کد خبر 2558

download

عربستان به ۸۶٫۴میلیون تن ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی رسیده است

عربستان سعودی با برخورداری از ۸۶٫۴میلیون تن ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی بیش از ۶۰درصد توان منطقه خاورمیانه را در سال ۲۰۱۲در اختیار داشته است. براساس گزارش سالانه انجمن پتروشیمی و مواد شیمیایی خلیج ] فارس[ ((gpcaتولید محصولات پتروشیمی در سال ۲۰۱۲در عربستان به ۸۶٫۴میلیون تن رسید که نسبت به ۸۰٫۵میلیون تن ظرفیت سال قبل رشد را نشان می دهد.

این انجمن در گزارش سالانه خود به بررسی توان تولید در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را مورد بررسی قرار داده است که براساس آن عربستان ۶۷درصد ظرفیت تولید را در اختیار دارد.مهمترین تحول در حوزه عربستان در سال ۲۰۱۲ راه اندازی واحد پلیمری این کشور در جبیل بوده است شرکتی که براساس سرمایه مشترک میان شرکت ملی پتروشیمی و شرکت پتروشیمی شورون فلیپس عربی ایجاد شده است توان تولید سه میلیون تن اتیلن ,پلی اتیلن ,پلی پروپیلن و هگزان را دارد.
همچنین توان تولید کودهای شیمیایی عربستان در سال ۲۰۱۲همچنان در حال گسترش بود سافکو safco یک قرارداد ۵۰۰میلیون دلاری را برای ایجاد یک واحد کود شیمیایی عظیم پیشنهاد کرد.این شرکت در هنگام تکمیل یک میلیون تن اوره در سال تولید خواهد کرد.شرکتهای عربستانی نظیر سابیک و آرامکو عربستان نیز به طور مشترک در جولای ۲۰۱۲قراردادی را امضا کردند که براساس آن با همراهی ساینوپک عربستان یک واحد پلی کربنات در تیانجین چین خواهند ساخت که سالانه ظرفیتی معادل ۲۶۰هزار تن خواهد داشت.سابیک و سینوپک پیش از این نیز در یک موافقت نامه تصمیم گرفتند تا راه اندازی یک واحد تولید متانول در ترینیداد و توباگو را مورد بررسی قرار دهند.آرامکو عربستان نیز در حال بررسی برنامه ای برای تامین نیازهای رو به گسترش در اندونزی و جنوب شرق آسیا برای فرآورده های نفتی و مواد پتروشیمی است.

petrochem
عبدالوهات السعدون مدیر انجمن پتروشیمی و مواد شیمیایی خلیج در این مورد می گوید:
حرکت سابیک و آرامکو به سوی بازار آسیا گام موثری برای پتروشیمی منطقه خلیج فارس برای ایفای نقش پررنگتر در منطقه است.
براساس گزارش این انجمن در سال ۲۰۱۲میزان تولید مواد پتروشیمی در منطقه خلیج فارس ۵٫۵درصد بالاتر رفت و این امری در شرایطی رخ داد که در سطح بین الملل از تولید مواد پتروشیمی به دلیل بازار مصرف ضعیف چندان با رونق همراه نیست.
کل ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی در منطقه عربی خلیج فارس در سال ۲۰۱۲ به ۱۲۷٫۸میلیون تن رسد که نسبت به ۱۲۱٫۱میلیون تن سال ۲۰۱۱رشد را نشان می دهد.میزان رشد جهانی محصولات پتروشیمی در سال ۲۰۱۲معادل ۲٫۶درصد بوده است در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۱معادل ۳٫۸درصد رشد داشت.انتظار می رود تواند تولید منطقه خلیج فارس در بخش عربی تا سال ۲۰۱۷به ۱۸۳٫۹میلیون تن برسد.
در همین حال شرکتهای منطقه برنامه گسترده ای برای رشد تولید دارند به عنوان نمونه سابیک در حال ساخت بزرگترین واحد تولید ام ام ای(متااکریلبت)و پی ام ام ای (پلی متیل متااکریلیت)به ترتیب با ۲۵۰هزار و ۴۰هزار تن ظرفیت است.

ریاض :عرب نیوز
دوشنبه ۱۷ژوئن ۲۰۱۳

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار