای اخیر روندی نزولی داشته است. به گزارش پتروتحلیل و به نقل از پیرزاده، مدیرعامل شرکت تعاونی مصرف کنندگان پی وی سی اصفهان، تولید گرید ۵۷ به دلیل نبود کاتالیست با مشکلات بسیاری روبه رو است و گر چه پتروشیمی غدیر مایل بود که این گرید را تولید کند، اما کمبود کاتالیست این اجازه را به پتروشیمی غدیر نداد و از این رو صنایع پایین دست با مشکلات عدیده ای به دلیل کمبود گرید ۵۷ روبه رو هستند.

به همین دلیل نرخ مشخص و واقعی برای پی وی سی گرید ۵۷ هم در بازار وجود ندارد، برخی از تاجران حتی نرخ این کالا را تا مرز ۳۹۰۰ تومان هم عنوان می کنند. این در حالی است که بازار گرید S65 به دلیل عرضه بالا، اشباع شده و نرخ آن نیز امروز به مرز ۲۷۰۰ تا ۲۷۵۰ تومان رسید. مدیرعامل شرکت تعاونی مصرف کنندگان پی وی سی اصفهان در ادامه می گوید: گر چه پی وی سی گرید S70 هم در پتروشیمی اروند تولید می شود، اما کیفیت پایین این کالا، سبب شد تا استقبالی از سوی مصرف کنندگان برای خرید آن در بازار وجود نداشته باشد. از این رو بازار پی وی سی با ثبات و نگرانی از افت قیمت ها در روزهای اخیر سپری شده است.

با این حال اختلاف قیمت پی وی سی در بازار نقدی و بورس کالا برای گریدهایی که در حال عرضه است، به حداقل خود رسیده و به این ترتیب افت و خیز قیمت ها در آینده به قیمت های جهانی بیش از مسایل دیگر بستگی دارد و اگر قیمت جهانی تغییر محسوسی نداشته باشد، بازار پی وی سی هم بدون تغییرات عمده به کار خود ادامه خواهد داد. پیرزاده معتقد است؛ نگاه دولت جدید به سمت صنایع بالادست است و از این رو احتمال دارد در آینده ای نزدیک محدودیت ها در رینگ پتروشیمی کاهش یابد. این در حالی است که طی دو روز اخیر برخی از تاجران در بازار پی وی سی اقدام به کاهش نرخ کالاهای خود کرده و احتمال می دهند با توجه به تغییر کابینه و استراتژی های دولت و وزاری جدید بازار روندی نزولی پیدا کند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار