کد خبر : 4061

121414_928

پتروتحلیل- بورس اوراق بهادار امروز شاهد بازگشایی نماد خلیج فارس بود بازگشایی که ۶۸۲واحد تاثیر منفی را بر شاخص گذاشت. در حالی که روز یکشنبه نامه اولیه مدیرعامل شرکت در مورد وضعیت هلدینگ خلیج فارس درسال مالی منتهی به ۳۱خرداد ۹۱منتشر شد و خبر از تعدیل منفی شرکت داشت امروز نیز پیش بینی سود شرکت تنها با امضا مدیرعامل و بدون امضا دیگر اعضا هیات مدیره منتشر شد که تناقضهای جدی در آن وجود داشت.نحوه محاسبه سود سال ۹۱و ۹۲هلدینگ خلیج فارس در انتهای این گزارش آماده است اما موارد تناقض مهمی که در وهله اول به چشم می خورد به شرح زیر است:

۱- پتروشیمی برزویه یا نوری بزرگترین آروماتیک جهان با پیش بینی ۸۹۰۰میلیارد تومان فروش پیش بینی شده است امسال تنها ۱۸۰میلیارد تومان سود داشته باشد یعنی حاشیه سود ۲درصد.

۲-پتروشیمی بوعلی با ۳۹۰۰میلیارد تومان فروش تنها قرار است ۸۹میلیارد تومان سود بدهد.

۳-پتروشیمی بندرامام به عنوان یکی از بزرگترین شرکتهای پتروشیمی کشور با ۷۳۳۰میلیارد تومان فروش ۵۳۷میلیارد تومان سود پیش بینی کرده است.

۴-پتروشیمی پارس که میان هلدینگ خلیج فارس و ساتا مشترک است و ۲عضو هیات مدیره این شرکت از سوی ساتا تعیین می شود با ۵۳۴۰میلیارد تومان فروش ۱۹۶۸میلیارد تومان سود پیش بینی کرده است.

۵- پتروشیمی فجر (یوتیلیتی فجر)سال قبل ۳۷۰میلیارد تومان سود عملیاتی داشته است برای سال جاری ۲۹میلیارد تومان سود پیش بینی کرده است.

اختلاف سود پتروشیمی پارس و بقیه شرکتها یکی از نکات مهم در حال حاضر به شمار می رود.که از دیدگاه بازار غیر قابل توجیه است در حال حاضر بدترین شرکتهای تولیدی حتی پالایشگاه ها دولتی حاشیه سود نزدیک ۵درصد دارند پیش بینی سود کمتر از ۲درصد در یک پتروشیمی شگفتی آور است.

در این شرایط امروز بازگشایی خلیج فارس موجب شد شاخص با افت همراه شود با این بازگشایی بدترین پتانسیل منفی شاخص نیز تخلیه شده و به نظر می رسد همزمان با شروع به کار دولت جدید پتانسیل منفی بازار کاهش یافته و درشرایط کنونی بازار می تواند پتانسیل مثبت بازگشایی نمادهای پالایشگاهی را تجربه کند.امروز کل گروه پتروشیمی تحت تاثیر حرکت گروه های دیگر قرار گرفت لذا بازگشایی نماد پتروشیمی شازند(اراک)نیز با رشد اندکی همراه شد.بقیه نمادها نیز با استراحت همراه شدند.

هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس - مقایسه درآمد واقعی سال مالی ۹۲/۳/۳۱ و پیش بینی درآمد سال مالی ۹۳/۳/۳۱- برای استفاده کلیک کنید:

jadval fars

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار