کد خبر : 2621

20121201180013_1

پتروتحلیل- کتایون دارابی: معامله گران رینگ پتروشیمی امروز با نگاه به دو عامل مهم در آینده ای نزدیک و دور کار خود را آغاز کردند. به طوری که احتمال افت قیمت های پایه در هفته آینده که قوی هم به نظر می رسد، احتیاط آنها را در ثبت سقف قیمت و حتی رقابت برای کالاها تشدید کرد. از سوی دیگر انتشار اخباری در خصوص سیاست های روحانی و نوسانات قیمتی در بازار ارز سبب شد تا بسیاری از فعالان بازار پتروشیمی با وجود نزدیکی به ماه رمضان و احتمال تشدید رکود در بازار داخل درباره اتفاقات پیش روی بازار پتروشیمی تردید داشته باشند.

البته عده ای از کارشناسان بازار پتروشیمی همچنان انتظار ندارند که با توجه به نرخ دلار در بودجه سال ۹۲ و تصویب آن، قیمت ارز مبادله ای با افتی چشمگیر روبه رو شود، از این رو به گفته این گروه بعید به نظر می رسد که در ماههای آتی شاهد افت قیمت ها در بازار پتروشیمی باشیم. این گروه انتظار دارند که قیمت ها با توجه به نوسانات بازارهای جهانی تغییر یابد.

در همین حال برخی از معامله گران هم معتقدند؛ در حال حاضر نمی توان آینده بازار پتروشیمی را به درستی پیش بینی کرد؛ اما برخی دیگر از این گروه می گویند: انتظار می رود خریدهای انجام شده در بازار پتروشیمی، پس از تحلیف رییس جمهور جدید و با شروع ماه مرداد با سود معقولی روبه رو شوند.

البته امروز رینگ پتروشیمی شاهد ثبت سقف قیمت برای پلی اتیلن سنگین EX3 امیرکبیر، پلی اتیلن های ترفتالات گرید BG، گرید EP440L پلی پروپیلن جم و SBR1502 و SBR1712 پتروشیمی بندرامام بود. اختلاف قیمت پلی اتیلن های ترفتالات BG و SBR ها در بازار و بورس یکی از دلایل ثبت سقف قیمت برای این کالاهاست. گرید EP440L پلی پروپیلن جم هم با توجه به میزان عرضه پایین آن با سقف قیمت خریداری شد.

با این حال گریدهای متفاوت پی وی سی ها در این روز با رقابت معامله گران مواجه شدند. پی وی سی ۶۵ بندرامام، غدیر و آبادان با رقابت روبه رو شدند، پی وی سی ۶۵ اروند هم بر طبق پیش بینی ها وارد زمان مچینگ شد. از سوی دیگر لوب کات و حلال ۴۱۰ اصفهان با رقابت و لوب کات بندرعباس هم با قیمت پایه خریداری شد.

البته در این روز کاهش سهمیه پروانه بهره برداری معامله گران با توجه به پایان ماه هم از دلایلی بود که تعداد زیادی از خریداران را از رینگ پتروشیمی عقب راند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار