کد خبر 12196

khorak1

پتروتحلیل- یک مقام آگاه در گفت و گو با پتروتحلیل از لغو مصوبه ۲۱۰ ستاد تدابیر ویژه اقتصادی در خصوص قیمت انواع خوراک واحدهای پتروشیمی خصوصی و دولتی خبر داد.

به گفته وی در این نامه که برای مدیرعامل شرکت ملی نفت، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ومدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ارسال شده است، آمده: با احترام به استحضار می رساند؛ براساس ابلاغیه صادره از سوی معاون اول رییس جمهور و رییس ستاد تدابیر ویژه اقتصادی، مصوبه شماره ۱۶۸۰۲۳ مورخ ۹۲/۹/۲۳ جلسه ۲۲۶ مورخ ۹۲/۹/۲۰ ستاد تدابیر ویژه اقتصادی، مصوبه قبلی ستاد مذبور(مصوبه جلسه ۲۱۰) لغو گردیده است.

پیش تر مصوبه ۲۱۰ ستاد تدابیر ویژه اقتصادی به این شرح منتشر شده بود: بدینوسیله تصمیمات ستاد تدابیر ویژه اقتصادی در خصوص «قیمت انواع خوراک واحدهای پتروشیمی بخش خصوصی و دولتی» مصوب جلسه ۲۱۰ مورخ ۹۲٫۱٫۱۸ به شماره ۱۵۹۱۰۴ مورخ ۹۲٫۱٫۲۱ که بر اساس آن وزارت نفت را مکلف نموده است که قیمت انواع خوراک واحدهای پتروشیمی بخش خصوصی و دولتی را به شرح ذیل محاسبه و عیناً به صورت ارز دریافت نماید، جهت بهره‌برداری و اقدام لازم ابلاغ می‌گردد. خواهشمند است دستور فرمایند گزارشات مستند عملکرد آن شرکت در استفاده از مصوبه حاضر بصورت دقیق و مشروح، ماهیانه به معاونت برنامه‌ریزی ارائه گردد.

۱ـ گاز طبیعی:

۱-۱- قیمت خوراک گاز طبیعی از ۱۳۹۱٫۷٫۱ معادل ۱۳ سنت به ازای هر متر مکعب استاندارد گاز طبیعی

۱-۲- قیمت خوراک گاز طبیعی در سال ۱۳۹۲ معادل ۱۳ سنت به ازای هر متر مکعب استاندارد گاز طبیعی

تبصره - قیمت گاز طبیعی برای سوخت واحدهای پتروشیمی بر اساس قیمت گاز طبیعی برای سوخت سایر صنایع تعیین می‌گردد (مرجع تشخیص و تفکیک سوخت و یا خوراک واحدهای پتروشیمی وزارت نفت تغیین می‌گردد).

۲- اتان

۱-۲- قیمت خوراک گاز اتان از ۱۳۹۱٫۷٫۱ معادل ۲۴۰٫۳ دلار به ازای هر تن

۲-۲- قیمت خوراک گاز اتان در سال ۱۳۹۲ معادل ۲۴۰٫۳ دلار به ازای هر تن

۳- گاز غنی

قیمت گاز غنی مطابق فرمول بند (۴) مصوبه شماره ۲۰۸۷۷۵/ت ۴۵۷۹۷/ن مورخ ۱۳۸۹٫۹٫۱۸ کارگروه ویژه ریاست جمهوری در امور نفت تعیین می‌گردد به طوری که قیمت اجزاء متان و اتان در این فرمول، مطابق بندهای (۱) و (۲) فوق‌الاشاره و قیمت ترکیبات سنگین‌تر توسط وزارت نفت و با استفاده از مراجع معتبر بین‌المللی برای از زمان ۱۳۹۱٫۷٫۱ و سال ۱۳۹۲ اعمال خواهد شد. ضمناً ضریب A در فرمول مذکور حسب مورد در وزارت نفت تعیین و توسط وزیر نفت ابلاغ خواهد شد.

۴- سایر خوراک‌ها

قیمت سایر خوراک‌ها توسط وزیر محترم نفت ابلاغ و اعمال می‌گردد.

۵- قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی به صورت ارزی دریافت می‌گردد.

تبصره ـ ۱: در صورت صادرات محصول، دریافت عین ارز قیمت خوراک توسط وزارت نفت یا عین ارز به بانک مرکزی از طریق اتاق مبادلات ارزی و سپس معادل ریالی آن به وزارت نفت پرداخت گردد.

تبصره ـ ۲: در صورت فروش محصول در داخل کشور، معادل ریالی قیمت خوراک با نرخ اتاق مبادلات ارزی به وزارت نفت پرداخت گردد.

۶- هرگونه تعهدی که دولت جمهوری اسلامی ایران بابت قیمت خوراک به سرمایه‌گذاران خارجی داده است مشمول این مصوبه نمی‌شود.

۷- این مصوبه از تاریخ ۹۱٫۷٫۱ قابل اجرا می‌باشد.

اعتبار این مصوبه تا پایان سال ۱۳۹۲ می‌باشد.

وزارت نفت موظف است گزارش عملکرد این مصوبه را به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی (دبیرخانه ستاد تدابیر ویژه اقتصادی) ارائه نماید.

محسن خجسته مهر

معاون وزیر در برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار