کد خبر 10155

dolar3

پتروتحلیل- امروز بورس کالا پس از خلوتی بازار پتروشیمی در روزهای اخیر، با افزایش خریدها روبه رو بود، به طوری که اکثر کالاها با سقف قیمت خریداری شدند.

به گفته کارشناسان بازار پتروشیمی نزدیکی به ماه ژانویه و احتمال افزایش قیمت محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی و همچنین لایجه بودجه که در آن نرخ دلار ۲۶۰۰ اعلام شده است، سبب شد تا بسیاری از معامله گران با اطمینان به عدم افت قیمت ها، اقدام به خرید با حجم های بالا کنند.

در همین حال نگاه سرمایه گذاران به صادرات محصولات پتروشیمی نیز دوخته شده؛ چرا که اگر صادرات بخش خصوصی نیز آزاد شود، احتمال تحرک بیشتر در بازار پتروشیمی وجود دارد. این در حالی است که با توجه به اعلام دولت مبنی بر تورم ۲۵ درصدی در سال آینده، احتمال افزایش قیمت ها بیش از کاهش نرخ ها وجود دارد.

از این رو بیشتر معامله گران بازار پتروشیمی با اطمینان به آینده مثبت و روند صعودی قیمت ها ترجیح دادند محصولات عرضه شده در این روز را خریداری کنند. این موضوع حتی سبب شد تا برخی از کالاها که تا هفته گذشته تقاضای پایینی داشت نیز مانند پلی اتیلن ترفتالات گرید BG821 با سقف قیمت خریداری شد.

عرضه های پی وی سی نیز در این روز با وجود رکود بازار آزاد این کالا، با افزایش حجم خریدها روبه رو بود، به طوری که عرضه ۴ هزارتنی S70 بندرامام توسط معامله گران خریداری شد. از این رو قیمت S70 در بازار داخل متاثر از افزایش خریدها در این روز روندی نزولی یافت.

البته عرضه S70 آبادان امروز با خریدی معادل ۴۰۰ تن همراه شد، با توجه به اینکه عرضه این کالا سلف بوده، بسیاری از معامله گران احتمال می دهند که با توجه به عرضه های بندرامام در هفته های آتی، نرخ این کالا باز هم با کاهش روبه رو شود.

در همین حال کالاهایی مانند پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ امیرکبیر، Bl3 جم، پلی اتیلن های سبک ۰۰۷۵ و ۰۲۰ نیز امروز با رغبت بیشتری توسط خریداران و با سقف قیمت خریداری شدند. ۲۰۹ امیرکبیر هم با توجه به اینکه طی یک ماه گذشته عرضه نشده بود با تقاضای بالایی از سوی معامله گران مواجه شد.

با این حال گر چه بازار داخل در روزهای اخیر روندی معمولی را طی کرده،اما خریدهای امروز بورس کالا نشان می دهد که بیشتر معامله گران انتظار افت قیمت ها در آینده را ندارند.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار