کد خبر 4937

crbst_14

پتروتحلیل- مبادلات امروز رینگ شیمیایی شباهت زیادی به هفته های گذشته داشت، البته در این روز عرضه جوش شیرین با افزایش روبه رو شد، با این حال همچنان کربنات های سدیم سبک و سنگین و جوش شیرین پتروشیمی شیراز، منومر وینیل استات و MEG و دی اتیل هگزانول شازند و برش سنگین نفتالین دار پتروشیمی بندرامام با سقف قیمت توسط کارگزاران خریداری شدند.

گر چه در این روز حجم عرضه جوش شیرین تا مرز ۷۰۰ تن افزایش یافته بود، اما به گفته باقری، مدیرکالایی کارگزاری بهمن تنها تداوم افزایش عرضه با توجه به تقاضای ۵ هزارتنی برای خرید این کالا در هر هفته می تواند التهاب این بازار را کنترل کند. وی در ادامه می گوید: اگر عرضه این کالا طی ۲ یا ۳ ماه به میزان ۶ هزارتن انجام شود می توان امیدوار بود که نرخ این کالا در بازار نقدی با افت مواجه شود، در غیراین صورت التهاب بازار جوش شیرین همچنان باقی خواهد ماند. این در حالی است که امروز جوش شیرین دوباره به تالار چند کالایی بازگشت و در این تالار عرضه شد، گر چه معامله گران می گویند: مشکل سیستم و ثبت تقاضا در این روز مانند دو هفته پیش برای جوش شیرین تکرار نشد، اما انتقال جوش شیرین به تالار چند کالایی با توجه به اینکه تقاضای بالایی دارد، نشان می دهد که بورس کالا درصدد است میزان تقاضای این کالا را از دید نظاره گران معاملات بورس مخفی کند؛ چرا که نمی توان مبادلات محصولات را در تالار چند کالایی به طور زنده رصد کرد.

البته گفته می شود مصرف کنندگان واقعی جوش شیرین طی روزهای اخیر به دفتر وزیر صنعت، معدن و تجارت مراجعه کرده و از نعمت زاده خواسته اند که به وضعیت این کالا و مشکلات آنها سامان بخشد. این در حالی است که همچنان جوش شیرین در بازار داخل در مرز ۱۷۰۰ تومان در هر کیلو قرار دارد و واسطه های زیادی برای خرید این کالا از بورس اقدام می کنند.

در همین حال امروز منو اتیلن گلایکول پتروشیمی شازند با سقف قیمت یعنی ۲۶۴۲ تومان، MEG مارون با نرخ پایه و MEG فرسا شیمی هم وارد زمان مچینگ شد. از سوی دیگر برش سنگین نفتالین دار(CFO) پتروشیمی بندرامام هم در این روز با تقاضای بالایی از سوی معامله گران روبه رو شده و در نتیجه با سقف قیمت یعنی ۱۲۲۸ تومان خریداری شد. این کالا با نرخ پایه ۱۱۷۰ تومان و حجم ۵۰۶ تن عرضه شده بود.

البته در این روز انتشار اخباری مبنی بر ممنوعیت صادرات LAB(الکیل بنزن خطی) سبب شد تا معامله گران الکیل بنزن خطی صنایع شیمیایی ایران را که پیش تر با سقف نرخ خریداری می کردند، با قیمت پایه معامله کنند. این کالا با نرخ پایه ۱۴۱۰ تومان عرضه و فروخته شد. الکیل بنزن خطی بیستون هم با اقبال از سوی مشتریان روبه رو نشد و خریداری نداشت. البته خبر ممنوعیت صادرات LAB روز گذشته در بورس اوراق هم توانست از تشکیل صف فروش سهام این شرکت جلوگیری کند. با این حال گفته می شود امور سهام این شرکت اعلام کرده که این خبر کذب است و واقعیت ندارد. برخی از کارشناسان بازار معتقدند؛ سهام صنایع شیمیایی ایران ارزشی بالاتر از نرخ کنونی آن دارد.

با این حال در بازار شیمیایی ها به گفته کارشناسان تغییر محسوسی در روزهای آینده مشاهده نخواهد شد، اما در خصوص قیمت MEG و استایرن منومر احتمال ریزش آنها با توجه به قیمت جهانی وجود دارد، این در حالی است که پیش تر نرخ پایه MEG با افزایش روبه رو شده بود، از این رو معامله گران احتمال می دهند که نرخ این کالا به روال سابق بازگردد.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار