کد خبر : 6457

علیرغم آنکه وزیر نفت از فروش ۱۰ میلیارد دلار اوراق مشارکت تا پایان سال خبر داده است، اما کارشناسان می‌گویند ظرفیت بازار برای جذب اوراق مشارکت یک بیستم این رقم است و شاید تنها را تحقق این هدف جذابتر کردن اوراق علی‌رغم تبعات آن باشد. به گزارش فارس، بیژن زنگنه وزیر جدید نفت به تازگی از فروش ۱۰ میلیارد دلار اوراق مشارکت ارزی و ریالی تا پایان سال خبر داده است. وی همچنین از ۸ میلیارد دلار اعتبار آماده شده از قبل برای جذب در صنعت نفت خبر داد و محل تامین این سرمایه را شامل وام ها و اعتباراتی دانست که از طریق سیستم بانکی داخلی و به خصوص بانک مرکزی در اختیار نفت قرار خواهد گرفت.

مجلس در قانون بودجه ۹۲ به وزارت نفت اجازه داد ۱۰ میلیارد دلار اوراق مشارکت ارزی و صکوک منتشر کند، همچنین به بانک مرکزی هم مجوز داده شد تا ۱۰ میلیارد دلار از محل سپرده گذاری‌های خارجی بتواند تسهیلات ارزی در اختیار وزارت نفت برای سرمایه گذاری در حوزه‌های مشترک نفتی و گازی قرار دهد. با توجه شرایط بازار پولی و مالی کشور سؤال اینجا است که وزارت نفت در شرایط واقعی بازار تا چه میزان می‌تواند برای تامین منابع سرمایه‌گذاری در سال جاری به اوراق مشارکت تکیه کند.

ظرفیت بازار برای فروش اوراق مشارکت یک دهم رقم اعلام شده است

وزارت نفت در سال‌های اخیر بیشترین بهره را از انتشار اوراق مشارکت برده است و معمولا انتشار اوراق مشارکت وزارت نفت بسیار موفقیت‌آمیزتر از سایر حوزه‌ها مانند وزارت نیرو و امثال آن بوده است. با این وجود و با توجه به نرخ سود ۲۰ درصدی اوراق مشارکت ریالی، به نظر نمی رسد تکیه بر فروش ۱۰ میلیارد دلار اوراق مشارکت برای تامین مالی نفت چندان واقع‌گرایانه باشد. کما اینکه انتشار اوراق مشارکت ۲۰ درصدی سال گذشته از سوی دستگاه‌های مختلف اصلا موفقیت آمیز نبود و بخش قابل توجهی از این اوراق روی دست منتشرکنندگان آن باقی ماند. حتی وزارت نفت نیز که معمولا از اعتماد و استقبال خریداران اوراق سود می برد سال گذشته به سختی و با استفاده از ابزارها و ایده‌های جدید مالی توانست اهداف از پیش تعیین شده برای فروش اوراق مشارکت را محقق کند.

بر این اساس با توجه به نرخ تورم و نرخ سود بانکی، خریداران خرید اوراق مشارکت ریالی را چندان سودآور نمی‌بینند و در عین حال حتی افزایش یک یا دو درصدی نرخ سود اوراق مشارکت کمک چندانی به فروش بیشتر آنها نخواهد کرد. چنانکه تجربه نشان می‌دهد با افزایش نرخ سود اوراق، خریداران اوراق مشارکت در سال‌های قبل، اوراق خود را به فروش رسانده و اوراق جدید را خریداری خواهند کرد. با توجه به این موارد کارشناسان معتقدند با توجه به ظرفیت محدود بازار داخلی اگر وزارت نفت بتواند حداکثر یک میلیارددلار اوراق مشارکت ریالی یعنی یک دهم رقم اعلام شده توسط وزیر نفت را به فروش برساند به یک موفقیت چشمگیر رسیده است و هدف‌گذاری با ارقام چند ده برابری به اعتبار وزارت نفت نزد خریداران آسیب خواهد رساند.

از سوی دیگر وزارت نفت نمی‌تواند روی فروش اوراق مشارکت ارزی نیز حساب ویژه‌ای باز کند. وزارت نفت در سال‌های گذشته برای فروش اوراق مشارکت ارزی تلاش‌های زیادی انجام داد اما تشدید تحریم‌های بانکی تلاش وزارت نفت را بی‌ثمر گذاشت و باعث شد فروش اوراق مشارکت ارزی بعد از سال ۸۹ کاملا قفل شود.

رقم کل اوراق مشارکت منتشر شده چقدر است؟

بر اساس این گزارش شرکت ملی نفت در سال گذشته ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت ۲۰ درصدی به فروش رساند و تنها فروشنده اوراق مشارکت بود که توانست صد در صد اوراق منتشر شده خود را با استفاده از تکنیک‌های خاص و به پشتوانه اعتبار صنعت نفت به فروش برساند. بر اساس این گزارش از سال ۸۹ تا سال گذشته در مجموع ۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت ریالی و ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو اوراق مشارکت ارزی به فروش رسانده است. این گزارش حاکی است در سال جاری ۴ میلیارد دلار اوراق مشارکت ارزی و ریالی منتشر شده در سال‌های قبل برای توسعه پارس جنوبی سررسید شده است که ۱٫۲ میلیارد یوروی آن به صورت ارزی منتشر شده است. با توجه به اینکه فازهای پارس جنوبی هنوز به بهره‌برداری نرسیده‌اند وبازپرداخت اوراق از محل درآمد این فازها ممکن نیست مقامات نفتی می‌گویند زمانی که اوراق مشارکت نفتی سررسید می‌شود خود بانک‌های منتشر کننده بهترین خریدار آن خواهند بود و با نگهداشتن این اوراق ۲۰ درصدی به عنوان ضمانت، وام‌های جدیدی با نرخ سود ۲۲ تا ۲۴ درصد به صنعت نفت اعطا می‌کنند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار