کد خبر : 7076

برخی افراد با توجه به شرایط جدید کشور، به‌دنبال القای انتظارات و سلایق شخصی به مسئولان برای اتخاذ تصمیمات غیرمنطقی هستند که از آن جمله می‌توان به پیشنهاد "کشف نرخ محصولات پتروشیمی در بورس کالا، اما انجام معاملات در بیرون از بورس" اشاره کرد! پیشنهادی که هیچ سنخیتی با ذات فعالیت بورس‌های کالایی در دنیا ندارد و همه معامله‌گران بورس کالا، کارشناسان بازار سرمایه و حتی فعالان و صاحبنظران اقتصادی را بسیار متعجب و حیرت زده کرده است.

برای بررسی بیشتر این موضوع که خروج معاملات محصولات پتروشیمی از بورس کالا چه تبعاتی دارد، به سراغ سید سعید حیدری طیب، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی رفتیم.

حیدری طیب با ابراز تعجب از انتشار این خبر به سنا گفت: پس از سال‌ها معاملات غیرشفاف، سنتی و بدون نظارت محصولات پتروشیمی، از سال ۸۶ با مصوبه دولت این محصولات در بورس کالای ایران عرضه شدند و به اذعان خود فعالان بخش پتروشیمی و کارشناسان ، با عرضه کالاهای پتروشیمی در بورس، دست دلالان بزرگ از این بازار کوتاه شد و رانت های عظیم این بخش به فراموشی سپرده شد و سود تولید عاید صاحبان صنعت شد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی افزود: ما نیز باید مانند سایر کشورهای دنیا به دنبال توسعه بورس و استفاده از ابزارهای جدید در این بازار مدرن و شفاف باشیم و در حال حاضر خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا به معنای بازگشت به عقب و پذیرش معاملات غیر شفاف و سنتی است.

به گفته حیدری طیب، توقف معاملات پتروشیمی در بورس و بازگشت به خرید و فروش درب کارخانه ای مانند این است که ما اکنون برای انجام حساب و کتاب خود رایانه و ماشین حساب را کنار بگذاریم و به سراغ چرتکه برویم.

وی با اشاره به اینکه کارایی بورس کالا به مراتب بالاتر از بازار سنتی و معاملات توافقی بین خریداران و فروشندگان محصولات پتروشیمی در یک فضای غیرشفاف است، تصریح کرد: معاملات بورس کالا پس از چندین سال فعالیت در بین اهالی داخلی و خارجی این صنعت جا افتاده و اگر هم مشکلی در معاملات برای تامین نیاز تولیدکنندگان وجود دارد، باید با تدبیر و اعمال برخی سازوکار ها در خود بورس حل شود نه اینکه به طور کامل صورت مساله را پاک کرد و چندین گام به عقب برداشت.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه خروج محصولات پتروشیمی آرزوی دلالان و واسطه ها را برآورده می کند، افزود: برخی به دنبال معاملات غیر شفاف و فرار مالیاتی هستند که با خروج کالاهای پتروشیمی از بورس به خواسته آنها تن خواهیم داد، براین اساس به مسوولان مربوطه در وزارت صنعت، معدن و تجارت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی توصیه می شود که اگر خریداران و فروشندگان محصولات پتروشیمی مشکلی دارند آن را به شکل قانونی و منصفانه در بورس کالا حل کنند تا به معاملات سنتی سال‌های گذشته با کلی مشکلات و پنهان‌کاری‌ها بر نگردیم.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار