کد خبر 2430

گرچه خبرها از ارایه درخواست مجوز صادرات پی وی سی به وزارت صنعت، معدن و تجارت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی دارد که برخی از آگاهان بازار می گویند: مجتمع های پتروشیمی از مجوز امسال خود برای صادرات ۴۰ هزارتن پی وی سی استفاده کرده اند. با این حال صادرات مجتمع اروند به گمان بسیاری از آگاهان بازار ادامه دارد؛ چرا که تعهدات قبلی این مجتمع به خریداران پی وی سی در بورس کالا به ۴ هزارتن رسیده و هنوز تحویل خریداران نشده است. به گزارش پترو تحلیل و به گفته پیرزاده، مدیرعامل شرکت تعاونی صنایع پی وی سی اصفهان، مجتمع اروند از تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه پالت های فروخته شده به معامله گران را تحویل نداده است، اما آخرین فروش جامبوی این مجتمع به خردادماه بازمی گردد.

از سوی دیگر مجتمع های پتروشیمی در حالی به تولید پی وی سی ۶۵ بیش از گریدهای دیگر روی آورده اند که گرید S70 با کمبود در بازار داخل روبه رو است و حواله آن به ۳ هزار و ۳۰۰ تومان در هر کیلو رسیده، این موضوع برای گرید S60 و S57 هم در بازار صدق می کند؛ چرا که نرخ این دو کالا در بازار داخل به ۳ هزار و ۴۰۰ تومان در هر کیلو رسیده است. به گفته پیرزاده، گرید S70 به مدت ۷ تا ۸ ماه است که تولید نمی شود و از این رو تناژ این کالا در بازار بسیار اندک است.این در حالی است که در هفته های اخیر گرید S70 آبادان در بورس کالا عرضه شد، اما تحویل آن یک ماه دیگر خواهد بود. برخی از آگاهان بازار می گویند: هنوز تولید این گرید در پتروشیمی آبادان آغاز نشده است و به نوعی این عرضه ها پیش فروش است.

البته برخی از مقامات آگاه، تحریم های اقتصادی را عدم تولید برخی از گریدهای پی وی سی دخیل می دانند و می گویند: عدم ورود برخی از مواد اولیه ای که در تولید پی وی سی استفاده می شود، یکی از دلایل مهمی است که مجتمع های پتروشیمی قادر به تولید برخی از گریدهای پی وی سی نیستند. این در حالی است که برخی از معامله گران هم اعتقاد دارند با توجه به اینکه تولید گرید پی وی سی ۶۵ برای مجتمع های تولید کننده ارزان تر تمام می شود، بیشتر مجتمع ها حاضر نیستند که درگیر مشکلات تولید گریدهای دیگر شوند و از این رو به گرید ۶۵ روی آورده اند.

با این حال امروز با توجه به اعلام بخشی از نتایج انتخابات ریاست جمهوری و فاصله آرای حسن روحانی از بقیه کاندیداها و تاثیرات این انتخابات بر بازار ارز و بورس که قیمت دلار را به ۳ هزار و ۴۰۰ تومان رسانده است، بازار پی وی سی در آرامش به سر می برد و بسیاری از معامله گران در خصوص آینده بازار پی وی سی با تردیدهای روبه رو هستند که نوسانات قیمتی در صدر آنها قرار دارد.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار