کد خبر 2920

IMG_1541

پتروتحلیل- تعیین قیمت‌ های پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا همواره موضوعی بوده که اظهار نظرات متفاوتی را از سوی کارشناسان، مسولان بورس کالا و بازرگانی پتروشیمی در پی داشته است، با این حال پس از گذشت چند سال از عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا هنوز قیمت هایی که از سوی بازرگانی پتروشیمی تعیین و مورد تایید بورس کالا قرار می گیرد با انتفادهای بسیاری همراه است. باقری، مدیر معاملات کالایی کارگزاری بهمن در این باره به خبرنگار پتروتحلیل می گوید: طی دو هفته اخیر بیشتر معامله گران در انتظار اعلام نرخ های جدید در ماه تیر بودند، اما هنوز نرخ جدیدی از سوی بازرگانی پتروشیمی و بورس کالا اعلام نشده است، این در حالی است که برخی از آگاهان بازار می گویند: در هفته جاری قرار است که نرخ های پایه براساس میانگین معاملات چهارهفته گذشته تعیین شود. به گفته این کارشناس، همواره نرخ های پایه در بورس کالا با عدم شفافیت همراه است؛ چرا که هیچ گاه مرجع نرخ گذاری اعلام نشده، علاوه بر آن همواره تغییر روش های قیمت گذاری داشته ایم که توانسته بازار پتروشیمی را با نوسان و سردرگمی همراه کند.

به عقیده مدیرکالایی کارگزاری بهمن، معامله گران در دو هفته اخیر علاوه بر استرس نوسان قیمت ارز، نگران تعیین قیمت های پایه هم بودند و از این رو حجم مبادلات به شدت کاهش یافت؛ چرا که اطمینان بسیاری از خریداران با توجه به تغییرات روش های قیمت گذاری سلب شده است و آنها ترجیح می دهند در انتظار اعلام نرخ ها باقی بمانند. به گفته وی، بازرگانی پتروشیمی هیچ گاه نظم مشخصی برای تعیین قیمت ها نداشته، این در حالی است که پالایش و پخش فرآورده های نفتی از ابتدا اعلام کرد که نرخ های پایه را ماهانه اعلام می کند و در این سالها هم تغییری در روش های قیمت گذاری ایجاد نکرده است، اما قیمت گذاری بازرگانی پتروشیمی با توجه به تغییرات زیاد، همواره برای فعالان بازار شائبه های بسیاری ایجاد کرده است.

باقری در ادامه می گوید: در دو هفته اخیر نرخ های پایه در بورس کالا به گونه ای بوده که در برخی از گریدهای پلی اتیلن سبک، نرخ های بازار ارزان تر از بورس معامله شده است و این نشان از منطقی نبودن نرخ های پایه دارد، از این رو مصرف کننده ها به اجبار خریدهای خود را کاهش می دهند و البته نوسانات قیمت دلار هم بر بازار مواد پتروشیمی تاثیر می گذارد، به این ترتیب بازار با اشتباهات زیادی همراه می شود.

به گفته این کارشناس احتمالا دلار در محدوده ۳ هزار و ۲۰۰ تا ۳ هزار و ۳۰۰ تومان در بازار آزاد قرار خواهد گرفت و تا زمانی که نرخ دلار در اتاق مبادلات ارزی کاهش نیابد، انتظار زیادی برای ادامه دار شدن افت قیمت ها در بازار پتروشیمی وجود ندارد، مگر اینکه خوشبینی های سیاسی و روانی ادامه دار شود و در خصوص مذاکرات هسته ای اتفاقات خوبی رخ دهد.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار