کد خبر : 3344

93686005

پتروتحلیل- در حالی نگرانی فعالان بازار پتروشیمی از ادامه تحریم ها شدت گرفته که در ماه های گذشته مواد افزودنی و پس از آن حمل و نقل دریایی تحریم شدند، اینک هم آگاهان بازار از احتمال شروع تحریم های زمینی با آغاز آگوست خبر می دهند. گر چه در حال حاضر کشتی های حامل محصولات پتروشیمی قادر به حمل و نقل نیستند، اما صادرات به صورت زمینی و از طریق آسیای میانه در حال انجام است، اما برخی از آگاهان بازار معتقدند؛ احتمال کاهش شدید صادرات با شروع تحریم های زمینی وجود دارد و اگر این اتفاق رخ دهد امکان افت قیمت ها هم در بازار پتروشیمی افزایش خواهد یافت. با این حال اروپا گفته که تمایلی به تحریم ایران ندارد و فرصتی ۶ ماهه به ایران داده است، اما آمریکا دوباره ایران را تحریم کرده، گر چه نمایندگان کنگره درخواست کرده اند که تشدید تحریم ها شدت نگیرد. اما به عقیده بسیاری از کارشناسان زمان زیادی برای لغو این تحریم ها نیاز است.

بازار پتروشیمی ها هم این روزها با ضعف مبادلات دنبال می شود و بیش از هر چیزی احتمال دارد دنباله دار شدن رکود در بازار پتروشیمی نگران کننده باشد، این در حالی است که نزدیکی به ماه رمضان هم یکی از دلایل رکود در حال حاضر عنوان می شود. با این حال تغییرات در بازار پتروشیمی در این روزها اندک است. در بورس کالا هم تعداد زیادی از کالاهای عرضه شده وارد زمان مچینگ می شوند و به این ترتیب برخی کالاهایی که اختلاف قیمت در بازار نقدی و بورس دارند، مورد توجه خریداران هستند.

البته بازار قیر هم با وجود افزایش هزینه صادرات و نبود کانتینر در بندرعباس دچار رکود شده است، گر چه دلایلی دیگری هم مانند فصل حداقلی مصرف قیر در کشورهای همسایه و اشباع بازار قیر در رکود دست دارند، اما امروز گر چه قیمت قیر صادراتی تا ۴۰ دلار در بورس کالا کاهش داشت، اما خریداران رغبتی برای خرید از خود نشان ندادند. برخی از معامله گران می گویند: عرضه کننده ها حاضر هستند در خارج از بورس و به صورت مستقیم قیر صادراتی را تا مرز ۵۵۰ دلار هم به خریداران بفروشند، از این رو خرید از بورس کالا به صرفه نیست.

در همین حال معاملات امروز رینگ پتروشیمی هم مانند هفته گذشته با توجه به تغییرات جزیی در قیمت های پایه دنبال شد و تنها کالاهایی مانند پلی استایرن انبساطی ۳۰۰ و۲۰۰ و پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹KJ تبریز، همچنین پلی اتیلن سنگین Ex3 شازند با سقف قیمت خریداری شدند. البته در این روز ABS با توجه به عرضه هزارتنی با رقابت معامله گران خریداری شد. هفته گذشته این کالا با سقف قیمت معامله شده بود. به این ترتیب در این روز ABS که با نرخ پایه ۵۶۳۲ تومان عرضه شده بود با میانگین قیمت ۵۷۳۰ تومان توسط کارگزاران خریداری شد.

علاوه بر این انبساطی های ۲۰۰ و ۳۰۰ هم با نرخ پایه ۴۶۲۳ تومان عرضه و با قیمت ۴۸۵۵ تومان معامله شد. به گفته شوکتی، مدیر کالایی کارگزاری پارس ایده بنیان، اختلاف قیمت انبساطی ها در بازار نقدی و بورس کالا و میزان کم عرضه پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹KJ در این روز از دلایل رقابت کارگزاران برای این کالاها بود. پلی اتیلن سنگین EX3 شازند هم در این روز با نرخ پایه ۳۶۳۰ تومان عرضه شد که با قیمت ۳۸۱۱ تومان خریداری شد.

در همین حال بازار آزاد محصولات پتروشیمی هم امروز نسبت به روز یکشنبه تغییر خاصی نداشت و بیشتر تاجران بازار اعتقاد دارند با توجه به نزدیکی به ماه رمضان انتظار تغییرات عمده در این حوزه وجود ندارد، این در حالی است که امروز هم دلار در مرز ۳۳۰۰ تومان بود. برخی از آگاهان بازار گمان می کنند سیاست های دولت جدید نشان از تلاش برای تک نرخی کردن دلار با قیمتی پایین تر از ۳۲۰۰ تومان دارد. با این حال گفته می شود با اعلام کابینه دولت جدید، سیاست های اقتصادی و ارزی آن قابل لمس تر خواهد بود.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار