کد خبر : 12599

boors kala2

پتروتحلیل- مبادلات امروز رینگ پتروشیمی در حالی انجام شد که موضوع قیمت گذاری محصولات در سال جدید ادامه دارد. از این رو اکثر فعالان این حوزه اظهارنظرات متفاوتی را در این خصوص بیان می کنند.

این در حالی است که امروز برخی از منابع آگاه به قیمت گذاری ۸ گروه کالایی توسط انجمن های صنفی در آینده ای نزدیک اشاره کردند. از این رو انتظار بیشتر فعالان این حوزه با توجه به اینکه افزایش ۲۵ درصدی قیمت حامل های انرژی تا ۱۰ روز آینده ابلاغ خواهد شد، بازاری مثبت است.

از سوی دیگر قیمت گذاری محصولات پتروشیمی توسط انجمن های صنفی، به لغو سقف قیمت ها و نهایتا شفاف سازی نرخ ها در بورس کالا ختم خواهد شد، اتفاقی که می تواند با توجه به قیمت گذاری براساس قیمت جهانی و نرخ ارز، بازار این کالاها را با رشد قیمت روبه رو کند.

به گفته سعید سلیمانی، کارشناس بازار پتروشیمی، اگر قیمت گذاری محصولات پتروشیمی توسط انجمن صنفی انجام شود، باید انتظار لغو سقف قیمت ها و در نتیجه شفاف سازی نرخ ها را در آینده ای نزدیک داشته باشیم، این در حالی است که تعیین قیمت ها احتمالا براساس ارز بازار آزاد انجام شود؛ چرا که تعیین قیمت ها براساس ارز مبادله ای می تواند بازار را با چالش های قیمتی و نهایتا آربیتراژ روبه رو کند.

البته با وجود این موضوعات در بازار پتروشیمی، امروز برخی از تاجران نسبت به افزایش قیمت ها و لغو سقف قیمت ها با توجه به اعلام برخی اخبار مبنی بر عدم افزایش قیمت ها در بورس تردید داشتند. گفته می شود دولت اعلام کرده که بورس حق افزایش قیمت ها را ندارد. این در حالی است که اگر قیمت گذاری محصولات به انجمن ها سپرده شود، دیگر بورس و نهایتا کمیته قیمت گذاری نمی توانند در تعیین قیمت ها نقشی ایفا کند.

با این حال تردیدها در بازار پتروشیمی امروز بیش از هر زمانی افزایش یافته است و بیشتر فعالان این حوزه در انتظار تعیین تکلیف حدس و گمان های پیش روی این بازارهستند. البته امروز مبادلات اکثر محصولات پتروشیمی هم با سقف قیمت انجام شد. گر چه برخی از تجار اعتقاد دارند که بازار پتروشیمی در حال حاضر کشش افزایش قیمت ها را ندارد و باید در انتظار افت قیمت ها هم باشیم، اما حجم بالای تقاضاها در بورس کالا نشان از اطمینان برخی از خریداران نسبت به افزایش قیمت ها دارد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار