کد خبر 13090

mokran-petroshimi

بهره‌برداری از فاز نخست شهرک پتروشیمی مکران شامل تولید ١۵ میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی در سال طبق برنامه از سال ١٣٩٣ آغاز و پروژه نهایی در سال ١٣٩٧ به بهره‌برداری کامل خواهد رسید.

به گزارش شانا، شرکت سرمایه‌گذاری ساتا کار اجرای طرح ملی آماده‌سازی شهرک پتروشیمی مکران و دعوت از سرمایه‌گذاران با صلاحیت را برای احداث واحدهای پتروشیمی و تاسیسات عمومی شهرک، مخازن محصولات و خط لوله اتان بر عهده دارد.

این شهرک که در سفر اخیر دکتر روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران به استان سیستان و بلوچستان مورد بازدید قرار گرفت در نزدیکی شهر چابهار و در محدوده منطقه آزاد تجاری - صنعتی این شهر واقع شده است.

بر پایه این گزارش، در این شهرک اقتصادی خط تولید محصولات پتروشیمی اوره - آمونیاک، متانول - آمونیاک، انواع پلی اتیلن، الفین، آروماتیک، MTP، MEG و کریستال ملامین به میزان سالانه ١۵ میلیون تن راه‌اندازی خواهد شد که از این میزان تولید ١٣ میلیون تن صادراتی و بقیه محصولاتی است که برای مجتمع‌های پتروشیمی و صنایع پایین دستی در نظر گرفته شده تا به عنوان خوراک، مبادله و یا وارد بازار شرق کشور شود.

خوراک این مجموعه تولید محصولات پتروشیمی، و به طور عمده گازهای اتان و متان است. به‌طوری که روزانه ٣٣ میلیون مترمکعب گاز طبیعی و سالانه ۴میلیون تن اتان نیاز دارد.

گاز طبیعی مورد نیاز این شهرک از طریق خط لوله هفتم سراسری گاز که هم‌اکنون تا ایرانشهر کامل شده تغذیه خواهد شد. برای تامین گاز اتان مورد نیاز، گزینه انتقال به وسیله خط لوله از مسیر عسلویه به چابهار به طول ١٠۵٠ کیلومتر در نظر گرفته شده است که برپایه برنامه‌ریزی انجام شده به اجرا درخواهد آمد.

محصولات تولیدی این شهرک از طریق خط لوله و در فاصله حدود ٣٠ کیلومتر به مخازن ساحلی در مجاورت بندر شهید بهشتی چابهار ارسال و محصولات جامد نیز از طریق جاده یا راه‌آهن به این بندر ارسال می‌شوند. ضمن اینکه برای بارگیری محصولات مایع از طریق اسکله‌های تخلیه نیز پیش‌بینی‌های لازم به عمل آمده است.

شهرک پتروشیمی مکران در زمان بهره‌برداری کامل حدود ٢٠ هزار فرصت شغلی را به صورت مستقیم و چند برابر آن به صورت غیرمستقیم ایجاد خواهد کرد.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار