کد خبر 7978

boursekala3

پتروتحلیل- تعداد بیشتری از عرضه های امروز رینگ پتروشیمی نسبت به هفته های گذشته با توجه به اتمام ماه مهر و کاهش سهمیه پروانه های بهره برداری وارد زمان مچینگ شد. البته برخی از معامله گران انتظار در بازار را با توجه به روند افت قیمت دلار در خریدهای اخیر از بورس کالا دخیل می دانند. این در حالی است که قیمت تعدادی از کالاها نیز در بازار نقدی و بورس کالا تقریبا یکسان شده، گر چه هنوز برخی از محصولات پتروشیمی با اختلاف قیمت چشمگیر روبه رو هستند و از این رو خریداران سعی می کنند در آخر ماه کدهای معاملاتی را برای این کالاها نگهداری کنند تا کالاهای دیگر.

با این حال امروز گریدهای متفاوت پلی پروپیلن ها که در بازار نقدی و بورس با اختلاف قیمت چشمگیر روبه رو هستند در صدر کالاهایی بودند که با سقف قیمت خریداری شدند، پلی اتیلن ترفتالات گرید BG ها هم با توجه به اینکه هنوز از تفاوت قیمت در بازار داخل و بورس رنج می برند، امروز هم با سقف قیمت معامله شدند. البته برخی از معامله گران معتقدند؛ اختلاف قیمت این کالاها در بازار نقدی و بورس در حال کم شدن است از این رو احتمال می رود در هفته های آتی، سقف قیمت برای این کالاها ثبت نشود. البته برخی از کالاها هم در این روز با رقابت قیمتی معامله شدند. با این حال همچنان شایعه حذف سقف ۵ درصدی در رینگ پتروشیمی در بازار مطرح بود و برخی از معامله گران به مشخص شدن این موضوع تا ابتدای هفته آینده اشاره می کنند. البته هنوز بورس در این باره اظهار نظری نکرده است.

در همین حال معاملات پی وی سی هم امروز با معامله S65 غدیر با سقف قیمت یعنی ۲ هزار و ۶۷۲ تومان همراه بود. به گفته معامله گران کاهش گرید S65 در بازار داخل یکی از دلایل عطش خریداران بود؛ گر چه بازار پی وی سی همچنان در رکود و انتظار به سر می برد، اما کمبود برخی از گریدهای پی وی سی در بازار داخل، خریداران را به خرید ترغیب می کند. به گفته ایرانی، تاجر بازار پی وی سی، بیشتر خریدها در روزهای اخیر برای ذخیره سازی انجام می شود.

از سوی دیگر گفته می شود حواله های پی وی سی فروخته شده توسط پتروشیمی غدیر در بهترین حالت در اواسط آبان ماه به خریداران داده شود و از اواخر آبان نیز تحویل کالاها آغاز شود. البته امروز پلی وینیل کلراید OFF - S65 درجه ۱ اروند نیز با سقف قیمت یعنی ۲ هزار و ۴۰۵ تومان خریداری شد. گفته می شود این کالا کیفیت مطلوبی دارد و ON گرید است و از این رو معامله گران راغب به خرید آن با سقف قیمت هستند. البته امروز پی وی سی بندرامام عرضه نشد. به گفته ایرانی، در بازار داخل به دلیل رکود موجود، معامله ای انجام نمی شود و نگرانی از افت قیمت دلار وجود دارد و احتمال نمی رود تا یکی دو هفته آینده بازار پی وی سی با تغییرات چشمگیری روبه رو شود.

با این حال برخی از معامله گران معتقدند؛ با توجه به شروع فصل مصرف و شارژ سهمیه پروانه های بهره برداری، بازار محصولات پلیمری در هفته های آتی روندی صعودی و آرام را طی کند. این در حالی است که برخی از معامله گران هم با افت قیمت دلار در بازار داخل اشاره می کنند و انتظار ندارند که قیمت ها با افزایش روبه رو شود. با این حال در بازار پتروشیمی عوامل زیادی در این روزها می تواند دخیل باشد، از نوسانات قیمت دلار در بازار ارز گرفته تا موضوع تعیین قیمت خوراک مجتمع های پتروشیمی، وضعیت صادرات و سرنوشت عرضه محصولات در آینده.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار