کد خبر : 6200

saderat11

پتروتحلیل- گر چه معاملات این هفته رینگ پتروشیمی با ریزش دلار تا مرز ۳ هزار و ۵۰ تومان مصادف شد، اما اخبار منتشر شده در خصوص صادرات محصولات پتروشیمی که از ابتدای مهرماه انجام خواهد شد، عطش معامله گران را افزایش داد و در نیتجه اکثر محصولات پلیمری با سقف قیمت خریداری شدند. از این رو همچنان پلی اتیلن ترفتالات گرید BG ها و پلی اتیلن سنگین EX3 بیش از کالاهای دیگر مورد توجه خریداران قرار داشتند.

به گفته شوکتی، مدیرکالایی کارگزاری پارس ایده بنیان، عرضه اندک پلی اتیلن سنگین EX3 در دو هفته اخیر سبب شده تا عرضه ۵۰۰ تنی این کالا تا مرز ۲۲ هزارتن تقاضا داشته باشد و در نهایت با سقف قیمت خریداری شود. در همین حال برخی از کارشناسان بازار پتروشیمی معتقدند؛ مصرف کنندگان واقعی به افزایش تولید در نتیجه تغییرات و تحولات در بازار امیدوارند و از این رو آماده افزایش تولید در کارخانه های خود هستند و از این رو حجم خریدها در رینگ پتروشیمی در هفته جاری افزایش داشت. از سوی دیگر در معاملات این هفته کالاهای آف گرید هم مانند هفته های گذشته مورد توجه خریداران قرار داشته و از این رو با سقف قیمت خریداری شدند.

با این حال معاملات پی وی سی همچنان در هفته جاری با رکود همراه بود، به طوری که تناژ بالایی از محصولات وارد زمان مچینگ شد و تنها خریداران برای خرید گرید ۵۷ به رقابت پرداختند. گرید S65 پالت بندرامام هم در هفته جاری مورد توجه خریداران بود، به گفته معامله گران عدم تحویل حواله های S65 و همچنین مشکلات خط تولید این کالا در پتروشیمی غدیر و تعهدات صادراتی این مجتمع سبب شده تا بازار با کمبود پالت پی وی سی روبه رو باشد. از این رو امروز نرخ پالت S65 غدیر در بازار داخل به مرز ۲۸۰۰ تومان رسید.

این در حالی است که نرخ گرید ۵۷ با کاهش روبه رو شده است، به گفته ایرانی، تاجر بازار با توجه به ورود گرید ۵۷ ال جی به بندرعباس که از سوی تعاونی تهران دو ماه پیش برای واردات آن اقدام شده است، نرخ این کالا روندی نزولی پیدا کرده است. در همین حال گفته می شود تولید گرید S60 آبادان نیز از دهم مهرماه آغاز شود؛ چرا که این مجتمع پیش تر اقدام به فروش سلف این کالا در بورس کرده است. البته در این روز برخی از معامله گران از تحویل های مدت دار پتروشیمی اروند شکایت داشته و از این بابت ابراز نگرانی می کردند.

در همین حال معاملات محصولات شیمیایی در بورس کالا هم امروز با روندی مشابه هفته های گذشته پی گرفته شد، به طوری که همچنان جوش شیرین، کربنات های سدیم سبک و سنگین، منومر وینیل استات و منواتیلن گلایکول با سقف قیمت خریداری شدند. البته در این روز متانول در بازار داخل با توجه به عرضه ها در بورس انرژی با افت ۱۰ تومانی مواجه شد، از این رو متانول فن آوران و زاگرس به ۹۶۰ تومان و متانول شیرازهمچنان در مرز ۱۰۰۰ تومان باقی ماند. با این حال فعالان این بازار احتمال می دهند بازار شیمیایی ها در آینده ثابت باقی بماند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار