کد خبر 9872

boors kala1

پتروتحلیل-در این مطلب به قوانین رینگ پتروشیمی در بورس کالا، ضرورت ها و اهداف، همچنین دیدگاه ها در خصوص بورس کالا نگاهی اجمالی شده و در پایان نیز به راهکارهایی جهت حل مشکلات موجود در خصوص عرضه و تقاضا اشاره شده است که بخش دوم و پایانی آن را در ادامه می خوانید:

نحوه انجام داد و ستد در بورس کالا:

۱- انتخاب کارگزار۲- تکمیل فرم ثبت سفارش نزد کارگزار همراه با پیشنهاد قیمت۳- واریز حداقل سپرده مورد نیاز معامله به حساب کارگزار نزد اتاق پایاپای۴- انتقال سفارش مشتری به تالار معاملات توسط کارگزار ۵- شرکت در حراج توسط کارگزار و انجام معامله در تالار ۶- واریز باقیمانده وجه معامله پس از کسر سپرده اولیه به حساب کارگزار نزد اتاق پایاپای۷- تسویه اسنادی معاملات در اتاق پایاپای و صدور اسناد معاملاتی۸- تسویه مالی معاملات در اتاق پایاپای۹- نقل و انتقال وجوه پس از کسر هزینه ها به حساب معامله گران از طریق حساب بانکی.

بورس بازاری است:

boors

بورس و ارائه چهار تضمین:

tazmin

نمودار قیمت ABS در بورس و بازارهای جهانی:

nemodar ABS

نمودار تغییرات شاخص قیمت مواد پلیمری در بورس و حاشیه بازار:

nemodar polimer

ویژگیهای عرضه در بورس کالا در شرایط کارامد و ایده آل:

arzeh dar boors

ویژگیهای عرضه در بورس کالای فعلی که به نظر مناسب نمی باشد و نمی توان از آن به عنوان بورس یاد برد و تنها محل عرضه محصولات میباشد آنهم به صورت الزام آور برای شرکت های پتروشیمی :

arzeh dar hale hazer

ابهامات:

آیا :عرضه محصولات پتروشیمی در بورس سبب رشد دلال گری شده و ارتباط سالم بین تولید کننده و مصرف کننده را از بین برده است؟ آیا :بورس کالا مانند یک آینه روند عرضه و تقاضای محصولات را به مسئولان نشان می دهد ؟ و تک تک محموله های معامله شده در بورس به راحتی قابل رصد و ردیابی است ؟ آیا :عمده نظارت بر نحوه عرضه و تقاضا در رینگ پتروشیمی از حیطه اختیارات بورس کالا خارج است و نهادهای مربوطه باید نظارت بیشتری روی خریداران و میزان فروش تولیدکنندگان دربورس داشته باشند؟ آیا :اینکه واحد تولیدی پس از خرید از بورس به جای استفاده از محصول، آن را در بازار آزاد به فروش می رساند، هیچ یک به سازوکار بورس کالا برنمی گردد بلکه وزارت صنعت، معدن و تجارت و نهادهای زیر مجموعه این وزارتخانه باید در نحوه عملکرد واحدهای تولیدی نظارت کنند. دیدگاه ها: دفترمطالعات اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس: شاید بتوان یکی از کارکردهای اصلی بورس های کالایی را تسهیل فرآیند عرضه محصولات و کالاهای تولیدی بخش های مختلف اقتصاد دانست، اما بورس کالایی ایران تحت تاثیر برخی از موانع ساختاری و اجرایی در جذب محصولات و تولیدکنندگان به این بازار با مشکلاتی روبرو بوده است. عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی وصنایع و معادن تهران : جایی بهتر از بورس برای مبادلات پتروشیمی سراغ ندارم، گفت: بهترین راه برای بهبود اوضاع کنونی، افزایش حجم تولید است تاپس از افزایش حجم عرضه‌ها در بورس، بتوانیم به سمت آزاد‌سازی‌ قیمت‌ها در بورس حرکت کنیم.مشکل اصلی معاملات پتروشیمی در بورس، عرضه محدود برخی محصولات است که خریداران و صنایع پایین دستی را با مشکل مواجه کرده است . عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران و عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی: نظارت ها بر بورس کالا باید اصلاح شده ودخالت ها کاهش یابد.۱- قیمت گذاری محصولات پتروشیمی، سهمیه بندی ها و همچنین ثبت نام در سایت بهین ۲- عدم نقدینگی تولیدکنندگان و همچنین کاهش واردات به دلیل تحریم ها موضوع را تشدید کرده است.تنها راه حل مشکلات بازار پتروشیمی و کاهش واسطه گری در این حوزه، افزایش شفافیت در این بازار است. مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار: اگر اشکالی در نحوه معاملات محصولات پتروشیمی بورس کالا وجود دارد به حوزه قیمت‌گذاری و کسانی که در این حوزه در حال تعیین قیمت هستند مربوط می‌شود. آیا می‌خواهیم یک بازار رقابتی و شفاف داشته باشیم یا می‌خواهیم به سمت یک بازار غیرشفاف و انحصاری پیش برویم؟ عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا هیچ وقت یک اجبار نبوده بلکه یک مزیت برای این صنعت بوده است . مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار: مراحل فروش محصولات پتروشیمی دربورس کالا از زمانی که محصول ثبت می‌شود تا زمانی که تحویل مشتری می‌شود کاملا در اختیار سیاستگذاران است و بورس کالا در این‌باره نقشی ندارد بنابر این اینکه بورس کالا را متهم به ایجاد خلل در فروش محصولات پتروشیمی می‌کنند کاملا غیرواقعی است و اساسا خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا شدنی نیست. عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی: در حال حاضر خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا به‌معنای بازگشت به عقب و پذیرش معاملات غیرشفاف و سنتی است. توقف معاملات پتروشیمی در بورس و بازگشت به خرید و فروش درب کارخانه‌ای مانند این است که ما اکنون برای انجام حساب‌و‌کتاب خود رایانه و ماشین حساب را کنار بگذاریم و به سراغ چرتکه برویم.

محدودیت ها:

محدودیت های اعمال شده برای شرکت های پتروشیمی:

mahdodiat

فروش اجباری و کلی در بورس کالا:

۱- امکان قرارداد فروش طولانی مدت وجود ندارد ۲- ارتباط مستقیم بین مشتری و شرکت وجود ندارد و با توجه به متغیر بودن مشتریان در هر هفته ، واژه مشتری وفادار و دائمی مفهومی نخواهد داشت. ۳ - با توجه به دشواری خرده فروشی در بورس کالا، بنگاه های خرد امکان خرید را نخواهند داشت.۴- مهندسی فروش و تحقیقات بازار دامنه پایینی خواهند داشت.۵- با توجه به شرایط فعلی کشوربرنامه ریزی تولید بسیار دشوار میباشد. سودهای واقعی از طریق مشتریان وفادار حاصل میشود، نه از طریق مشتریانی که فقط راضی هستند. مزایای وفاداری مشتری: شرکت‌ها، با وفادار نگهداشتن مشتریان خود، سودشان را افزایش می‌دهند. هزینه بدست آوردن مشتری جدید، شش الی هشت برابر هزینه حفظ مشتری موجود می‌باشد. مشتریان وفادار باعث تقویت موقعیت بازاری سازمان شده و سازمان فروشنده نسبت به رقابت قیمتی کمتر حساسیت به خرج می‌دهد. وفاداری مشتریان می‌تواند منجربه صرفه‌جویی در هزینه‌ها به دلیل کاهش هزینه‌های بازاریابی، کاهش هزینه‌های تبادلات و غیره گردد. مشتریان وفادار، معمولا نظرات و پیشنهادات خاصی در مورد بهبود محصولات و خدمات دارند. مشتریان وفادار در برابر تلاش‌های رقبا مقاومت می‌کنند. مشتریان وفادار، سایر مشتریان را به سایت شرکت ارجاع می‌دهند. امکان رصد دقیقتر رقبا از طریق مشتریان وفادار: جلوگیری از ایجاد شرایط بحرانی در صورت تغییرات ناگهانی یا برنامه ریزی شده در شرکت یا بازار با تبادل سریع و به موقع اطلاعات تبادل سودمند و دوسویه با شرکتهای خریداری که تولیدکننده بعضی نیازهای شرکت فروشنده می باشند. تحقیقات بازار: تحقیقات بازار در جستجوی اطلاعاتی است تا روابط بین مشتریان، محصولات، روش‌های بازاریابی و بازاریاب‌ها را توصیف کند. این اطلاعات برای کشف فرصت‌ها و موضوعات بازاریابی، ایجاد طرح‌های بازاریابی، درک بهتر فرآیند خرید و ارزیابی عملکرد بازاریابی استفاده کرد. شامل اطلاعاتی در باره اقتصاد، صنعت، شرکت‌ها، محصولات، قیمت‌گذاری، توزیع، رقابت، ترفیع و رفتار خرید مصرف‌کننده می‌باشد. عرضه های محتمل:

arzehay mohtamal

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار