کد خبر 2961

سرمایه گذاری های کلان قطر در صنعت پتروشیمی این کشور کوچک را به دومین تولید کننده بزرگ محصولات پتروشیمی در بین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس بدل ساخته است.

به گزارش بورس نیوز به نقل از روزنامه انگلیسی زبان پنینسولای قطر، شرکت بازاریابی و توزیع محصولات پتروشیمی قطر موسوم به «منتجات» طی تازه ترین گزارش سالانه خود از وضعیت صنعت پتروشیمی این کشور اعلام کرد که قطر در سال ۲۰۱۲ بیش از ۱۶٫۸ میلیون تن محصولات پتروشیمی تولید نموده و از این لحاظ، پس از عربستان سعودی در جایگاه دوم بزرگترین تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی در بین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس قرار گرفته است.

بر اساس گزارش شرکت بازاریابی و توزیع محصولات پتروشیمی قطر که که حق انحصاری خرید، بازاریابی، توزیع و فروش کلیه محصولات پتروشیمی تولید شده در این کشور را بر عهده دارد، افتتاح چندین پروژه بزرگ پتروشیمی در قطر باعث شده است که تولید محصولات پتروشیمی در این کشور به سقف تاریخی خود برسد. از جمله پروژه هایی که در سال ۲۰۱۲ میلادی در حوزه صنایع پتروشیمی قطر افتتاح شد می توان به یک کارخانه تولید پلی الفین با ظرفیت ۱٫۱۵ میلیون تن در سال اشاره کرد. این کارخانه در حال حاضر بزرگترین کارخانه تولیدکننده پلی الفین در جهان به شمار می رود. قطری ها برای سال جاری میلادی نیز برنامه های مشابهی در سر دارند و به زودی یک کارخانه تولید اتیلن با ظرفیت بیش از یک میلیون تن در سال را نیز به بهره برداری خواهند رساند.

عبدالوهاب السعدون، دبیر کل انجمن تولیدکنندگان محصولات شیمیایی و پتروشیمی کشورهای حاشیه خلیج فارس، درباره آینده صنعت پتروشیمی قطر می گوید: "قطر در حال حاضر چندین طرح مهم را در دست احداث و بهره برداری دارد و چندین قرارداد جدید را برای توسعه صنایع پتروشیمی خود به امضا رسانده است. پیشرفت های قطر شاهدی برای اثبات این مدعاست که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در آینده ای نزدیک به رهبر بازار محصولات پتروشیمی جهان بدل خواهند شد".

آمارهای رسمی نشان می دهند که ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (شامل عربستان سعودی، قطر، کویت، امارات متحده عربی، عمان و بحرین) از ۱۲۱٫۱ میلیون تن در سال ۲۰۱۱ به ۱۲۷٫۸ میلیون تن در سال ۲۰۱۲ رسیده است. به عبارت دیگر، ظرفیت صنایع پتروشیمی این کشورها در سال گذشته میلادی حدود ۵٫۵ درصد افزایش یافته است که در قیاس با نرخ رشد ۲٫۶ درصدی ظرفیت محصولات پتروشیمی در جهان طی سال گذشته، برتری محسوسی دارد.

گفتنی است قطری ها علاوه بر سرمایه گذاری های داخلی، به سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی سایر کشورها به ویژه کشورهای جنوب شرق آسیا نیز روی آورده اند، به طوری که آنها اخیراً برای خرید ۲۵ درصد از سهام مجتمع پتروشیمی لانگ سان در ویتنام با دولت این کشور به توافق رسیده اند. آنها همچنین از سرمایه گذاری مشترک با شرکت های بزرگ فعال در حوزه صنایع نفت و پتروشیمی نیز استقبال می کنند. طرح توسعه مجتمع الفین «رأس لفان» به ارزش ۶٫۴ میلیارد دلار از جمله پروژه هایی است که شرکت ملی نفت قطر با همکاری شرکت انگلیسی-هلندی شل در سال ۲۰۱۲ آن را کلید زده است.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار