کد خبر 16325

پتروتحلیل- مجری فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی گفت: دریافت خوراک فازهای ۱۵ و ۱۶ از فازهای ۶ تا ۸ پارس جنوبی به صفر رسید و به موازات آن دریافت خوراک از سکوی فازهای ۱۵ و ۱۶ در حال افزایش است.

به گزارش «پتروتحلیل»، « رضا فروزش» با اعلام این خبر افزود: از فروردین دریافت گاز از سکوی فازهای ۶ تا ۸ پارس جنوبی بتدریج کاهش وهم اکنون به صفر رسیده است و به موازات آن در حال افزایش خوراک با استفاده از گاز سکوهای فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی هستیم.

وی با بیان این که فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی و واحد های فرآیندی آن درحال طی مراحل تکمیلی است، اضافه کرد: تا دو هفته دیگر گاز به واحد SRU این فازها وارد خواهد شد.

مجری فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی ادامه داد: مراحل تکمیلی بازیابی و گوگرد زدایی در واحد SRU در حال اتمام است و دانه بندی گوگرد نیز تا یک ماه آینده تکمیل می شود. «فروزش» با بیان این که با کامل شدن واحد LPG و فرآورش بوتان و پروپان، در۱۰ روزآینده، نخستین واحد فرآیندی LPG و اتان و تا ۳۵ روز آینده دومین واحد آن کامل می شود، گفت : درتکمیل این مراحل، پروپان و بوتان از هم جدا می شوند و واحد فرآورش اتان که خوراک پتروشیمی را فراهم می کند، آماده می شود.

وی افزود: امیدواریم تا اواسط خرداد سال جاری، دو واحد فرآیندی دیگر LPG و اتان فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی وارد مدار تولید شوند. مجری فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی بیان کرد: تا پایان خرداد سال جاری واحدهای فرآیندی کامل و درمدار سرویس قرار می گیرند. «فروزش» میزان پیشرفت پالایشگاه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی را نزدیک به ۹۸ درصد اعلام کرد و افزود: امیدواریم تا پایان خرداد سال جاری پالایشگاه به طور کامل در مدار تولید قرار گیرد. وی افزود: بتدریج با کامل شدن واحدهای پروپان، افزایش ظرفیت تولید نیز ایجاد می شود. «فروزش» میزان گاز تزریق شده از فاز های ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی به شبکه سراسری را در زمستان سال ۹۳ روزانه ۳۸ تا ۴۰ میلیون مترمکعب عنوان کرد. مجری فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی اظهار کرد: با تکمیل واحدهای فرآیندی و LPG، ظرفیت گاز ارسالی به پالایشگاه افزایش و به ۵۰ میلیون مترمکعب با استفاده از سکو فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی می رسد. هدف از طرح توسعه فاز ۱۵و ۱۶ پارس جنوبی با دو سکو و ۲۴ حلقه چاه ، تولید روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی، ۸۰ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد و سالانه یک میلیون تن گاز مایع (ال.پی.جی) و یک میلیون تن اتان است.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار