کد خبر : 4529

90310_orig

پتروتحلیل- کتایون دارابی: بازار پتروشیمی در دو روز اخیر بیش از هر کالایی به محصولات پتروشیمی تبریز علاقه نشان داده است. گر چه روند کلی بازار پتروشیمی همچنان برای محصولاتی که دارای اختلاف قیمت در بازار نقدی و بورس هستند، مطلوب به نظر می رسد، اما افزایش حجم خریدها در هفته گذشته نیز معامله گران را مصمم کرد که نباید در انتظار افت قیمت ها باشند. در همین حال طی دو روز اخیر پلی استایرن های معمولی و مقاوم، همچنین ABS پتروشیمی تبریز در صدر کالاهایی بودند که به دلیل عدم عرضه در هفته جاری با افزایش قیمت روبه رو شدند، تا جایی که امروز نرخی برای معامله این کالاها از سوی بسیاری از تاجران عنوان نشد. بسیاری از آنها در انتظار افزایش نرخ بیشتر این کالاها در بازار داخل هستند. این در حالی است که گمانه زنی های زیادی هم با توجه به خصوصی شدن پتروشیمی تبریز در روزهای اخیر مطرح بوده است.

با این حال محصولات دیگر امروز با نرخ های روز گذشته پیشنهاد شدند و تنها پلی استایرن انبساطی ۳۰۰ تبریز با رشد ۵۰ تومانی متاثر از بارگیری ضعیف این مجتمع روبه رو شد، در این روز کالاهایی که با افت قیمت در بازار داخل مواجه شدند گرید ۱۵۰۲ و ۱۷۱۲ استایرن بوتادین رابر پتروشیمی بندرامام بود که دلیل آن هم از سوی معامله گران افزایش عرضه این کالاها عنوان شده است.

از سوی دیگر رینگ پتروشیمی هم در این روز شاهد عرضه برخی از محصولات پلیمری بود که تنها کوپلیمرها با سقف قیمت توسط کارگزاران خریداری شدند و مابقی کالاها با نرخ پایه و بخشی از آنها هم وارد زمان مچینگ شد. گریدهای متفاوت پلی پروپیلن ها از کالاهایی بودند که به دلیل عدم استقبال معامله گران به زمان مچینگ راه یافتند. البته کوپلیمرگرید MR با نرخ پایه ۴۱۸۹ تومان در بورس عرضه شد و معامله گران برای خرید آن ۵ درصد رقابت کردند، تاجران در بازار آزاد نرخ کوپلیمرها را امروز ۵۹۰۰ تومان در هر کیلو عنوان کردند.

این در حالی است که برخی از معامله گران معتقدند؛ عرضه های روز سه شنبه بورس کالا با اقبال زیادی از سوی معامله گران روبه رو نخواهد شد، به گفته این گروه به احتمال زیاد کالاهایی که با اختلاف قیمت در بورس و بازار نقدی مواجه هستند توسط معامله گران با سقف قیمت خریداری شوند و مابقی کالاها نیز با تقاضایی معمولی معامله خواهند شد. به گفته پویان دارابی، مدیر کالایی کارگزاری آتی ساز بازار، تنها کالاهایی خاص در این روزها مورد توجه معامله گران بازار پتروشیمی است و از این رو همچنان رکود در بازار پتروشیمی وجود دارد، از سوی دیگر با توجه به اینکه برخی از فرآورده های نفتی و انرژی در حال انتقال به بورس انرژی است، احتمال دارد که معاملات بورس کالا با افت روبه رو شود. گفته می شود تبلیغات بورس کالا برای پذیرش محصولات دیگر مجتمع ها نیز به همین دلیل آغاز شده است.

به هر حال امروز بازار پی وی سی هم با رکود همراه بود و تغییر محسوسی در قیمت ها مشاهده نشد، گر چه عرضه های فردا ۲۱۰۰ تن پی وی سی ۶۵ غدیر، جمعا ۲۰۰۰ تن پی وی سی ۶۵ بندرامام و آبادان و ۲۰۰۰ تن پی وی سی ۷۰ اروند را شامل می شود، اما بیشتر فعالان این بازار معتقدند که تقاضای مطلوبی برای خرید این کالاها ثبت نخواهد شد و به احتمال زیاد عرضه های پی وی سی در روز سه شنبه با بی اقبالی مواجه می شود.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار