کد خبر 7900

khorak1

معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: قیمت خوراک مجتمع های پتروشیمی درحال بازنگری بوده و قیمت های جدید به زودی اعلام خواهد شد. معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفت و گو با شانا اظهارکرد: با هدف حفظ منافع همه مجتمع های پتروشیمی قیمت خوراک تحویلی درحال بازنگری بوده و به زودی نهایی و ابلاغ خواهد شد.

محمد حسن پیوندی افزود: پس از اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و واگذاری شرکت های پتروشیمی نحوه تامین خوراک و قیمت آن چالش های مختلفی را در پی داشته وبه ویژه قیمت ارزان گاز تحویلی به برخی مجتمع ها سبب بروز اختلاف هایی شده است.

وی ادامه داد: در قانون هدفمندی یارانه ها آمده است به منظور تشویق سرمایه گذاری در صنایع نفت گاز، پالایش و پتروشیمی قیمت خوراک پتروشیمی ها باید ۶۵ درصد سبد صادراتی فوب خلیج فارس و ثابت به مدت ١٠ سال باشد که این قانون دارای اشکال بوده و چون در زیر مجموعه گاز آمده با مشکلاتی همراه است. معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: این قانون نیازمند شفاف سازی است، چون در خلیج فارس سبد صادراتی برای گاز وجود ندارد.

پیوندی افزود: وقتی از گاز سخن می گوییم باید این نکته را در نظر بگیریم که منظور گاز غنی شده است یا متان، در حال حاضر برای تولید اوره و متانول به گاز غنی نیازی نیست بلکه از متان استفاده می شود. وی با بیان این که ایران، عربستان، قطر و عمان صادر کننده اوره و متانول در خلیج فارس هستند، گفت: استفاده از قیمت یکسان می تواند منافع زادی را به همراه داشته باشد.

پیوندی ادامه داد: راهکارها و پیشنهاد مختلفی برای تعین نرخ جدید خوراک در حال بررسی است و پس از جمع بندی نهائی با در نظر گرفتن تمام جوانب و حفظ منافع تمام شرکت های پتروشیمی بهترین تصمیم اتخاذ خواهد شد.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار