کد خبر 16317

http://www.dreamstime.com/-image1143506

پتروتحلیل- اقتصاد سالم نیازمند وجود شفافیت وشیشه ای بودن بورس کالای ایران است.

به گزارش«پتروتحلیل»، «سید محمد بیاتیان» عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب گفت: با توجه به اینکه معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران شفافیت دارد، ورود این محصولات به بورس کالا کاملا منطقی و درست بوده است و باید همین روند ادامه یابد.

وی با اشاره به عملکرد قابل قبول بورس کالای ایران گفت: بر معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران آرامش حاکم است، به این ترتیب اخذ تصمیمات غیرکارشناسی و شتاب زده، بازار این کالاها را با آشفتگی روبه رو می کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در ادامه تاکید کرد : پیش تر برخی از تصمیمات در این حوزه غیرکارشناسی اخذ شد و شاهد بودیم که خروجی این تصمیمات نوساناتی به بازار پتروشیمی ها وارد کرد و ضررهای زیادی نیز به این صنعت وارد شد.

وی همچنین با اشاره به اینکه تصمیمات مهم و اساسی در حوزه پتروشیمی باید پس از بررسی های کارشناسی صورت بگیرد، افزود: بهتر است به حوزه ها صرفا از کانال سیاست نگاه نکنیم و با بررسی های همه جانبه اجازه بدهیم تصمیمات منفی در این حوزه گرفته نشود.

به گزارش «پتروتحلیل» در حالی این نماینده مجلس به ایراد این سخنان پرداخت که روز گذشته قائم مقام وزارت صنعت معدن و تجارت گفته بود : در پی اصلاح ساختار عرضه و تقاضای محصولات پتروشیمی با هدف تنظیم بازار در کشور هستیم.

«مجتبی خسروتاج» اظهار کرد: الزام عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران بر اساس مصوبه ستاد هدفمندی یارانه هاست و هرگونه تغییر در نحوه عرضه باید با مجوز این ستاد انجام شود.

وی افزود: برخی از مجتمع های پتروشیمی تمایل دارند تا محصولات خود را براساس قراردادهای بلند مدت در خارج از بورس کالا به مشتریان خود عرضه کنند و در صورت مجوز ستاد هدفمندی می توانند اقدام به این کار کنند.

قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: اکنون برخی از مصرف کنندگان نیز با توجه یه شرایط کنونی بازار ترجیح می دهند تا با عقد قراردادهای بلند مدت به طور مستقیم اقدام به خرید از پتروشیمی ها کنند و با توجه به این که عرضه ها نیز به طور یکپارچه در بورس کالا انجام نمی شود، تغییر مصوبه مورد اشاره و تدوین ساز و کاری تازه می تواند ابهامهای موجود را مرتفع کند.

وی ادامه داد: ساختار و نحوه عرضه محصولات پتروشیمی باید مورد بازنگری قرار گیرد تا بازار بتواند مدیریت عرضه و تقاضا را رقم بزند.

قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: نظام عرضه و تقاضا بهترین روش برای تعیین قیمت است.

«خسروتاج » با بیان این که نباید مجتمع های پتروشیمی اجبار در نحوه فروش محصولات خود داشته باشند گفت: با توجه به افزایش تولید محصولات متنوع پتروشیمی در کشور و تامین کامل نیاز داخل می توان با همکاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی، سازمان بورس و اوراق بهادار و دیگر متولیان امر بهترین تصمیم را اتخاذ کرد.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار