کد خبر : 5784

navasan

پتروتحلیل- گر چه ترس از خرید محصولات پتروشیمی امروز در بورس کالا به واسطه انتشار اخباری در خصوص منتفی شدن جنگ آمریکا و سوریه در میان واسطه ها وجود داشت، اما حجم خرید برخی از محصولات پلیمری نسبت به هفته گذشته افزایش را نشان داد. در غیاب واسطه ها امروز، مصرف کنندگان واقعی سعی کردند تا محصولات موردنیاز خود را خریداری کنند.

با این حال بازار ارز امروز روندی کاهشی در پیش گرفت و به ۳ هزار و ۱۲۶ تومان رسید، از سوی دیگر بازار سهام روندی صعودی داشت تا بیشتر معامله گران را قانع کند که بازار ارز و سکه نزولی خواهد بود، به گفته باقری، مدیرکالایی کارگزاری بهمن، اگر جنگ آمریکا و سوریه منتفی شود، دلار بیش از این در بازار ارز کاهش پیدا خواهد کرد و در این روز هم واسطه ها با توجه به نگرانی از این موضوع ترجیح دادند با احتیاط بیشتری وارد مبادلات شوند.

البته در این روز همچنان خریداران پلی اتیلن سنگین EX3 تقاضای بالایی را بر تابلوی بورس کالا ثبت کردند، با توجه به کاهش عرضه ها از سوی پتروشیمی امیرکبیر و التهاب بازار و البته کمیاب شدن این کالا در بازار داخل مشتریان ۱۲ هزارتن تقاضا برای EX3 شازند ثبت کردند. امیرکبیر هم امروز اقدام به عرضه ۶۰۰ تن EX3 کرد. به این ترتیبEX3 امروز در بورس کالا با نرخ ۳ هزار و ۹۱۹ تا ۳ هزار و ۹۴۰ تومان خریداری شد، در بازار داخل نرخ این کالا به ۴ هزار ۷۳۰ تومان هر کیلو و طی روزهای اخیر رسیده است.

از سوی دیگر در این روز به گفته معامله گران عرضه پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ امیرکبیر پس از چند هفته کاهش امروز قابل توجه بود، به طوری که ۱۵۰۰ تن از این کالا عرضه شد و با گر چه با سقف قیمت یعنی ۳ هزار و ۷۶۲ تومان خریداری شد، اما به عقیده معامله گران التهاب بازار این کالا در روزهای پیش رو کاهش خواهد یافت.

البته در این روز موضوع کسری بودجه دولت دوباره مطرح شد و در پی آن نگرانی از افزایش قیمت حامل های انرژی و اجرایی شدن مرحله دوم هدفمندی یارانه ها بسیاری از معامله گران را تحت تاثیر قرار داد. گفته می شود اگر افزایش قیمت حامل های انرژی که به گفته دولت تا پایان امسال عملی نخواهد شد، انجام شود باید در انتظار افزایش قیمت خوراک و در نتیجه محصولات پتروشیمی باشیم که داستان افزایش قیمت ها در سال گذشته تکرار خواهد کرد.

با این حال امروز پلی اتیلن های سبک ۰۲۰ و ۰۰۷۵ بندرامام، EX3 آف،SBR ها، پلی اتیلن سنگین بادی ۰۰۳۵ آف، پلی اتیلن ترفتالات گرید BGهای تندگویان، پلی اتیلن سنگین ۵۲۵۱۸ جم، EX3 امیرکبیر و شازند، همچنین گرید ۵۱۰ و ۵۵۰J پلی پروپیلن با سقف قیمت توسط معامله گران خریداری شدند. البته امروز بیشترین افزایش قیمت را در بازار داخل پلی اتیلن سنگین تزریقی ۵۲۵۱۸ جم داشت، این کالا امروز به مرز ۴ هزار و ۵۰۰ تومان در هر کیلو رسید، حال آنکه در بورس کالا با سقف قیمت ۳ هزار و ۷۸۳ تومان معامله شد. برخی از آگاهان بازار معتقدند؛ بازارسازی برروی این کالا در بورس و بازار داخل نرخ آن را همچنان افزایش می دهد، این در حالی است که روند تغییر تناژ عرضه این کالا در بورس هم از دلایل مهمی است که این بازارسازی را تائید می کند.

البته مدیر کالایی کارگزاری بهمن به مصرف کنندگان واقعی توصیه می کند که در زمان افت قیمت ها و سکون محصولات پلیمری در بورس کالا اقدام به خرید کنند؛ چرا که با افزایش قیمت و التهاب بازار، بیشتر واسطه ها وارد خرید شده و به خریداران کوچک که عمدتا مصرف کننده واقعی هستند و ظرفیت هایی ۲۰ تا ۴۰ تنی دارند، اجازه خرید نخواهند داد.

در همین حال کارشناسان بازار پتروشیمی پیش بینی می کنند اگر قیمت دلار در بازار ارز به روند نزولی خود ادامه دهد، احتمالا رشد قیمت محصولات پلیمری که طی یکی دو هفته اخیر رخ داده، متوقف شود و بازار روندی اصلاحی در پیش گیرد، در غیر این صورت باید در انتظار رشد قیمت ها در آینده ای نزدیک باشیم.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار