کد خبر 2816

LG_1358756679_1(19)

پتروتحلیل: امیدواری ها برای واگذاری نرخ ها به صورت رقابتی به سرمایه گذاران داخلی و خارجی به مدت ۱۰ سال در صنعت پتروشیمی با توجه به تغییر دولت شدت گرفته است. اسفندیاری، مدیر بازرگانی پتروشیمی فارابی در این باره به خبرنگار پتروتحلیل می گوید: به احتمال زیاد در آینده و در دولت جدید به سرمایه گذاران داخلی و خارجی امتیازات خاصی داده می شود و قیمت خوراک نیز مناسب سازی شود. این موضوع سبب می شود تا رونق اقتصادی در تولید رخ دهد، گر چه احتمال دارد صادرات محصولات پتروشیمی با سودهای ماههای اخیر روبه رو نباشد، اما با تثبیت قیمت دلار تولید داخلی دوباره احیا خواهد شد و این موضوع به نفع صنایع پایین دست و میانی است.

با این حال به گفته اسفندیاری بیشتر فعالان صنعت پتروشیمی در انتظار تغییر و تحولات هستند و ترجیح می دهند در شرایط فعلی صبر کنند تا تصمیمات نهایی در این حوزه گرفته شود. وی به افت ۶۰۰ تومانی قیمت دلار طی روزهای اخیر اشاره می کند و می گوید: جو روانی هم توانسته بر بازار ارز تاثیر بگذارد، اما می توان گفت کل این افت قیمت مربوط به جو روانی نیست؛ چرا که افت قیمت دلار مربوط به مکانیزم بازار و عرضه و تقاضا است و این اتفاق در روزهای اخیر رخ داده و عرضه در بازار ارز زیاد شده است، همچنین خوشبینی های سیاسی هم وجود دارد و بعید به نظر می رسد که این خوشبینی ها خدشه دار شود. به این ترتیب احتمال دارد تا اعلام کابینه دولت جدید قیمت دلار در مرز ۳ تا ۳ هزار و ۱۰۰ تومان تثبیت شود.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه می گوید: در حال حاضر باید صبر کرد و دید هدفمندی یارانه ها قرار است به چه سمت و سویی برود و همچنین مسولیت ها در دولت جدید به چه افرادی سپرده خواهد شد و آیا عرضه محصولات پتروشیمی در اختیار مجتمع ها قرار می گیرد یا نه؟ این موضوع می تواند به مجتمع های بسیاری قدرت بیشتری در صحنه اقتصاد بدهد.

مدیر بازرگانی پتروشیمی فارابی، عرضه محصولات پتروشیمی را در بورس کالا در شرایط کنونی عادی نمی داند و معتقد است؛ باید شرایط فروش محصولات پتروشیمی در بورس کالا به حالت عادی بازگردد؛ چرا که در حال حاضر با وجود سایت بهین یاب، تعیین سقف قیمت و محدودیت های خرید، تولیدکننده های بسیاری محدود شده اند و این شرایط باید تعدیل شود.

وی به تشدید رکود در بازار پتروشیمی طی روزهای اخیر اشاره می کند و می گوید: با توجه به سردرگمی ها در بازار ارز و سکه و عدم تثبیت قیمت دلار، در حال حاضر بازار پتروشیمی با خطر انباشت محصولات روبه رو است؛ چرا که مصرف کننده ها در خریدهای خود احتیاط می کنند و به این ترتیب خطر انباشت کالا در مجتمع های پتروشیمی و مخازن وجود دارد.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار