کد خبر : 4541

images
پتروتحلیل- بورس اوراق بهادار امروز برای دومین روز متوالی شاهد ثبت رشد بالای یک درصد بودند اما با توجه به اقبال بازار به گروه به بانکی و صدر نشینی این گروه به همراه نمادهای گروه خودرویی و سرمایه گذاری ها، شیمیایی ها امروز همچنان در حاشیه بازار بودند. در این شرایط سرمایه گذاران این گروه در انتظار برای اقبال به گروه شیمیایی و فروکش کردن روند بانکی ها هستند، امری که با رشد قیمتی نمادهای مورد اقبال برای چند روز آینده مورد مورد انتظار است. در این شرایط گروه شیمیایی امروز به جز برخی نمادهای کوچک نمادی در میان صف های خرید نداشت واکثر نمادها با تعادل قیمتی مواجه بودند در گروه نفتی ها نیز نمادهای پالایشگاهی همچنان بسته بوده و از بازار سرمایه به دور هستند سهامداران برخی از نمادهای پالایشگاهی از بهمن سال گذشته تا کنون با توقف نمادهای خود مواجه هستند در همین حال دیروز مدیر نظارت بر ناشران بورس از احتمال بازگشایی دو نماد تهران و تبریز در روزهای آینده خبر داد.
امیر حمزه مالمیر گفت: در حال حاضر ابهاماتی پیرامون شرکت‌های پالایشی وجود دارد که برخی از آن‌ها عمومی و برخی از آن‌ها خاص تعدادی از شرکت‌های پالایشی است. وی افزود: علاوه بر اشکالاتی که قبلاً درخصوص تغییرات بااهمیت در اعلامیه‌ها و تعدیلات مکرر آن‌ها توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران مطرح شده بود، درحال حاضر عمده‌ترین ابهام عمومی موجود درخصوص شرکت‌های پالایشی به تعیین تکلیف موجودی‌های پایان دوره قبل و سود ناشی از تفاوت نرخ ارز مرجع و مبادلاتی موجود در آن که عمدتا‌ً در سه ماهه سال جاری فروخته شده و شناسایی خواهد شد، بر‌می‌گردد.
مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس خاطرنشان کرد: شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران از شرکت‌های پالایشی درخواست کرده است تا تفاوت ایجادشده از بابت نرخ ارز مرجع و مبادلاتی را در درآمد خود شناسایی نکنند و این تفاوت در برخی از شرکت‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و قبول و رد این موضوع تاثیر قابل توجهی بر عملکرد شرکت‌های پالایشی خواهد داشت. مالمیر با بیان اینکه حسابرس نسبت به پیش‌بینی عملکرد چهار شرکت پالایشگاه بندرعباس، پالایشگاه اصفهان، پالایشگاه لاوان و پالایشگاه شیراز "عدم اظهارنظر" ارائه کرده است، افزود: پیگیری‌های مکرری ازسوی سازمان بورس به‌منظور ارائه‌ی اظهارنظر مقبول و یا حداقل مشروط حسابرس از شرکت‌های مذکور صورت گرفته و از شرکت‌های مذکور هم خواسته شده است تا مدارک، مستندات و توجیهات لازم را در اختیار حسابرس قرار داده و یا نسبت به تعدیل پیش‌بینی خود به نحوی که حسابرس را قانع کند، اقدام نمایند که تاکنون این مهم محقق نشده است. این مقام مسئول همچنین درخصوص پالایش نفت تبریز و تهران گفت: با ارائه‌ی اطلاعیه‌ی شفاف‌سازی درخصوص شرکت‌های پالایش نفت تبریز و تهران که اظهارنظر حسابرس نسبت به پیش‌بینی آن‌ها به ترتیب مشروط و مقبول ارائه و قبلاً منتشر شده است، نماد این دو شرکت درصورت عدم بروز ابهام جدید، تا آخر هفته جاری بازگشایی می‌شود و بازگشایی نماد سایر شرکت‌های پالایشی، نیازمند ارائه‌ی اطلاعات پیش‌بینی عملکرد حسابرسی‌شده بر اساس آخرین مفروضات و تعدیل‌های صورت‌گرفته خواهد بود. در گروه شیمیایی ها بازار با توجه به گزارش مطلوب پاکسان معامله گران به سوی بین المللی محصولات پارس شوینده دیگر این گروه گرایش نشان دادند.
ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار