کد خبر 30725

پتروتحلیل- قیمت نفت در بازارهای جهانی روز دوشنبه تحت تأثیر تداوم نگرانی درباره کند شدن رشد اقتصادی چین و همچنین رکورد جدید تولید نفت روسیه با کاهش روبرو شد.

نتایج بررسی های کارشناسان نشان می دهد که اگر چه چین تاکنون کاهش شدید رشد اقتصادی را شاهد نبوده، اما فعالیت در بخش صنعت این کشور در ماه اکتبر برای سومین ماه متوالی کاهش یافته است. آمارهای مذکور این نگرانی را افزایش داد که به رغم اقدامات محرک اقتصادی اخیر، رشد اقتصاد چین ممکن است همچنان در سه ماهه پایانی سال کند شود.

علاوه بر آن شاخص مدیران خرید کایشین نشان داد که فعالیت بخش صنعت این کشور طی اکتبر برای هشتمین ماه کاهش یافته است. انتشار این آمار نگرانی‌ها را نسبت به احتمال کندی رشد اقتصادی چین در سه ماهه چهارم امسال با وجود تدابیر محرک اقتصادی که اتخاذ شده اند، تجدید کرد. با اینکه شاخص مدیران خرید از ۴۷/۲ در ماه سپتامبر به ۴۸/۳ در ماه اکتبر رسیده است، اما همچنان در سطح پایین‌تر از ۵۰ واقع شده که چندان امیدوارکننده نیست. این شرایط منجر به کاهش تقاضای انرژی در مهمترین بخش تولیدی این کشور یعنی صنعت شده و بازار نفت را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد.

در این راستا، بانک Barclays اعلام نمود که تقاضای نفت چین در ماه سپتامبر ۲/۱ درصد کمتر از دوره مشابه سال قبل بوده است. گزارش این بانک می افزاید؛ آمارهای بهبود تقاضای نفت این کشور در هشت ماهه اول سال متناسب با کند شدن رشد اقتصادی آن نبوده و آمار ماه سپتامبر گویای تقاضای واقعی چین است. به احتمال زیاد اشاره این گزارش به خرید بالای چین از نفت برای انباشت ذخایر استراتژیک است.

وزارت انرژی روسیه اعلام کرد که تولید نفت و میعانات گازی این کشور در ماه اکتبر به ۱۰/۷۷۶ میلیون بشکه در روز بالغ گردید که این میزان ۰/۳ درصد بیش از ماه قبل و همچنین ۱/۳ درصد فراتر از دوره مشابه سال گذشته بوده است. بدین ترتیب روسیه به رکورد جدیدی از تولید نفت دست یافت. وزارت انرژی روسیه رشد تولید نفت در سال جاری را نتیجه تأمین مالی پروژه های مربوطه در سالهای ۲۰۱۴-۲۰۱۰ عنوان نموده است. طبق داده های آماری صادرات نفت این کشور در ماه اکتبر ۵/۴۲ میلیون بشکه در روز ذکر شده که ۱۰ درصد بیشتر از دوره مشابه سال قبل و ۱/۷ درصد بیشتر از ماه سپتامبر بوده است.

بنابراین گمانه زنی در خصوص کاهش تقاضای نفت چین، تولید بالای نفت توسط روسیه و نیز پیش بینی تحلیل گران نفتی مبنی بر اینکه تولید نفت اوپک در ماه اکتبر نیز همانند چند ماه گذشته روند صعودی طی کرده و بالاتر از سی میلیون بشکه در روز خواهد بود منجر به کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی روز دوشنبه شدند. به این عوامل باید برآورد افزایش ۲/۷ میلیون بشکه ای موجودی نفت خام آمریکا در هفته منتهی به ۳۰ اکتبر را نیز افزود که بدین ترتیب بهای نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه دسامبر طی معاملات روز دوم نوامبر ۷۷ سنت (۱/۶ درصد) کاهش یافته و در سطح هر بشکه ۴۸/۷۹ دلار به تثبیت رسید. همچنین قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه دسامبر نیز ۴۵ سنت ( یک درصد) تقلیل یافته و به بشکه ای ۴۶/۱۴ دلار رسید.

روند قیمت دو نفت خام شاخص برنت و WTI طی یک ماه گذشته

oil-2nov

پیش بینی پایین ماندن قیمت نفت در سال ۲۰۱۶ سبب شد تا تولیدکنندگان نفت کشورهای حوزه خلیج فارس تعمیرات میادین خود را به تعویق اندازند تا بتوانند همچنان تولید خود را بالا نگه داشته و از هزینه های خود بکاهند. البته هنوز مشخص نیست که کدام میادین تحت تأثیر این تصمیم قرار خواهند گرفت. لازم به ذکر است که یک مؤسسه تحقیقاتی در آمریکا اعلام کرد که گسترش ادغام شرکتهای نفتی که از سقوط قیمت نفت آغاز گردیده در سال ۲۰۱۶ شتاب بیشتری به خود می گیرد که در نهایت منجر به افزایش قیمت نفت خواهد شد.

منبع: نشریه بازارجهانی نفت

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار