کد خبر : 9410

پتروتحلیل- قیمت ها امروز در بازار پتروشیمی همچنان متاثر از جو روانی مذاکرات ژنو به صورت لحظه ای از سوی تاجران اعلام می شد. از این رو بیشتر معامله گران نرخ های امروز را هم احساسی و غیرواقعی ارزیابی کردند.

در همین حال معاملات رینگ پتروشیمی هم مانند گذشته با سقف قیمت برای کالاهایی که با تناژهای پایین عرضه و اختلاف قیمت در بورس و بازار نقدی مواجه هستند، روبه رو شد، به طوری که پلی اتیلن سنگین Ex3 و پلی اتیلن سنگین تزریقی ۵۶۲۰ شازند، پلی استایرن مقاوم ۷۲۴۰ و پلی استایرن انبساطی ۳۰۰ و ۴۰۰ تبریز، پلی پروپیلن فیلم ZH525J و پلی پروپیلن شیمیایی ZR230C و پلی پروپیلن نساجی ZH510L و پلی پروپیلن نساجی ZH550J نویدزرشیمی، پلی پروپیلن نساجی C30S و پلی پروپیلن نساجی HP552R و پلی پروپیلن نساجی HP552R مارون و پلی پروپیلن نساجی SF060 پلی نار با سقف قیمت خریداری شدند.

در حالی پلی پروپیلن های نساجی و شیمیایی با نرخ پایه ۳ هزار و ۷۱۸ تومان عرضه می شوند که در بازار داخل این کالا در محدوده ۴ هزار و ۵۰۰ تومان و در برخی موارد نیز بالاتر هستند. البته ZR230C نوید زرشیمی با قیمت پایه ۴ هزار و ۲۱۴ تومان در بورس کالا عرضه و با سقف ۴هزار و ۴۲۵ توسط معامله گران خریداری می شود.

این در حالی است که اختلاف قیمت پلی اتیلن سنگین تزریقی ۵۶۲۰ پتروشیمی شازند در بازار و بورس به ۵۰۰ تومان در هر کیلو رسیده است، امروز هم این کالا در بورس با قیمت پایه ۳ هزار و ۵۸۴ تومان و حجم ۵۰۰ تن عرضه شد که پس از رقابت معامله گران با نرخ ۳ هزار و ۷۶۳ تومان معامله شد. تقاضا برای خرید این کالا در بورس ۱۱۹۴۰ تن بود. در بازار داخل هم امروز قیمت ۵۶۲۰ توسط تاجران ۴ هزار و ۸۰۰ تومان در هر کیلو عنوان شد.

از سوی دیگر همچنان اختلاف قیمت پلی پروپیلن های نساجی و برخی از گریدهای شیمیایی هم با وجود نگرانی ها در خصوص مذاکرات ژنو سبب شد تا معامله گران مانند هفته های گذشته تقاضای بالایی را برای خرید این کالاها بر تابلوی بورس ثبت کنند.

به گفته معامله گران پلی پروپیلن های نساجی و شیمیایی در حال حاضر ۱۵۰ تا ۲۰۰ تومان در بازار داخل و بورس کالا اختلاف قیمت دارند. گر چه در دو روز اخیر اندکی قیمت های پیشنهادی تاجران در بازار داخل کاهش یافته است، اما هنوز خریداران به واسطه ترس از ضررهای احتمالی با وجود بازار رو به نزول دلار، ترجیح می دهند از مبادلات خودداری کرده و در انتظار ثبات در بازار پتروشیمی باقی بمانند.

این در حالی است که قیمت های پیشنهادی نیز با نوسان بالایی در روز روبه رو است و از این رو نمی توان بدون نگرانی اقدام به خرید محصولات پتروشیمی کرد. به این ترتیب تنها کالاهایی که با اختلاف قیمت در بازار نقدی و بورس کالا روبه رو هستند، بهترین گزینه در حال حاضر برای خرید محسوب می شوند و از این رو تقاضا برای خرید آنها در بورس نه تنها کاهش نیافته، بلکه مانند هفته های گذشته بالاست.

با این حال پیش بینی بازار پتروشیمی هم در دو روز اخیر دشوارتر از پیش شده و بیشتر معامله گران به نظاره گران بازار بدل شده اند که ترجیح می دهند تا به ثبات رسیدن قیمت ها در این حوزه صبر پیشه کنند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار