کد خبر : 46874

قیمت‌های آمریکایی همچنان بازه پایینی قیمت‌ها در چین را تشکیل می‌دهند؛

محاسبات حاشیه سود واقع در چین، احتمال افت بیشتر قیمت‌ها در ترکیه را مطرح می‌کند، مگر اینکه بازار چین رویه بهبود ثابتی را تجربه کند. با این وجود، پیش‌بینی‌ها از نزدیکی به کف بازار به خصوص در سپتامبر، با توجه به فشار هزینه‌های بالا و کاهش ذخایر، توجیه‌پذیر هستند.

پتروتحلیل-قیمت‌های پلی‌اتیلن وارداتی در سراسر بازارهای بزرگ در مواجهه با تقاضای ضعیف‌تر جهانی و عرضه فراوان، از حدود اوسط آوریل روندی نزولی را دنبال کرده‌اند. اگرچه جو نزولی همچنان در میان بادهای مخالف اقتصادی تداوم داشته، معامله‌کنندگان برخی از مقاصد اقتصادی خبر از کمرنگ شدن قیمت‌های رقابتی آمریکایی در هفته گذشته دادند.

قیمت‌های صادراتی آمریکایی همراه با روند نزولی جهانی افت کرده‌اند. براساس داده‌های کم‌اوربیس، قیمت‌های پلی‌اتیلن آمریکایی در هفته‌های گذشته در ترکیه و مالزی در سطوح بسیار رقابتی ارائه شده، و زیر سطوح غالب بازار قرار گرفتند.

قیمت‌های پلی‌اتیلن سبک خطی آمریکایی در دو هفته گذشته در مالزی زیر 1000 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف) ارائه شدند

براساس گزارش تعدادی از خریداران در مالزی، محموله‌های پلی‌اتیلن سبک خطی آمریکایی در دو هفته گذشته با شرایط نقدی و سی‌آی‌اف در میزان 980 دلار در هر تن ارائه شدند. یکی از آن‌ها شرح داد: «تا کنون این کمترین میزان در بازار می‌باشد. اما فروشنده هشدار داد که این قیمت‌ها تنها برای یک هفته اعتبار خواهد داشت.»

در این میان، کمترین قیمت‌های فیلم پلی‌اتیلن سبک خطی بعد از مبدأ آمریکایی، محموله‌های غرب آسیا با میزان 1020 دلار در هر تن بودند. گستره قیمتی تمام مبدأ‌ها در میزانی میان 1020 تا 1150 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف، نقدی) برآورد شد.

علیرغم عقب‌نشینی محموله‌های رقابتی آمریکایی از بازار، دیگر محموله‌های پلی‌اتیلن وارداتی به روند نزولی خود در جنوب شرق آسیا ادامه دادند. ارزیابی کلی قیمتی هفته برای فیلم پلی‌اتیلن سبک خطی در میزان 1000 تا 1120 دلار در هر تن قرار گرفت، و همزمان بازه پایینی از سوی غرب آسیا ارائه شد.

یکی از نمایندگان از شرکت‌های غرب آسیایی گفت: «همزمان با جو خرید کاهشی، قیمت‌ها به روند نزولی خود ادامه می‌دهند. عمده تبدیل‌کنندگان در میان مواجهه با افت صادرات محصولات نهایی‌شان، موجودی‌های بالایی دارند. احتمال می‌رود دورنمای نامشخص اقتصادی تقاضا را بیش از پیش تضعیف کند.»

پلی‌اتیلن سبک آمریکایی 1200 دلاری در ترکیه در هفته گذشته دیگر ارائه نشد

براساس گزارش معامله‌کنندگان، پلی‌اتیلن سبک آمریکایی در دو هفته گذشته با 80 دلار در هر تن کمتر از قیمت‌های غرب آسیایی در میزان 1200 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف) ارائه شد. اگرچه این محموله‌ها دیگر در هفته گذشته با این قیمت ارائه نشدند. یکی از خریداران اظهار داشت: «اگر این قیمت‌ها همچنان ارائه می‌شدند، قیمت‌های غرب آسیایی مجبور به روند کاهشی بودند.»

همچنان در اوایل اوت بازار پلی‌اتیلن وارداتی ترکیه شاهد کمرنگ شدن محموله‌های رقابتی اروپایی بوده، زیرا به احتمال بالا عرضه‌کنندگان پیش از تعطیلات تابستان از دست فشار موجودی‌ها رها شده بودند. علاوه بر این، ارائه کوتاه‌مدت محموله‌های رقابتی آمریکایی، این سوال را مطرح می‌کند که احتمالاً بازارهای پلی‌اتیلن به کف خود نزدیک شده‌اند.

در مواجهه با تداوم تقاضای ضعیف و نگرانی‌های کنونی اقتصادی، جو روانی در سراسر بازارهای پلی‌اتیلن ترکیه کاهشی باقی مانده است. محاسبات حاشیه سود واقع در چین، احتمال افت بیشتر قیمت‌ها در ترکیه را مطرح می‌کند، مگر اینکه بازار چین رویه بهبود ثابتی را تجربه کند. با این وجود، پیش‌بینی‌ها از نزدیکی به کف بازار به خصوص در سپتامبر، با توجه به فشار هزینه‌های بالا و کاهش ذخایر، توجیه‌پذیر هستند.

قیمت‌های آمریکایی همچنان بازه پایینی قیمت‌ها در چین را تشکیل می‌دهند

برعکس دیگر مناطق، چین در هفته گذشته شاهد قیمت‌های پایین آمریکایی بوده است. محموله‌های آمریکایی فیلم پلی‌اتیلن سبک و پلی‌اتیلن سنگین میزبان بازه پایینی قیمت‌ها هستند.

یکی از تاجران در چجیانگ خبر از انعقاد قراردادی برای فیلم پلی‌اتیلن سبک آمریکایی در میزان 1100 دلار در هر تن داد. سطوح قیمتی پایین بعدی مربوط به مبدأ هندی با میزان 1130 دلار در هر تن بود. در این میان، محموله‌های فیلم پلی‌اتیلن سبک غرب آسیایی با میزان 1150 تا 1180 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف، نقدی) ارائه می‌شدند.

همچنین محموله‌های فیلم پلی‌اتیلن سنگین آمریکایی با قیمت 950 تا 1020 دلار در هر تن، بازه پایینی گستره کلی قیمتی در چین را تشکیل دادند.

تداوم قیمت‌های پایین آمریکایی در چین در هفته کنونی همچنان مشخص نیست. تقاضا یکی از نگرانی‌های اصلی در چین بوده، که دورنمای پلی‌اتیلن را کاهشی نگاه داشته است. اگرچه، تولیدکنندگان اولفین و پلی‌اولفین در تلاش برای جبران افت تقاضا، نرخ بهره‌برداری خود در سراسر آسیا را کاهش داده‌اند. بنابراین، هر گونه رویه بهبود در تقاضا، یا افزایش هزینه‌های بالادستی می‌تواند به رشد قیمت‌ها کمک کند، اگرچه ثبات‌پذیری آن مورد بحث می‌باشد.

افزایش صادرات آمریکا در سه ماهه چهارم

آمریکا یکی از بزرگترین عرضه‌کنندگان جهان و صادرکننده خالص پلی‌اتیلن، با عربستان سعودی به دنبال افزایش ظرفیت‌های جدید بعد از سال 2018، رقابت شدیدی دارد. آمریکا در سال 2020 با صادرات میزان رکورد 10 میلیون تن پلی‌اتیلن به بزرگترین عرضه‌کننده در جهان تبدیل شد، در حالی که در سال‌های 2019 و 2021، با میزان جزئی از عربستان سعودی عقب افتاد.

براساس داده‌های آماری، صادرات پلی‌اتیلن آمریکا در نیمه اول سال جاری رشد سالانه 16 درصدی داشته که از عربستان سعودی تا مقیاس بالایی پیشی گرفته است. همچنین براساس داده‌ها، واردات پلی‌اتیلن سبک ترکیه و چین در نیمه اول سال جاری رشد قابل توجهی داشت، اگرچه واردات پلی‌اتیلن سنگین و پلی‌اتیلن سبک خطی آن‌ها در مقایسه سالانه افت کرد.

در صورتی که تولیدات آمریکا به مانند سال‌های گذشته با فصل گردباد مواجه نشود، محموله‌های آمریکایی بیشتری پس از آمریکایی شمالی و جنوبی، راهی اروپا و آسیا خواهند شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار