کد خبر : 46969

روند کاهشی بازارهای پتروشیمی آسیا همزمان با تداوم سیاست کووید صفر چین

از آنجایی که فروشندگان هیچ گونه انتظاری از بهبود تقاضای میان‌مدت در چین ندارند، محموله‌های خود را با قیمت‌های پایین به هند می‌فروشند.

روند کاهشی بازارهای پتروشیمی آسیا همزمان با تداوم سیاست کووید صفر چین

پتروتحلیل-جو کاهشی بر سراسر بازارهای پتروشیمی آسیا سایه افکنده و هیچ نقطه پایانی برای استراتژی کووید صفر در دیدرس نیست، که تمام فعالیت‌های صنعتی دومین اقتصاد بزرگ جهان را تحت فشار قرار داده است.

همزمان با پایان بیستمین کنگره خلق چین در پکن در هفته جاری، معامله‌کنندگان بازار پیش‌بینی نمی‌کنند محدودیت‌های سختگیرانه کووید-۱۹ برداشته شوند.

این کنگره هر پنج سال یک بار برای انتخاب رهبران سیاسی پکن برگزار می‌شود. انتظار می‌رود شی جین ‌پینگ، رئیس‌جمهور کنونی برای سومین دوره ریاست‌جمهوری انتخاب شود.

چین بزرگترین مصرف‌کننده و واردکننده پتروشیمی جهان است، و افت رشد آن‌ها همزمان با افزایش هزینه‌های عملیات تولیدات جهانی در نتیجه سیر صعودی انرژی، موجب ایجاد تغییراتی در زنجیره‌های عرضه و مسیرهای تجاری شده است.

بگفته ان سان تحلیل‌گر ارشد، در میان کمرنگ شدن تقاضای غرب، و تقاضای چین تحت فشار محدودیت‌های کووید-۱۹، پیش‌بینی می‌شود تولیدات بسیاری از محصولات مصرف‌کننده نهایی در آسیا در سه ماه چهارم کاهشی باقی بماند.

شی جین پینگ در ابتدای سخنرانی خود در کنگره ملی حزب خلق چین در 16 اکتبر، از سیاست کووید صفر خود دفاع کرد و زمان مشخصی را برای خروج از آن ارائه نداد.

فعالیت‌های تجاری در دوره پسا تعطیلات افزایش نیافتند

فعالیت‌های بازار چین به دنبال تعطیلات ملی یک ‌هفته‌ای از 1 تا 7 اکتبر عموماً ضعیف باقی مانده، و همزمان سیر صعودی قیمت‌ها در دوره پسا تعطیلات در نتیجه افزایش قیمت‌های نفت رخ داد.

در بازار اتانول‌آمین، محموله‌های رقابتی غرب آسیایی و اروپایی با غیاب تقاضای قوی از سوی چین، به هند فروخته می‌شوند.

از آنجایی که فروشندگان هیچ گونه انتظاری از بهبود تقاضای میان‌مدت در چین ندارند، محموله‌های خود را با قیمت‌های پایین به هند می‌فروشند.

انتظار می‌رود در بازار اولئوکمیکال‌ها، تقاضا از چین در باقی سه ماه چهارم ضعیف باقی بماند.

در این میان، روند کاهشی مداوم قیمت‌های خوراک روغن هسته پالم، میل نقدی به اسیدهای چرب سی 12 و سی 14 را کاهش داده است.

در بازار آکریلونیتریل، قیمت‌ها در هفته گذشته عمدتاً به دلیل محدودیت عرضه بالا بودند، اما هیچ گونه بهبودی در تقاضای پایین‌دستی مشاهده نشد.

در بازار بیسفنول آ، قیمت‌های وارداتی چینی به دلیل ضعف میل خرید به کمترین میزان خود در یک ماه گذشته افت کرده، و رشد آن‌ها در ایام آتی با وجود تردیدها در بازار نامحتمل است.

در بازار مونواتیلن گلیکول، خریداران و مصرف‌کنندگان نهایی، همزمان با بهره‌برداری از واحدهای پلی‌استر پایین‌دستی با نرخ اندک برای مقابله با اوج‌گیری ذخایر و تقاضای تحلیل رفته، از بازار کناره‌گیری کردند.

از آنجایی که بازار خود را برای آغاز به کار ظرفیت‌های جدید در چین آماده می‌کند، احتمالاً نرخ بهره‌برداری اندک تا پایان سال تداوم داشته باشد.

افزایش موارد ابتلا به کووید-۱۹

موارد ابتلا به کووید-۱۹ در چین بالا مانده و به دنبال تعطیلات یک هفته‌ای روز ملی، به تعداد موارد ابتلا روزانه 1000 نفر اضافه شد.

کمیسیون ملی بهداشت کشور در روز جمعه خبر از 997 مورد ابتلای جدید در روز 20 اکتبر داد، که نسبت به روز قبل با تعداد 962 مورد ابتلا بیشتر بود.

مناطق اصلی تولید زغال سنگ - مغولستان داخلی و شانشی - دارای بیشترین موارد ابتلا بوده، که همین امر استخراج زغال سنگ و حمل و نقل آن را مختل کرده است.

این امر می‌تواند قیمت‌های بالای زغال سنگ در چین را در باقی اکتبر و حتی در نوامبر مورد حمایت قرار دهد.

بگفته مرکز تحقیقاتی نومورا ژاپن: «ما همچنان بر این باوریم که پکن تا مارس 2023 استراتژی کووید صفر خود را حفظ خواهد کرد... و پیش‌بینی می‌کنیم که بعد از مارس به آرامی این سیاست تعدیل شود.»

بگفته این مرکز: «پیش‌بینی می‌کنیم، اینکه پکن تصمیم بگیرد که سیاست‌های کووید صفر خود را از مارس 2023 تعدیل کند یا نکند، اقتصاد و بازارها دوره سختی را تجربه کرده، زیرا مردم یا از بازگشایی مجدد ناامید می‌شوند و یا تحتفشار افزایش تعداد موارد ابتلا قرار می‌گیرند.»

بر اساس داده‌های بلومبرگ، مقامات چینی در نظر داشتند شرایط قرنطینه اجباری فعلی را برای مسافران به این کشور از 10 روز به 7 روز کاهش دهند.

دومین اقتصاد بزرگ جهان در حال افت بوده، و همزمان پیش‌بینی رشد تولید ناخالص داخلی به دلیل محدودیت‌های کووید-۱۹ در میان روند نزولی بازار املاک و مستغلات از 8.1 درصد توسعه در 2021 به 2.8 درصد برای سال جاری کاهش یافته است.

ارسال نظر