کد خبر 8798

امیدنامه پذیرش اوراق آتی سهام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در بورس اوراق بهادار تهران منتشر شد.
به گزارش سنا، این امیدنامه حاوی اطلاعات مربوط به پذیرش اوراق آتی سهام بر پایه سهام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس است که با توجه به پذیرش آن طی مصوبه ۱۲ آبان ماه جاری در هیئت پذیرش اوراق بهادار به شرح بند ۲-۳ امیدنامه، اوراق آتی سهام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس از تاریخ ۱۹ آبان ماه جاری در بازار اوراق مشتقه بورس اوراق بهادار تهران درج می ‌شود.
در این امیدنامه قید شده تعداد سهام پایه ۲۴ میلیارد و ۷۸۹ میلیون سهم است. این در حالی است که سهام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در شش ماه نخست امسال ۸۱ روز معامله شد. البته سهام شرکت در تاریخ ۲۷ فروردین ماه ۹۲ وارد بورس اوراق بهادار شد.
در این مدت، دفعات معاملات خرد و بلوک سهام شرکت به ۱۶۳ هزار و ۳۳۱ دفعه رسید.
بر اساس موارد قید شده در امیدنامه، ارزش بازار شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در پایان شش ماه نخست سال جاری ۲۶۱ هزار و ۲۴ میلیارد ریال بود.
قیمت سهام این شرکت نیز از هنگام ورود به طور متوسط روندی صعودی را طی کرد. ارزش دادوستد سهام شرکت نیز در شش ماه نخست سال به ۱۷۷ هزار و ۲۰۷ میلیارد ریال رسید.
اطلاعات ناشر سهم پایه در سال اخیر
در این امیدنامه صورت های مالی حسابرسی شده منتهی به ۳۱ خرداد ۹۲ به همراه گزارش حسابرس و بازرس قانونی ارایه شده است. بر اساس این گزارش، درصد سهام شناور آزاد این شرکت از زمان عرضه ۵ درصد باقی مانده است. در عین حال، شرکت سرمایه گذاری استانی سهام عدالت ۴۰ درصد، شرکت ملی صنایع پتروشیمی ۳۸ درصد و صندوق های بازنشستگی کارکنان صندوق نفت ۱۷ درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارند.
گزارش سود سهم، تعدیلات آن و سود تقسیمی هر سهم
شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در تاریخ ۲۴ اسفند ماه ۹۱ پیش بینی سود هر سهم شرکت اصلی برای سال مالی ۹۲ را مبلغ یک هزار و ۱۸۰ ریال و در تاریخ ۶ مرداد ۹۲ مبلغ ۸۱۷ ریال اعلام کرد که مطابق صورت های مالی حسابرسی شده مبلغ ۷۳۳ ریال محقق شد. شرکت در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۱ پیش بینی سود هر سهم تلفیقی گروه (پس از کسر سهم اقلیت) برای سال مالی ۹۲ را مبلغ یک هزار و ۷۸۳ ریال و در تاریخ ۶ مرداد ۹۲ مبلغ ۷۷۶ ریال اعلام کرده بود که مطابق صورت های مالی حسابرسی نشده و صورت های مالی حسابرسی شده مبلغ ۷۲۲ ریال محقق شده است. شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس سود هر سهم شرکت اصلی برای سال مالی ۹۳ را با سرمایه ۲۴ هزار و ۷۸۸ میلیارد و ۶۱۴ میلیون ریال در تاریخ ۶ مرداد ماه و همچنین اول آبان ماه ۹۲ مبلغ ۹۲۱ ریال اعلام کرده است.
فرآیند پذیرش
برای انتخاب سهام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به عنوان سهم پایه اقداماتی انجام شد. بر این اساس، نمادها بر اساس ارزش بازار (متوسط ارزش بازار در سه سال گذشته)، سهام شناور آزاد، نسبت گردش سهام (متوسط سالانه تعداد سهام دادو ستد شده به تعداد سهام منتشره شرکت) و تعداد روزهای معاملاتی (متوسط سه سال گذشته) به تفکیک رتبه بندی شدند. سپس از چهار رتبه مرحله قبل به ازای هر شرکت، به عنوان رتبه معیارهای اساسی، میانگین گرفته شد. پس از آن نمادها بر اساس کمترین تغییرات پوشش سود(انحراف معیار تغییرات پوشش سود در سه سال گذشته) و کمترین تغییرات پیش بینی سود (متوسط انحراف معیار پیش بینی سود در سه سال گذشته) رتبه بندی شدند. در نتیجه سهام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به عنوان دارنده معیارهای یادشده انتخاب شد.
مشخصات قرارداد آتی سهم شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در فایل پیوست آمده است. بر اساس این گزارش ماه های اردیبهشت، تیر، شهریور، آبان، دی، اسفند، ماه های قرارداد آتی برای این سهم در نظر گرفته شده است.
ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار