کد خبر : 46869

همزمان با ادامه مذاکرات در رابطه با حرکت موقت از سوی قراردادهای سه ماهه به سمت قراردادهای ماهانه، افزایش قیمت‌ها در بازار ملامین، مصرف را به چالش کشیده است.

پتروتحلیل-همزمان با هشدار شاخص‌های اقتصادی نسبت به روندی نزولی با نزدیک شدن به پایان سال، معامله‌کنندگان شیمیایی اروپا در حال تطبیق عادت‌های خرید در جهت محافظت خود از سقوط بازار هستند.

در میان فاصله‌گیری خریداران از حجم‌های قراردادی به سمت مواد نقدی، فشار مواد گران‌قیمت منتج به چرخشی در شاخص‌های بنیادین شده است.

مشکلات زنجیره عرضه در اثر پاندمی حل نشده‌ - و اتفاقاً برعکس، به دنبال سیاست کووید صفر چین (که باعث قرنطینه‌های قرنطینه‌های دسته‌جمعی شده)، و جنگ مختل‌کننده جریان تجاری در اوکراین، تشدید شده‌ است.

تقاضای فشرده، اوج‌گیری قیمت‌ها و چشم‌انداز نزدیک‌تر رکود، الگوی معمول مذاکرات تجاری برای بخش شیمیایی را مختل کرده‌اند.

یکی از خریداران آکریلونیتریل نسبت به تغییر شرایط اظهار داشت: «بعید است در سال 2022 به حداقل قرارداد برسیم. عرضه‌کنندگان در مورد برنامه کاهش و اقدام به خرید بیشتر در سال آتی سوال می‌پرسند.»

همزمان با ادامه مذاکرات در رابطه با حرکت موقت از سوی قراردادهای سه ماهه به سمت قراردادهای ماهانه، افزایش قیمت‌ها در بازار ملامین، مصرف را به چالش کشیده است.

یکی از عرضه‌کنندگان به برخی از مشتریان توصیه کرد که حجم‌های کمتری در اوت تهیه کرده، در حالی که دیگران هیچ محموله‌ای خریداری نکردند، و این نقطه نظر توسط مصرف‌کنندگان به انعکاس درآمد.

یکی از خریداران ملامین اظهار داشت: «همزمان با بهره‌وری از موجودی‌های خود، از بازار به دلیل تقاضای ضعیف در سه ماهه سوم خارج شدیم.»

این شرایط همچنین در شاخص‌های بنیادین روغن‌های پایه نفوذ کرده، و در این بین با اینکه تعدادی از تولیدکنندگان معتقد به فراوانی عرضه در بازار بودند، اما بازار در شرایط عموماً متعادلی قرار دارد.

بازار پیش از ایام تابستان با رویه‌ای صعودی همراه شد، اما در حال حاضر به دلیل رکود فصلی، موجودی‌های بالا و قیمت‌های فزاینده، عرضه‌کنندگان اشاره داشتند که مشتریان تحویل محموله‌های خود را به تعویق انداخته‌اند.

یکی از تولیدکنندگان گفت: «شاهد شرایط تکان‌دهنده‌ای در بازار هستیم. هیچ‌کس در بازار داخلی خرید نمی‌کند. فصل تعطیلات بوده و عرضه در بازار فراوان است.»

یکی از تولیدکنندگان فتالیک آنیدرید با اشاره به مصرف ذخایر از سوی خریداران پیش از کندی مرسوم بازار در تابستان، به احتمال فصلی بودن تاثیر این امر اشاره داشت.

با این حال این امر تضمین‌شده نیست، و افزایش واردات ارزان‌قیمت، مذاکرات قیمتی برای محموله‌های سالانه را با روندی نزولی مواجه خواهد کرد.

تولیدکننده فتالیک آنیدرید گفت: «تنها قضیه نگران‌کننده بازار نقدی است... مشتریان در سال جاری نسبت به معامله‌کنندگان نقدی برتری داشتند، اما اگر این شرایط در حال حاضر تغییر کند، تاثیر بدی از خود به جای خواهد گذاشت.»

«ممکن است قاعده قراردادها را تحت فشار قرار دهد. در این روزها با توجه به نوسانات بازار، نمی‌خواهم به دورنمای آن نگاه کنم.»

احتمال صادرات محموله‌های رقابتی‌تر از سوی دیگر مناطق نیز جو بازار اپوکسی رزین اروپا را تحت تاثیر قرار داده، و همزمان یکی از تولیدکنندگان غیر یکپارچه به شرایط کنونی ضعیف بازار اشاره داشت.

آن‌ها گفتند: «در رابطه با خوراک ما تنها براساس قرارداد فعالیت می‌کنیم، که با توافق صورت گرفته با عرضه‌کنندگان خود، حجم‌ها را کاهش داده‌ایم. همه در اروپا می‌دانند که محموله‌های بسیار ارزان‌تری که از آسیا راهی این منطقه هستند، تولیدات را تحت تاثیر قرار خواهند داد.»

در حالی که جو بازار خبر از سقوط تقاضا می‌دهد، اما روزنه امید، محدودیت عرضه و احتمال تعادل بیشتر در شاخص‌های بنیادین بازار در بلندمدت می‌باشد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار