کد خبر : 46896

میانگین هفتگی قیمت‌های هموپلیمر پلی‌پروپیلن رافیا و تزریقی با افت به 925 دلار در هر تن، به کمترین سطوح خود از اوت 2020 سقوط کردند.

پتروتحلیل-سیر نزولی بازارهای پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن چین که در اوایل آوریل آغاز شد در هفته گذشته به روند خود ادامه داد. علیرغم آغاز قریب‌الوقوع تغییرات فصلی، تقاضا علائمی از تغییر را نشان نداد. تنها فاکتور حمایتی بازار، عرضه کم در داخل کشور همزمان با کاهش نرخ‌های بهره‌برداری می‌باشد. این امر به طور محسوس تحت‌الشعاع اوج‌گیری عرضه وارداتی قرار گرفته است.

افت قیمت‌های سی‌آی‌اف رافیا و تزریقی به کمترین میزان خود در دو سال گذشته

براساس داده‌ها، میانگین هفتگی قیمت‌های هموپلیمر پلی‌پروپیلن رافیا و تزریقی با افت به 925 دلار در هر تن، به کمترین سطوح خود از اوت 2020 سقوط کردند.

یکی از تاجران انعقاد قرارداد برای رافیا کره‌ای در میزان 920 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف) را تایید کرده، و اظهار داشت، عرضه‌کنندگان خارجی با توجه به نبود تقاضا از سوی دیگر بازارهای صادراتی همزمان با چالش‌های اقتصاد جهانی، بر بازار چین متمرکز هستند. پیشنهادات او برای محموله‌های رافیا هندی و غرب آسیایی به ترتیب در میزان 920 دلار در هر تن و 930 تا 940 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف) قرار گرفت.

او گفت: «تقاضا همزمان با روند نزولی ضعیف است. نه تنها محدودیت‌های کووید، بلکه موج گرمایی اخیر که نرخ بهره‌برداری پایین‌دستی را محدود کرده، بیش از پیش به تقاضا آسیب زده‌اند. همچنین، سطوح پایین عرضه داخلی با اوج‌گیری عرضه وارداتی با حدود رقابتی جبران شده است. بر این باوریم، حتی در صورت نزدیکی فصل اوج تقاضا، بازار در میان‌مدت به رویه ضعیف خود ادامه دهد.»

فیلم پلی‌اتیلن سبک شاهد افت قیمت بیشتری نسبت به فیلم پلی‌اتیلن سبک و سنگین خطی بود

براساس داده‌های کم‌اوربیس، قیمت‌های وارداتی فیلم پلی‌اتیلن سبک در 5 ماه روند نزولی اخیر، شاهد رویه‌های کاهشی قابل توجه‌تری به نسبت فیلم پلی‌اتیلن سبک و سنگین خطی بوده، و رویه‌های صعودی قبلی خود را از دست دادند.

ظرفیت پلی‌اتیلن سبک داخلی به دلیل تعطیلی‌های کمتر و افزایش ظرفیت بیشتر، شاهد روند صعودی بود. علاوه بر آن، اکثر تولیدکنندگان ترجیح دادند به جای پلی‌اتیلن سبک، نرخ تولید پلی‌اتیلن سنگین و پلی‌اتیلن سبک خطی خود را کاهش دهند. افزایش عرضه وارداتی پلی‌اتیلن سبک به چین در نیمه دوم سال جاری همراه با تقاضای ضعیف برای استفاده‌های کشاورزی، رویه‌های نزولی را تشدید کرده‌اند.

فیلم پلی‌اتیلن سبک آمریکایی زیر 1100 دلار (سی‌آی‌اف)

براساس داده‌های کم‌اوربیس، قیمت‌های فیلم پلی‌اتیلن سبک وارداتی هندی، ایرانی، و غرب آسیایی در هفته گذشته زیر 1100 دلار در هر تن قرار گرفته، در حالی که یکی از تاجران خبر از فروش محموله فیلم پلی‌اتیلن سبک آمریکایی زیر 1080 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف) داد. اواخر سپتامبر 2020، آخرین باری بود که قیمت‌های فیلم پلی‌اتیلن سبک زیر این مرز گزارش شدند.

او اظهار داشت: «تاثیر فصل اوج همچنان در بازار احساس نشده است. همچنین سفارشات شرکت‌ها بیش از پیش به دلیل محدودیت‌های انرژی، که معامله‌کنندگان پایین‌دستی را مجبور به کاهش نرخ بهره‌برداری کرده، آسیب دیده‌اند. محدودیت‌های مربوط به پاندمی، افزایش فشار عرضه از بازارهای خارجی به خصوص اوج‌گیری حضور محموله‌های آمریکایی، و همچنین آغاز به کار واحدهای جدید، همگی جو بازار را تحت تاثیر قرار داده‌اند.»

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار