کد خبر : 46820

چشم‌انداز: تضعیف ارزهای آسیا مانعی بر سر راه تقاضای پتروشیمی

میل به خرید وارداتی گرید لوله سیاه 100 پلی‌اتیلن در هند به واسطه ضعف روپیه کاهش یافت، و پیش‌بینی می‌شود در این هفته با تداوم روند نزولی، هر80 روپیه در برابر هر دلار آمریکا قرار گیرد، که در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود.

چشم‌انداز: تضعیف ارزهای آسیا مانعی بر سر راه تقاضای پتروشیمی

پتروتحلیل-تداوم روند افت ارزهای آسیا در برابر دلار در حال از بین بردن امید بهبود تقاضای پتروشیمی می‌باشد، زیرا در پی این اتفاق واردات گران‌تر شده، و قدرت خرید در منطقه تضعیف می‌شود.

• تقاضا قبل از این فاکتور، به دلیل مسائل جغراسیاسی و قیمت‌های بالای انرژی ضعیف بوده است
• بازارها از ریسک‌های تورم و رکود درمانده شده‌اند
• خیز مجدد کووید-۱۹، و تداوم مشکلات زنجیره عرضه

رئیس نرمال نیو کانسالتینگ، پائول هاجز توضیح می‌دهد کاملاً منطقی است : «هر فردی بیرون از آمریکا برای تجارت باید ارز داخلی بیشتری را ارائه کرده، و مصرف‌کنندگان نهایی نهایتاً با ارز داخلی باید مبلغ بیشتری را بپردازند.»

وی افزود: «اوج‌گیری دلار به طور موثر نقدینگی را کاهش می‌دهد، زیرا اکثر کالاها به دلار آمریکا قیمت‌گذاری می‌شوند.»

«بنابراین، وقتی دلار آمریکا اوج می‌گیرد، کالاها روندی نزولی به خود گرفته، که این اتفاق از ابتدای سال برای بسیاری از آن‌ها رخ داده است.»

نرخ برابری ارزهای آسیا در برابر یک دلار

ارزها

22 ژوئیه 2022

یک ژانویه 2022

درصد افت از اول سال تا کنون

روپیه هند

79.92

74.5

7.3

وون کره

1,312.62

1,189.02

10.4

ین ژاپن

137.55

115.11

19.5

یوان چین

6.77

6.36

6.4

افزایش افراطی نرخ‌ها از دلار آمریکا حمایت می‌کند

هاجز اشاره داشت: «دنیای امروز ما بیشتر شبیه به دهه‌های 1970/80 تا 20 سال گذشته می‌باشد. شرایط جغراسیاسی بر فضا غالب بوده، قیمت‌های انرژی بالا هستند، و تورم روی روند صعودی قرار دارد.»

وی افزود: «در این شرایط، کار زیادی از دست بانک‌های مرکزی برنمی‌آید - آن‌ها نمی‌توانند جلوی پوتین را گرفته، عرضه نفت و گاز را افزایش دهند، و به جز افزایش نرخ بهره و هماهنگ‌سازی آن با تورم، کار زیادی نیز نمی‌توانند با تورم بکنند.»

بانک مرکزی اروپا در 21 ژوئیه برای اولین بار در 11 سال گذشته بعد از نتیجه ندادن اقدامات تعدیلی در ابتدای ماه کنونی و ارزیابی‌ها از افزایش تورم تا 8.6 درصد در ژوئن، نرخ بهره خود را 50 واحد افزایش دادند.

اوج‌گیری نرخ جهانی بهره با توجه به چندین دور از محدودیت پولی تا تورم صعودی بیش از پیش مصرف را کاهش داده، و در حال حاضر تهدیدی بر رکود جهانی دیگر می‌باشد.

دلار آمریکا در زمان آشفتگی اقتصادی «بهشت امن» ارزها در نظر گرفته شده، و همزمان ارزش آن در سال جاری با رشد افراطی نرخ بهره توسط فدرال رزرو مورد حمایت قرار گرفت.

انتظار می‌رود به دنبال افزایش 75 واحدی نرخ بهره در 16 ژوئن همزمان با قرارگیری تورم این ماه در بیشترین میزان خود در چهار دهه گذشته (9.1 درصد)، فدرال رزرو نرخ بهره را در هفته جاری 50 واحد دیگر افزایش دهد.

قیمت‌های انرژی پنج ماه بعد از تهاجم روسیه به اوکراین همچنان بالا بوده، و تبعات نامساعد جهانی همچنان تداوم دارند.

سیاست آسیب‌زننده کووید صفر چین

آنچه که شرایط را پیچیده می‌کند استراتژی سفت و سخت کووید صفر چین برای مهار بیماری کووید در این کشور می‌باشد، که منتج به تداوم روند کاهشی در چند وقت آتی خواهد شد.

دومین اقتصاد بزرگ جهان در سه ماهه دوم رشد سالانه بسیار ناچیزی را ثبت کرد، در حالی که با توجه به اعمال قرنطینه به دنبال خیز مجدد کووید-۱۹، روند افت 2.6 درصدی را در مقایسه با سه ماهه قبلی به ثبت رساند.

جان ریچاردسون مشاور ارشد آیسیس گفت: «ذات رویه‌های آغاز و توقف بهبود شرایط در چین تحت تاثیر آزمایش‌گیری‌ها و قرنطینه‌های انبوه می‌باشد. از ابتدای هفته گذشته، 19 درصد از اقتصاد کشور تحت محدودیت‌های کووید صفر بودند.»

وی افزود: «تا زمانی که سیاست کووید صفر تعدیل نشود، شاهد هیچ گونه بهبود قابل توجه و سریع به مانند نیمه دوم 2020 - بهبود چشم‌گیر قیمت‌گذاری‌های مواد شیمیایی و حاشیه سودهای حیاتی - نخواهیم بود. اما چین به دلایل سلامتی و سیاسی، نمی‌تواند سیاست خود را تعدیل کند.»

بعد از بدتر شدن شرایط اقتصادی، بانک توسعه آسیا پیش‌بینی رشد تولید ناخالص داخلی کشورهای در حال توسعه آسیایی را از میزان 5.2 درصد قبلی به 4.6 درصد کاهش داد، و همزمان نرخ رشد چین را با کاهش 1 درصدی به 4.0 درصد رساند.

همچنین براساس پیش‌بینی، رشد تولید ناخالص داخلی هند نیز از 7.5 درصد به 7.2 درصد کاهش یافت.

همچنین پیش‌بینی تولید ناخالص داخلی سال 2023 برای کشورهای در حال توسعه آسیا از 5.3 درصد به 5.2 درصد افت کرد.

زمان فشار شدید آغاز شده است

ضعف تقاضا همچنان قیمت‌های مونواتیلن گلیکول را پایین می‌کشد.

واحدهای پایین‌دستی پلی‌استر و مشتقات همزمان با تنگنای انرژی و افت تقاضای منسوجات، نرخ بهره‌برداری خود را کمتر کرده، بنابراین، همزمان با عدم رضایت مصرف‌کنندگان نهایی برای حفظ ذخایر بالا در میان نرخ خرید پایین، جو خرید کاهشی شد.

ممکن است با توجه به احتمال ضعف بیش از پیش یوان، تقاضای وارداتی چین اندک باقی بماند.

براساس داده‌های صنعت مونواتیلن گلیکول، انقباض در خرده فروشی لباس و منسوجات از مارس تا مه، کاملاً نشان‌دهنده کاهش قدرت خرید در چین بود.

میل به خرید وارداتی گرید لوله سیاه 100 پلی‌اتیلن در هند به واسطه ضعف روپیه کاهش یافت، و پیش‌بینی می‌شود در این هفته با تداوم روند نزولی، هر80 روپیه در برابر هر دلار آمریکا قرار گیرد، که در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود.

علاوه بر این، شاهد جو خرید ضعیف به دلیل کاهش اخیر قیمت‌های داخلی، افت قیمت‌های پلی‌وینیل کلرید مورد استفاده در ساخت لوله‌ها با کابردهای متنوع، و باران‌های شدیدی هستیم که مانعی بر سر راه تقاضای لوله‌های پایین‌دستی می‌باشند.

خریداران بازار وارداتی متانول در کره جنوبی همزمان با افت ارزش وون و افزایش هزینه‌های این بازار محتاط بودند.

در این میان، معامله‌کنندگان بازار اتیل استات آسیا همزمان با تقاضای کاهشی و فراوانی عرضه، خود را برای جوی نزولی آماده می‌کنند.

افت ارزش ارزهای آسیا در برابر دلار، درکنار نگرانی‌ها از رکود قریب‌الوقوع، بازارهای پتروشیمی سراسر منطقه را تحت فشار گذاشته‌اند.

مواجهه با قیمت‌های بالا علیرغم عقب‌نشینی‌های اخیر، و ضعف در ارزهای منطقه، مشکلی دو چندان بر سر راه خریداران پتروشیمی آسیا بود.

براساس داده‌های هفتگی شاخص پتروشیمی آیسیس، شاخص نقدی محصولات شیمیایی شمال شرق آسیا در هفته منتهی به 15 ژوئیه با روند کاهشی در میزان 5.8 درصد قرار گرفت؛ پیشرو این روند نزولی پارازایلن و تولوئن بودند.

همزمان با کاهش تدریجی جهش خرید در میان کندی تقاضا، قیمت‌های نقدی استایرن بوتادین رابر آسیا از نیمه دوم ژوئن تا نیمه اول ژوئیه 10 درصد افت کردند.

تا زمانی که عملیات‌ خودروسازی همزمان با تداوم مشکلاتی نظیر کمبود مداوم ریزتراشه‌ها و اختلالات زنجیره عرضه، کمتر از حد مطلوب باقی بماند، بهبود تقاضای میان‌مدت دور از دسترس به نظر می‌رسد.

ارسال نظر