کد خبر : 41808

پتروتحلیل-قیمت‌های نقدی بوتادین آسیا در این هفته به روند نزولی خود ادامه دادند، و پنجره آربیتراژ را به‌سوی بازار آمریکا گشودند.

دو قرارداد برای تحویل آخر اکتبر و اوایل نوامبر با رقم 1200 دلار در هر تن (CFR شمال شرق آسیا) بسته شدند.

داده‌های آیسیس نشان داد، در هفته منتهی به 5 اکتبر، قیمت‌های نقدی منطقه‌ای با 26 درصد افت نسبت به آخرین میزان‌های اوت، در رقم 1300 دلار در هر تن (CFR شمال شرق آسیا) ارزیابی شدند.

یکی از تولیدکنندگان کره‌ای گفت: «ما در حال حاضر در حال بررسی احتمال صادرات 5000 تن بوتادین به آمریکا در اواخر نوامبر یا اوایل دسامبر  می‌باشیم.»

منابع بازار گفتند، باقیمت‌های کنونی و با در نظر گرفتن هزینه‌های حمل‌ونقل با میزان 250 تا 300 دلار در هر تن، فروش محموله‌های آسیایی به آمریکا امری اقتصادی است.

یکی از تاجران گفت: «ازآنجایی‌که قیمت‌های بوتادین در آسیا در میزان 1200 دلار در هر تن می‌باشند، حداقل بر روی کاغذ پنجره آربیتراژ آسیا به آمریکا باز شده است.»

داده‌های آیسیس نشان داد، قیمت‌های نقدی بوتادین در آمریکا در 5 اکتبر در رقم 1550 تا 1670 دلار در هر تن (CIF خلیج آمریکا) ارزیابی شدند.

یکی دیگر از تاجران گفت: «با میزان قیمت 1200 دلاری بوتادین در آسیا، 300 دلار در هر تن هزینه حمل‌ونقل، و قیمت‌های بوتادین در آمریکا در میزان 1600 دلار در هر تن، حاشیه سود در حال حاضر مناسب است.»

 

اگرچه احتمال دارد خریداران آمریکایی، با توجه به نزدیکی به پایان سال، میلی به خرید محموله‌ها نداشته باشند تا از ذخایر بیش‌ازحد جلوگیری کنند.

یکی دیگر از تاجران گفت: « نگرانی‌هایی بر سر مالیات انبارها در آمریکا وجود دارد، بنابراین احتمال می‌رود محموله‌های آسیایی با برنامه‌ریزی در ژانویه 2019 که سال مالی جدید است تحویل داده شوند تا از مالیات انبارها جلوگیری شود.»​

معمولاً زمان رسیدن محموله‌ها از آسیا به آمریکا 4 تا 6 هفته است.

تعدادی از معامله‌کنندگان بازار پیش‌بینی می‌کنند که بعد از 6 هفته روند نزولی از 24 اوت، که حاشیه سود صنایع پایین‌دستی سینتتیک رابر را بهبود داد، قیمت‌های بوتادین آسیا به‌زودی سیری صعودی به خود بگیرند.

پیش بینی می شود در بازار اصلی چین، اشتهای نقدی برای محموله‌های وارداتی هم‌زمان با انتظار کاهش عرضه در بازار داخلی به دلیل تعطیلی‌های برنامه‌ریزی‌شده در واحدهای داخلی، افزایش یابد.

واحد بوتادین شرکت  Shanghai SECCO با ظرفیت 90000 تن در سال از 8 اکتبر به مدت 50 الی 60 روز تعطیل خواهد بود، درحالی‌که دیگر واحد این شرکت با ظرفیت یکسان در سپتامبر تعطیل شد و در نوامبر فعالیت خود را به‌طور مجدد آغاز خواهد کرد.

واحد Fujian Refining & Petrochemical’s (FREP) با ظرفیت 180000 تن در سال از نیمه دوم نوامبر به مدت 2 ماه تعطیل خواهد بود.

در قراردادهای انجام‌شده در این هفته، خریداران چینی امیدوار بودند که محموله‌هایی با میزان قیمت کمتر در حدود 1100 دلار در هر تن (CFR شمال شرق آسیا) خریداری کنند.

یکی از تولیدکنندگان سینتتیک رابر واقع در چین گفت: «شاید قیمت‌های بوتادین بیش از این سقوط کنند...... در آسیا عرضه از تقاضا بیشتر است و همچنان چندین محموله نقدی برای نوامبر در دسترس می‌باشد.»

تولیدکنندگان تایوانی در این هفته دو مناقصه فروش منتشر کردند که تا 11 اکتبر بسته می‌شود.

شرکت Bangkok Synthetics (BST) در حال فروش 2000 تن بوتادین برای ارسال در اوایل نوامبر می‌باشد، درحالی‌که شرکت PTT Global Chemical (PTTGC) محموله 1700 تنی برای ارسال در اواسط نوامبر را به فروش گذاشته است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار