کد خبر 16089

petroshimi-mahabad-183x150

مدیرعامل شرکت پتروشیمی مهاباد با اشاره به آماده شدن واحد بوتن -١ پتروشیمی مهاباد پیش از آغاز سال نو و آغاز فعالیت این واحد در اردیبهشت ماه گفت: در انتظار دریافت اتیلن برای افزایش تدریجی تولید هستیم.

به گزارش «پتروتحلیل»، « محسن مجیدی» با اعلام خبر راه اندازی واحد پلی اتیلن مهاباد در تابستان امسال، گفت: هم اکنون پروژه ساخت واحد پلی اتیلن ٩۵ درصد پیشرفت داشته و آمادگی تولید دارد.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی مهاباد افزود: واحد بوتن -١ این پتروشیمی ظرفیت تولید سالانه ٣٠ هزار تن محصول را دارد، اما تولید این ماده به طور مستمر نخواهد بود و بخش عمده ای از ٢٠ هزار تن بوتن -١ تولیدی آن در خود پتروشیمی مهاباد استفاده می شود.

وی در باره هدف گذاری صادرات محصولات پتروشیمی نیز تاکید کرد: محصول تولیدی شرکت پتروشیمی مهاباد بیشتر صادراتی بوده به طوری که قرار است ٧٠ تا ٨٠ درصد از تولید صادر شود.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی مهاباد با اشاره به نقش پتروشیمی در تحقق اقتصاد مقاومتی نیز اظهار کرد: با توجه به این که شرکت پتروشیمی مهاباد تولید کننده محصولات میانی است در صورتی که صنایع پایین دست این محصول در استان فعال شوند، زنجیره تولید کامل می شود و با توجه به صادراتی بودن محصولات تولیدی، این مسئله در اقتصاد تاثیرگذار خواهد بود.

وی گفت: امیدواریم امسال بتوانیم با مساعد شدن شرایط، کاتالیست اصلی مورد نیاز مجتمع پتروشیمی مهاباد را تهیه کنیم.

مجیدی با بیان این که سالانه به ٣٠٠ هزار تن اتیلن برای تولید پلی اتیلن نیاز داریم، گفت: هم اکنون شرکت ملی صنایع پتروشیمی می تواند با فشار پایین اتیلن تحویل ما دهد، اما امیدواریم هرچه زودتر ایستگاه های بین راه خط اتیلن غرب راه اندازی شوند تا فشار اتیلن افزایش یابد.

براساس این گزارش، شرکت پتروشیمی مهاباد به منظور توسعه تولیدات پتروشیمیایی و صادرات پتروشیمیایی و استفاده بهینه از منابع گازی ایران و ایجاد ارزش افزوده بر روی سرمایه‌های ملی و همچنین جذب و به کارگیری تکنولوژی‌های جدید پتروشیمیایی و با توجه به مصوبات هیئت وزیران، شرکت پتروشیمی مهاباد با مشارکت پتروشیمی ایران و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی شکل گرفته است. شروع عملیات آماده‌سازی طرح در سال ۱۳۸۳ آغاز و عملیات اجرایی پروژه از سال ۱۳۸۶ آغاز شد. مالک این شرکت، شرکت پتروشیمی باختر است.

گفتنی است، محصول اصلی پتروشیمی مهاباد، پ است که به میزان ۳۰۰ هزار تن در سال و به عبارتی حدود یکهزار تن در روز خواهد بود . علاوه بر پلی اتیلن، گاز بوتن ۱ نیز به مقدار ۳۰ هزار تن در سال تولید خواهد شد که ۱۵ هزار تن آن در فرایند تولید پلی اتیلن مصرف و بقیه به عنوان محصول جانبی از مجتمع صادر خواهد شد.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار