کد خبر : 42238

توافقات بانک مرکزی و صادرکنندگان در جلسه روز یکشنبه در گفت و گو با دبیر اتاق بازرگانی عراق و‌ ایران؛

پتروتحلیل-بازگشت ارز توسط صادرکنندگان به داخل کشور در اولویت بانک مرکزی است.

دکتر حمید حسینی دبیر اتاق بازرگانی عراق و‌ ایران در گفت و گو با خبرنگار "پتروتحلیل"، با بیان این مطلب افزود: در جلسه ای که روز یکشنبه میان بانک مرکزی و اتاق بازرگانی ایران برگزار شد دکتر همتی با بیان این که صادرکنندگان مختار به قیمت گذاری ارز حاصل از صادرات خود هستند، اولویت بانک مرکزی را بازگشت ارز به چرخه اقتصاد داخلی دانست.

وی افزود: در این جلسه بانک مرکزی تعامل، خرید و‌  فروش، قیمت گذاری میان صادرکننده و وارد کننده را در تبادل ارز مجاز دانسته و‌تنها بازگشت کل ارز حاصل از صادرات را به کشور شرط بانک مرکزی دانست.

وی گفت : در این جلسه پیمان سپاری ارزی نیز مورد بحث و‌ ارزیابی قرار گرفت و توافق شد که شیوه های گذشته ملاک قرار نگیرد و تنها بازگشت ارز دریافتی حاصل از صادرات به چرخه اقتصادکشور معیار عمل قرار گیرد.

دکتر حسینی در رابطه با نتیجه این نشست نیز گفت : در این نشست توافق شد صادر کنندگان در چارچوب یک سامانه و یا برنامه مشخص شده بازگشت کل ارز حاصل از صادرات را به صورت تضمین شده به داخل کشور عودت دهند.

وی در ادامه افزود: در رابطه با معاملات بانکی میان ایران و عراق نیز توافق شد بانک های ایرانی در عراق فعال شده و دینار دریافتی حاصل از صادرات را به بانک های ایرانی موجود در عراق تحویل دهند.

وی در رابطه با توقف صادرات قیر نیز افزود : توقف  صادرات فرآوردهای نفتی ناشی از تحریم ها علیه ایران است که موجب اختلال در تولید پالایشگاها نیز می شود.

وی افزود: بزرگترین خریداران قیر ایران در حال حاضر امارات و قطر بوده  که در حال حاضر این کشور ها به دلیل وجود تحریم نمی توانند از ایران قیر تهیه کنند.

وی ادامه داد : پیشنهاد ما این است که اجبار عرضه در بورس برداشته و صادرات توسط خود مجتمع انجام شود تا اختلالی در روند تولید پالایشگاه انجام نشود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار