کد خبر 2760

به رغم افزایش عرضه SBR طی سه هفته گذشته در رینگ پتروشیمی نسبت به ابتدای سال جاری، قیمت این کالا در بازار داخل تغییری نکرده است. علی مهاجرانی، کارشناس بازار پتروشیمی در این باره به خبرنگار پتروتحلیل می گوید: عدم تغییر قیمت SBR با وجود افزایش عرضه ها در بورس کالا، فزونی تقاضا بر عرضه است، به طوری که کماکان عرضه کمتر از تقاضاست و به واسطه قیمت های گذشته تقاضای سوداگرانه در بازار وجود دارد و به دلیل حاشیه سود بسیار جذابش، تجار بازار مدافع حفظ سطح فعلی قیمت ها هستند.

از سوی دیگر واردکنندگان نیز اقدام به واردات کالا از کره کرده اند اما باز هم پاسخگوی تقاضای بالای بازار نیستند. مشکلاتی هم که اخیراً برای واردات از کره به وجود آمده، که در خصوص حمل و کشتیرانی است، باعث شده که کالاها در زمان مورد نظر به ایران نرسند، اگر هم برسند چون نگرانی از خرید مجدد کالا وجود دارد طبیعتاً تاجر با اکراه و با قیمت های بالاتر حاضر به فروش کالا است.

مهاجرانی در ادامه می گوید: در حال حاضر قیمت های داخلی برای گرید ۱۵۰۲ در محدوده ۱۰۲,۰۰۰ ریال است و گرید ۱۷۱۲ هم در بازار نایاب است، اما طبیعتاً قیمتی بین ۹۰,۰۰۰ تا۹۲,۰۰۰ ریال باید داشته باشد. قیمت جهانی گرید۱۵۰۲ نیز در حدود $۲,۱۰۰ و ۱۷۱۲ هم در حدود $۱,۹۵۰ است. در همین حال تایر سازی ها هم در دو ماه گذشته به صورت گسترده اقدام به واردات کرده اند که مشکلات کشتیرانی و تحریم های جدید گریبانگیر آنها نیز شده است.

قیمت استایرن بوتادین رابر(SBR) در بازارجهانی و داخلی

نوع کالا

قیمت بازار آزاد(کیلو/تومان)

قیمت بورس(کیلو/تومان)

قیمت جهانی(دلار/تن)

SBR1502

۱۰۲۰۰

۵۰۹۹

۲۱۰۰

SBR1712

۹۰۰۰-۹۲۰۰

۴۷۸۷

۱۹۵۰

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار