کد خبر : 9378

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: تکلیف تحقیق و تفحص از شرکت ملی نفت ایران در یکی دو جلسه آینده کمیسیون انرژی روشن می شود.

شمس الله بهمئی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: تحقیق و تفحص از شرکت ملی نفت در دستور کار کمیته مربوطه در کمیسیون انرژی است. وی افزود: جلسه کمیته عصر روز گذشته با حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت برگزار شد که در مجموع جلسه خوبی بود.

نماینده مردم بهمئی در مجلس نهم با بیان اینکه در جلسه روز گذشته، در خصوص برخی مسائل مطرح در شرکت ملی نفت ایران ابهام زدایی شد، گفت: مسائلی در خصوص بوشهر و حوزه انتخابیه دشتستان از سوی نماینده مردم این بخش در مجلس مطرح شد که آقای جوادی و همکارانشان به این مسائل پاسخ دادند.

وی ادامه داد: بر اساس تعاملی که در جلسه روز گذشته کمیسیون انرژی بین نمایندگان مردم و مدیران شرکت ملی نفت ایران در بیان و پاسخگویی به مسائل وجود داشت، به نظر می رسد فصل مشترک جدیدی در حال ایجاد است تا مسائل صنعت نفت بدون ایجاد حاشیه و با همکاری موثر مجلس و مجموعه وزارت نفت، بررسی شده و برای آنها راه حل اندیشیده شود.

درخواست تحقیق و تفحص میرکاظمی بررسی نشد

سخنگوی کمیسیون انرژی در پاسخ به اینکه درخواست رئیس این کمیسیون برای تحقیق و تفحص از روند فروش نفت و فعالیت های شرکت ملی نفت ایران به چه نتیجه ای رسید، تصریح کرد: درخواست آقای میرکاظمی برای تحقیق و تفحص در جلسه روز گذشته مطرح نشد و طرح آن به جلسات آینده موکول شد. وی افزود: تکلیف تحقیق و تفحص از شرکت ملی نفت ایران در یکی دو جلسه آینده کمیسیون انرژی روشن می شود.

بهمئی از طرح مسائلی در خصوص توافقات اخیر ایران و ۱+۵ در جلسه کمیسیون انرژی مجلس خبر داد و گفت: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری نیز از تیم مذاکره کننده قدردانی کردند، اعضای کمیسیون بنا را بر این گذاشتند تا با به فال نیک گرفتن این مسئله، از دستگاه دیپلماسی کشورمان تشکر کنند.

ظریف و صالحی در خصوص جزئیات توافق نامه هسته ای توضیح می دهند

وی ادامه داد: قرار است که از وزیر امور خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی برای حضور در جلسه کمیسیون انرژی دعوت شود تا این مقامات مسئول، توضیحات بیشتر در خصوص توافقات و برنامه ها ارائه کنند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مذاکرات ژنو ۳ را فرصت می دانیم، گفت: ما اعتقادمان این است که مقام معظم رهبری در بحث مسائل کلان، حرف اول و آخر می زنند، ما نیز نه یک قدم جلوتر و نه یک قدم عقب تر از ایشان حرکت نمی کنیم، بلکه همراه و پشت سر ایشان حرکت می کنیم.

وی افزود: به هر حال توافق اخیر دستاورد مثبتی برای کشورمان است و فرصت خوبی فراهم شده که با ادامه این مسیر، دیگر تحریم نفتی نخواهیم داشت و امیدواریم مدیران بخش های اجرایی کشور بتوانند از این فرصت استفاده کنند تا مشکلات به وجود آمده برطرف شود.

پیشرفت پالایشگاه ستاره خلیج فارس به ۷۱ درصد رسید

سخنگوی کمیسیون انرژی همچنین در خصوص تعیین تکلیف پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس در این کمیسیون، اذعان داشت: این موضوع نیز در جلسه روز گذشته با حضور مدیران مربوطه مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: طراحی و اجرای این پالایشگاه که نقش تعیین کننده ای در خودکفایی در تولید بنزین کشور خواهد داشت، اواخر سال ۸۴ شروع شد و اکنون در حدود ۷۱ درصد پیشرفت اجرایی دارد. بهمئی خاطرنشان کرد: قرار است که بعد از تعطیلات بعدی مجلس، اعضای کمیسیون از روند اجرای این پالایشگاه بازدید کنند و در جلسه ای، تصمیمات راهبردی برای رفع مشکلات آن اندیشیده شود.

وی ادامه داد: مسائل مالی پالایشگاه در اولویت اول قرار دارد و در زمینه تلاش می کنیم در بودجه سال ۹۳ از محل صندوق توسعه ملی به بهره برداری هرچه سریعتر از این پروژه کمک کنیم.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار