کد خبر : 14450

bourse

پتروتحلیل- بورس امروز شاهد شروع ضعیفی در ابتدای هفته بود به گونه ای که شاخص با کاهش ۱۰۰واحدی به مرز ۶۳هزار واحد سقوط کرد.

این در حالی است که معامله گران در جو کمبود نقدینگی ناشی از فضای سنتی اسفند ماه و همچنین انتظار برای آغاز مجدد مذاکرات هسته ای از میانه هفته جاری فعالیت خود را شروع کردند در این فضا به دلیل کمبود تقدینگی بازار با کاهش چشمگیر حجم معاملات نیز مواجه است به گونه ای که بورس اوراق بهادار تنها شاهد معامله ۵۷٫۵میلیارد تومان معامله بود.فرابورس نیز شاهد ۱۳۸میلیارد تومان معامله بود.شاخص نیز به رقم ۶۳هزار و ۹۵۰واحد عقب نشینی کرد.

همچنین بازار امروز در تحولات مهم مجلس شورای اسلامی شاهد ادامه مباحث در مورد بخش هزنیه ای بودجه بود، به این ترتیب در جلسه امروز مجلس، دولت را مجاز کرد تا سقف ۵ هزار میلیارد ریال، وجوه حاصل از واگذاری باقیمانده سهام دولت در بانک‌ها و بیمه‌های مشمول واگذاری را به افزایش سرمایه بانک‌های دولتی اختصاص دهد.

در گروه پتروشیمی نیز مدیر طرح‌های شرکت ملی پتروشیمی گفت: با قیمت ۱۳ سنتی که دولت برای خوراک پتروشیمی اعمال می‌کند طرح‌های اوره آمونیاک و متانول بازدهی بسیار خوبی دارند و با همین قیمت‌ها استقبال بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های مشابه وجود دارد.مرضیه شاهدایی در گفت‌وگو با فارس ، با بیان اینکه با همین قیمت ۱۳ سنتی که دولت برای خوراک پتروشیمی اعمال می‌کند طرح‌های اوره آمونیاک و متانول بازدهی بسیار خوبی دارند، اضافه کرد: این طرح‌ها بین ۲۵ تا ۲۶ درصد بازگشت سرمایه ارزی دارند و با همین قیمت‌ها استقبال بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های مشابه وجود دارد.

وی تصریح کرد: قیمت ۱۳ سنت برای خوراک و ۱۳۲ تومان برای سوخت ثابت نیست و قرار است برای سال‌های آینده دوباره درباره آن تصمیم‌گیری شود اما با همین ۱۳ سنت واحدهایی که گاز مصرف می‌کند بازگشت سرمایه خوبی دارند.

مدیر طرح‌های شرکت ملی پتروشیمی ادامه داد: در مورد اوره-آمونیاک شرکت ملی پتروشیمی دیگر استقبال نمی‌کند و طرحی واگذار نمی‌کند چون هم بازار منطقه‌ای و هم داخلی اشباع شده است اما متانولی‌ها هنوز هم مورد استقبال هستند چون هم بازار برای متانول وجود دارد و هم زنجیره ارزش آن از طریق GTP و تبدیل به پروپیلن قابل ادامه است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره نگرانی از احتمال اشباع بازار متانول در آینده گفت: بررسی‌های انجام شده چندان نگران‌کننده نیستند، چین از محل زغال سنگ متانول تولید می‌کند و ظرفیت افزایش تولید آن محدود است و در خاورمیانه هم برنامه‌ریزی جدیدی برای واحدهای متانول نکرده‌اند و به همین دلیل بازار آینده آن هنوز وجود دارد.

در این گروه شرکت پتروشیمی فارابی با سرمایه به مبلغ ۱۵۰میلیارد ریال در اولین پیش بینی سال مالی منتهی به ۱۳۹۴٫۱۲٫۲۹ سود هر سهم خود را معادل ۵۴۲ ریال برآورد نموده است. در گروه پتروشیمی مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس در مصاحبه ای

گفت: در حال حاضر میانگین قیمت محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی به صورت ماهانه توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی استخراج و به بورس کالای ایران اعلام می‌شود، اما در روزهای اخیر زمزمه‌هایی در مورد اعلام میانگین قیمت‌ها به صورت ۱۵ روزه به گوش می‌رسد که در اصل قضییه تفاوتی ایجاد نخواهد کرد؛ چرا که تعیین قیمت ها با کارکرد بورس منافات دارد.

وی افزود: وظیفه مهمی که دولت بر عهده بورس کالا گذاشته است، حمایت از مکانیسم عرضه و تقاضا برای کشف قیمت و خروج دولت از قیمت گذاری محصولاتی است که در بورس کالای ایران عرضه می شوند، با این حال همچنان تعیین قیمت پایه محصولات پتروشیمی توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه دارد. این در حالی است که کشف قیمت براساس مکانیسم عرضه و تقاضا می تواند رغبت معامله گران و جذابیت های بورس کالای ایران را دو چندان کند.

نژادسلیم همچنین با اشاره به برنامه‌های کنونی دولت در خصوص مبارزه با رانت و فساد معتقد است؛ ظرفیت‌های بورس کالا باعث به حداقل رسیدن رانت در بازار کالا و حذف دلالان می شود.

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس در پایان تاکید کرد: محصولاتی که در بورس کالا عرضه می شوند، نیازی به تعیین کف و سقف قیمتی ندارند، زیرا ذات بورس به معنای کشف قیمت براساس عرضه و تقاضاست؛ در این بین رقابت خریداران و فروشندگان باعث می شود تا کالاها در فرآیند چانه زنی و رسیدن به نقطه تعادلی مورد معامله قرار گیرند که این موضوع کارایی و عمق معاملات بورس کالای ایران را افزایش می دهد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار