کد خبر 2859

images (1)

پتروتحلیل- کتایون دارابی: طبق پیش بینی ها و با توجه به ترس اکثر معامله گران نسبت به نوسانات قیمت دلار، امروز مبادلات رینگ پتروشیمی با ورود تناژ بالایی از کالاهای عرضه شده به زمان مچینگ به پایان رسید. این در حالی است که معامله گران به ورود محصولات پلیمری به زمان مچینگ هم توجه ای نشان ندادند و از این رو اکثر کالاهای عرضه شده که وارد زمان مچینگ شده بود، خریداری نداشت.

در همین حال بازار داخل هم شاهد توقف مبادلات است، به طوری که اکثر تاجران با نگرانی نسبت به آینده بازار پتروشیمی نگاه می کنند و به ناچار تعداد زیادی از بنگاه های مبادلاتی دچار تعطیلی شده اند. تشدید رکود در روزهای اخیر با نوسانات قیمت دلار و نگرانی از تغییر قیمت های پایه از دلایلی است که بیشتر معامله گران را در حالت انتظار قرار داده است. با این حال عده زیادی از کارشناسان بازار پتروشیمی معتقدند؛ رکود موجود و عدم خرید از بورس کالا و بازار داخل طی دو، سه هفته آینده حجم بار را در بازار داخل کاهش خواهد داد. در عین حال به گفته پناهی تاجر بازار پتروشیمی، مبادلات بورس کالا ارتباط زیادی با نرخ دلار مبادله ای دارد و قیمت دلار در بازار آزاد تاثیری بر روند قیمت محصولات پتروشیمی ندارد، اما در روزهای اخیر جو روانی حاکم بر بازار ارز و سکه توانست نگرانی معامله گران بازار پتروشیمی را افزایش داده و آنها را از بازار عقب براند.

این در حالی است که عده ای فعالان بازار، افت قیمت دلار را در روزهای اخیر روانی و نشان از بازی ها سیاسی می دانند، به گفته این گروه زمانی نرخ دلار کاهش خواهد یافت که در اتاق مبادلات ارزی، شاهد افت قیمت ها باشیم و نه بازار آزاد. به اعتقاد این گروه در صورتی قیمت دلار در اتاق مبادلات ارزی پایین خواهد آمد که نشست های هسته ای ایران و آژانس با روندی مثبت همراه شود، همچنین دلار وارد کشور شده و تحریم ها کاهش یابد.

گر چه لغو تحریم بانک ملت در روزهای اخیر بر بازار ارز بی تاثیر نبوده است، اما گویا بیشتر معامله گران بازار پتروشیمی حاضر به ریسک نیستند و ترجیح می دهند با وجود نوسانات قیمت دلار، کالاهای خود را تبدیل به پول کنند. این در حالی است که بیشتر کارشناسان بازار پتروشیمی معتقدند؛ تا زمان اعلام کابینه دولت جدید نوسانات قیمت دلار اجتناب ناپذیر است. این در حالی است که امروز دلار با افزایش به مرز ۳ هزار تا ۳ هزار و ۱۵۰ تومان رسید و از این رو احتیاط معامله گران را افزایش داد.

با این حال امروز با وجود کاهش شدید تقاضا در بورس کالا، اکثر محصولات پلیمری وارد زمان مچینگ شدند و تنها پلی استایرن انبساطی ۳۰۰ تبریز، گریدهای متفاوت پلی اتیلن ترفتالات BG ها و پی وی سی آف گرید بندرامام با سقف قیمت توسط کارگزاران خریداری شدند. اختلاف قیمت در بورس و بازار نقدی تنها عاملی بود که در این روز معامله گران را وادار کرد تا برای این کالاها به رقابت بپردازند.

به گفته پویان دارابی، مدیر معاملات کالایی کارگزاری آتی ساز بازار، واکنش معامله گران در رینگ پتروشیمی امروز نشان داد که بازارهای جذاب دیگری مانند بورس اوراق بهادار برای سرمایه گذاران وجود دارد و با توجه به خوشبینی های موجود در خصوص مسایل سیاسی و اقتصادی، همچنین افزایش ارزش ریال در برابر دلار، بیشتر معامله گران ترجیح می دهند به نقدینگی دست پیدا کنند.

به اعتقاد این کارشناس بازار پتروشیمی در حال حاضر پیش بینی آینده سخت شده است و نمی توان روند بازار را در آینده ارزیابی کرد، با این حال آرامش در بورس کالا و عقب نشینی معامله گران در روزهای اخیر نشان از خروج نوسان گیران از بازار دارد، این در حالی است که خریدهای روزهای اخیر به تولیدکنندگان بیشتری اختصاص داشته است.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار