کد خبر 7884

palaishgah1
پتروتحلیل- بورس اوراق بهادار تهران امروز با کاهش شاخص کل مواجه شد تا پس از مدتها شاخص کرده و شاهد ۱٫۴۳درصد افت باشد. در بازار امروز افت عمده شاخص را نماد هلدینگ خلیج فارس و پالایشگاههای بندرعباس و اصفهان ایجاد کردند.
در گروه پتروشیمی ها دیروز هلدینگ خلیج فارس در آستانه برگزاری مجمع سالانه و تقسیم سود با صف فروش مواجه شد با توجه به ابهامهای موجود در مورد گزارشهای شش ماهه شرکتهای زیر مجموعه هلدینگ گروهی ازسهامداران ترجیح دادن در مجمع حاضر نشوند که عرضه های این گروه از سهامداران توسط گروه سهامداران امیدوار خریداری شد.با جمع آوری صف فروش فارس بقیه نمادهای پتروشیمی با رشد قیمت همراه شدند در همین حال بازگشت پتروشیمی شازند به بازار نیز با جهش قیمت ۱۲درصدی همراه شد.اما در گروه نفتی ها بازار شاهد انتشار گزارشهای شش ماهه ضعیفی بود.ابتدا پالایشگاه اصفهان گزارش دور از انتظاری را ارایه داد و پس از آن پالایشگاه تبریز و در نهایت شفاف سازی پلایشگاه لاوان گروه را به صف فروش کشاند تا یک پارچه گروه پالایشگاهی قرمز پوش شوند. شرکت پالایش نفت اصفهان که پیش بینی اخیر را با تأکید بودجه ۴۸۰۹ ریالی قبلی ارائه کرده در دوره ۶ ماهه تنها موفق به تحقق ۳۳ درصد از این مبلغ شده است.
گفتنی است پیش بینی عملکرد سال مالی ۹۲ نسبت به عملکرد سال مالی قبل به ترتیب فروش ۸۶ درصد افزایش، بهای تمام شده کالای فروش رفته ۸۵ درصد افزایش، سود عملیاتی مبلغ ۷۳۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان افزایش و سود خالص مبلغ ۹۴۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان افزایش نشان می‌دهد. یادآوری می شود هیأت مدیره تصمیم دارد ۵۰ درصد سود خالص را جهت تقسیم بین صاحبان سهام به مجمع عمومی عادی سالیانه سال مالی ۹۲ پیشنهاد نماید.
در همین حال شرکت پالایش نفت تبریز در دوره ۶ ماهه موفق به تحقق مبلغ ۱۶۷۴ ریال از بودجه ۳۸۵۴ ریالی خود شده است (معادل ۴۳ درصد) دلیل عمده کاهش EPS شش ماهه نسبت به اولین پیش بینی را به شرح زیر اعلام کرده است:
۱- عدم فروش نفت سفید در شش ماهه اول سال به مقدار ۲۴۶ میلیون لیتر که معادل ۴۵۴ ریال کاهش یافته است. توضیح این که به علت ماهیت نفت سفید و فروش آن در نیمه دوم سال در(فصل سرد سال) موجودی امانی نفت سفید نزد پخش افزایش یافته و با توجه به این که یکی از مفروضات تهیه اولین پیش بینی، تولید معادل فروش در نظر گرفته شده لذا با فروش نفت سفید در نیم سال دوم eps برآوردی پوشش داده خواهد شد.
۲- موجودی نفت خام اول دوره سال ۹۲ با نرخ ارز مرجع در صورت های مالی منعکس می یابد.
شایان ذکر است عملکرد این شرکت در دوره ۶ ماهه در مقایسه با دوره مشابه سال مالی قبل از افزایش ۹۴ درصدی فروش، ۸۱ درصدی بهای تمام شده، ۹۷۱درصدی سود ناخالص، هزار و ۲۰۴ درصدی سود عملیاتی و ۹۷۳ درصدی سود خالص هر سهم خبر داده است.این دو گزارش باعث شد گروه پالایشگاهی که اخیرا رشد قابل ملاحظه ای را صورت داده اند با کاهش تقاضا مواجه شوند.همین مساله نیز برخی از نمادهای این گروه را به صف فروش کشاند.در همین حال دیروز پالایشگاه لاوان در گزارش شفاف سازی اعلام کرد
تاکنون اطلاعیه های نهایی درخصوص خوراک دریافتی شهریورماه ۹۲ وقیمت بین المللی فراورده های نفتی سه ماهه دوم ۹۲ جهت محاسبه هزینه خوراک مصرفی وارزش مابه التفاوت فرآورده های تحویلی از طریق شرکت ملی پالایش و پخش ونیز جداول تسهیم فروش فرآورده های نفتی سه ماهه دوم سال۹۲ جهت محاسبه فروش مصوب توسط شرکت ملی پخش به این شرکت ارسال نگردیده است.بنابراین محاسبه سود هرسهم درشش ماه اول سال ۹۲برای این شرکت مقدور نمی باشد. گفتنی است شرکت مذکور بصورت مستمر پیگیر دریافت اطلاعات وتهیه صورت های مالی شش ماهه می باشد و هرگونه تغییر بااهمیت در پیش بینی سود هرسهم این شرکت به اطلاع سهامداران رسانده خواهد شد.در گروه تصفیه نفت بازگشایی نماد نفت بهران دیروز این نماد را به مرز ۴هزار تومان رسید تا سهامداران این روغن ساز خوشحال به خانه بروند.
در گروه شیمیایی نیز شرکت صنایع شیمیایی فارس در گزارش ۶ ماهه، دوره منتهی به ۹۲/۶/۳۱ مبلغ ۵۰۱ ریال را برای سود هر سهم خود پوشش داد . که نسبت به دوره مشابه خود در سال گذشته ۸۶ درصد رشد داشته است
ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار