کد خبر : 7211

ime2

پتروتحلیل- در روزهای اخیر رسانه های خبری، زمزمه هایی در خصوص توقف عرضه های محصولات پتروشیمی در بورس کالا از زبان شعری مقدم، معاون وزیر در امور پتروشیمی ها و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی منتشر کردند که کم و بیش توانست بر معاملات بازار داخل تاثیر گذار باشد، به طوری که امروز در پی انتشار این خبر، لغو مچینگ برای خریداران با پروانه های غیرمرتبط نیز توانست باور این خبر را برای معامله گران بیش از پیش افزایش دهد.

گر چه این اخبار در حال حاضر در حد گمانه زنی است و هنوز تحقق نیافته، اما برخی از آگاهان بازار از تشکیل جلسه ای برای تصمیم گیری در این خصوص از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر می دهند، این در حالی است که امروز یک مقام آگاه به خبرنگار پتروتحلیل گفت: دیدگاه زنگنه، وزیر نفت و نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با اخبار انتشار یافته همسو است.

به گفته وی، افزایش واسطه ها در رینگ پتروشیمی و رشد اختلاف قیمت ها در بورس و بازاراز دلایل مهمی است که نگاهها را به سمت بورس کالا و رینگ پتروشیمی جذب کرده است، در همین حال این مقام آگاه به تصمیم گیری در این خصوص در ماههای گذشته اشاره می کند و می گوید: وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است؛ سیستم عرضه محصولات پتروشیمی در حال حاضر در بورس صحیح نیست.

این مقام آگاه همچنین به آزادسازی صادرات توسط شرکت های خصوصی اشاره می کند و می گوید: احتمال آزادسازی صادرات نیز توسط اشخاص و شرکت های خصوصی با توجه به تحریم های موجود و مشکلات مجتمع های پتروشیمی برای ارز آوری به کشور، وجود دارد و احتمالا در یکی، دو ماه آینده صادرات توسط بخش خصوصی آزاد خواهد شد. البته با خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا، موضوع فروش کالاها مطرح می شود. گفته می شود احتمالا با خروج محصولات از رینگ پتروشیمی، مجتمع ها بازاریابی های خود را شروع کرده و نسبت به فروش محصولات پتروشیمی خودشان اقدام کنند. به این ترتیب وظیفه بازرگانی پتروشیمی نظارت بر بازار و دامپینگ محصولات پتروشیمی خواهد بود.

با این حال این مقام آگاه به احتمال ۵۰ درصدی خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا اشاره می کند و می گوید: احتمالا در یکی دوماه آینده عرضه محصولات پتروشیمی در بورس ادامه یابد. البته تلاش خبرنگار پتروتحلیل برای ارتباط با مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت دراین باره بی نتیجه ماند. البته برخی از کارشناسان بازار پتروشیمی نیز معتقدند؛ عرضه محصولات پتروشیمی در بورس دارای مشکلاتی است که نیاز به کار کارشناسی و بررسی های بیشتر دارد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار