کد خبر : 16541

13910723000196_PhotoA

پتروتحلیل- با وجود پابرجا ماندن تحریم‌های بین‌المللی، ایران با صادرات هفت میلیون بشکه نفت در حالی یک رکورد جدید ثبت کرده که گزارش‌ها از افزایش ۵۰۰ هزار بشکه‌ای حجم صادرات نفت در طول یک ماه گذشته تاکنون حکایت دارد.

به گزارش «پتروتحلیل»، مدیریت امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران این روزها به محل رفت و آمد مشتریان و مدیران پالایشگاه‌های نفت در نقاط مختلف جهان تبدیل شده به طوری‌که در طول چند روز گذشته مذاکرات جدیدی با مسئولان چند پالایشگاه مهم نفت جهان انجام گرفته است.

بر این اساس پس از آغاز مذاکرات فروش نفت ایران به آفریقای جنوبی، چند پالایشگاه نفت از هند، پاکستان، سریلانکا، چین و برخی از کشورهای اروپایی هم مشتری طلای سیاه صادراتی ایران شده اند.

«سید محسن قمصری» مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران هم با اشاره به آغاز مذاکرات نفتی ایران و آفریقای جنوبی از فروش فرآورده نفتی، گاز، نفت خام، محصولات پتروشیمی به عنوان محور مذاکرات دو جانبه یاد کرد و گفت: آفریقای جنوبی خواستار دریافت نفت برای پالایشگاه « اینجین» است؛ اما بندر این کشور در اختیار شل بوده و آنها نمی توانند نفت را به آنجا ببرند.

همزمان با آغاز چانه زنی‌ها برای افزایش فروش و صادرات و امضای قراردادهای جدید نفتی با پالایشگرهای بزرگ نفتی جهان، رکورد صادرات نفت خام ایران پس از پیروزی انقلاب شکسته شده است.

«سیدپیروز موسوی» مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی با بیان اینکه ایران بهار سال جاری نخستین بار موفق به ثبت رکورد صادرات هفت میلیون بشکه نفت در یک روز و در سقف سهمیه اوپک شده است، گفت: در طول چند هفته گذشته هشت پهلوگاه در پایانه نفتی خارگ به طور همزمان درگیر شدند و پس از ١٠ سال امکان صادرات هفت میلیون بشکه در یک روز فراهم شد.

این مقام مسئول با اعلام اینکه این میزان صادرات در سقف سهمیه سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) صورت گفته است، تصریح کرد: پیش از این در پایانه‌های ایران در خلیج فارس رکورد ۶ میلیون بشکه صادرات نفت در روز را به جا گذاشته شده و اکنون این رقم را ارتقا داده شده است.

از سوی دیگر در حالی یک رکورد جدید برای صادرات نفت خام ایران در طول یک روز به ثبت رسیده است که رسانه‌های بین‌المللی همچون رویترز از افزایش ضربتی تولید و صادرات نفت خام ایران در طول یک ماه گذشته تاکنون خبر می‌دهند.

از این رو حجم صادرات روزانه نفت ایران در ماه آوریل سال جاری میلادی با ۵۰۰ هزار بشکه افزایش به یک میلیون و ۱۸۰ هزار بشکه در روز رسیده که ناشی از افزایش واردات هند است که یک ماه قبل از آوریل از ایران نفت نخریده بود.

افزایش صادرات ایران به ژاپن و هند باعث افزایش صادرات نفت ایران در ماه آوریل شده؛ اگرچه واردات چین از تهران در این ماه قدری کاهش یافته است.

در همین حال، «بیژن زنگنه» وزیر نفت ایران از افزایش دو برابری حجم صادرات نفت ایران در طول چند ماه و در صورت لغو کامل تحریم‌ها خبر داد و گفت: اقدامات بازرگانی، عملیاتی و مدیریتی برای افزایش ضربتی تولید و صادرات نفت در سطح وزارت نفت و شرکت‌های تابع شرکت ملی نفت ایران انجام شده است.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار