کد خبر : 14200

boorsoragh3
پتروتحلیل- سرمایه گذاران بورس اوراق بهادر در گروه شیمیایی ،شنبه فعالیت خود را با نگرانی در مورد وضعیت بازار جهانی و کیفی سازی در بخش پالایشگاهی از سر گرفتند.
در این بازار در گروه پتروشیمی وضعیت نگران کننده افت قیمت جهانی نفت موجب شده است گروه پتروشیمی نیز تحت فشار قرار گیرد.در این بخش آخرین خبرها حکایت از کاهش بهای گازهای صادراتی دارد به گونه ای که پروپان و بوتان به زیر ۷۰۰دلار رسیده و بهای نفتا نیز کاهش یافته است.
در گروه پالایشگاهی نیز سخنان قائم‌مقام مدیرعامل پالایش و پخش مبنی اینکه گواهی‌نامه‌ مالی ۵ ماه نخست سال براساس فرمول کیفی‌سازی به پالایشگاه‌ها اعلام شده است، گفت: جزئیات باقیمانده ظرف دو هفته یا نهایتاً ۲۰ روز آینده تعیین تکلیف می‌شوند.
شاهرخ خسروانی در گفت‌وگو با فارس، با بیان اینکه پرداخت بهای فرآورده‌های تولیدی پالایشگاه‌ها براساس کیفیت آنها در سال ۹۳ قطعاً عملیاتی خواهد شد،‌ اظهار داشت: این نص قانون است و مگر ما می‌توانیم خلاف قانون عمل کنیم؟
وی تصریح کرد: به همه پالایشگاه‌ها فرمولی را که قیمت نفت خام و فرآورده‌ها را بر مبنای کیفیت‌های متفاوت اصلاح کرده است، ابلاغ کرده‌ایم و در صورت وضعیت‌هایی که تا پایان مرداد به آنها ابلاغ شده است، فرمول‌های کیفی‌سازی را اعمال کرده‌ایم.
قائم‌مقام مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اضافه کرد: در صورت وضعیت‌ها و گواهی‌نامه‌های صادرشده برای پالایشگاه‌ها کیفی‌سازی اعمال شده است، اما به این فرمول به دلیل بعضی ابهامات کوچک باقیمانده به صورت قطعی عمل نشده است.
وی ادامه داد: گواهینامه‌های مالی ۵ ماهه اول سال براساس فرمول کیفی سازی به آنها اعلام شده و حساب و کتاب مالی فیمابین نیز بر همین اساس انجام شده است، اما چون در بعضی موارد قطعیت ندارد، شاید پالایشگاه‌ها ابهامی داشته باشند.
خسروانی تصریح کرد: جزئیات باقیمانده ظرف دو هفته یا ۲۰ روز آینده تعیین تکلیف می‌شوند، چون وارد نیمه دوم سال شده‌ایم و شرکت‌های پالایش باید ترازنامه ۶ ماهه دوم خود را برای پیش‌بنیی برآورد کل سال ارائه کنند.
وی افزود: بیش از ۹۵ درصد مسائل مربوط به کیفی‌سازی قطعیت پیدا کرده و تنها اصلاحات کوچک نهایی نیاز دارد که تا ۲۰ روز آینده نهایی خواهد شد.
قائم‌مقام مدیرعامل پالایش و پخش در پاسخ به پرسشی درباره بسته نشدن نماد شرکت‌های پالایشی در بورس به دلیل ابهامات مالی گفت: به دلیل اینکه تا پایان مرداد ماه اعلامیه محاسبات مالی به پالایشگاه‌ها داده شده است، این شرکت‌ها حتی در صورت عدم قطعیت نیز می‌توانند بر مبنای آن برآورد عملکرد و حاشیه سود خود را ارائه دهند.
وی تاکید کرد: اطلاعات ۳ ماهه نخست عملکرد مالی سال جاری در اواسط مرداد ماه به پالایشگاه‌ها ارائه شده است.نگرانی از دو بخش بازار جهانی و تحولات درون وزارت نفت موجب به حاشیه رفتن شیمیایی در بازار سهام شده است.
ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار