کد خبر : 46802

برخی از معامله‌کنندگان منطقه‌ای متناسب با سیاست‌های قیمتی ماه اوت تولیدکننده بزرگ تایوانی دور جدیدی از افت قیمتی را پیش‌بینی کردند. این امر همچنین روند کاهشی کنونی را تشدید می‌کند.

پتروتحلیل-در آسیا، قیمت‌های پی‌وی‌سی از نیمه دوم آوریل روند نزولی بی‌وقفه‌ای را تجربه کرده‌اند. این امر عمدتاً به دلیل موضع رقابتی فروشندگان چینی در بازارهای منطقه‌ای، به خصوص در هند، با توجه به ضعف تقاضا و فراوانی عرضه در داخل کشور می‌باشد.

در حالی که فصل بارانی در هند و افزایش مجدد موارد ابتلا در چین همچنان در حال آسیب زدن به تقاضای منطقه‌ای هستند، فشارهای تورمی و افت قیمت‌های نفت نیز، تداوم این روند کاهشی را تشدید می‌کنند.

قیمت‌های فوب چین رقم‌های پایین جدیدی را تجربه می‌کنند

فروشندگان چینی در جهت حفظ موضع رقابتی خود در بازار اصلی هند، قیمت‌های صادراتی در هفته گذشته را بیش از پیش کاهش دادند. یکی از فروشندگان گفت: «قیمت‌های رقابتی بسیاری در بازار هند موجود بوده، و خریداران برای قیمت‌هایی حتی پایین‌تر از قیمت‌های موجود دست نگه داشته‌اند.»

قیمت‌های نقدی پی‌وی‌سی پایه اتیلن 120 تا 140 دلار در هر تن افت کرده و در هفته گذشته در میزان 960 تا 990 دلار در هر تن قرار گرفتند، در حالی که قیمت‌های پی‌وی‌سی پایه استیلن با افت 60 تا 80 دلاری در میزان 930 تا 960 دلار در هر تن (همگی فوب چین، نقدی) ارزیابی شدند.

چندین معامله‌کننده هندی اشاره داشتند که با توجه به سطوح اخیر قیمت‌های پی‌وی‌سی معاملات آتی در چین، پیشنهادات فوب چینی در ایام آتی بیش از پیش عقب‌نشینی خواهند کرد.

افت دالیان، بازارهای پی‌وی‌سی داخلی چین را تحت فشار قرار داد

قیمت‌های k67 پایه اتیلن داخلی چین 400 تا 450 یوان در هر تن افت کرده و در هفته گذشته در میزان 7400 تا 7650 یوان در هر تن (978 تا 1010 دلار در هر تن بدون مالیات ارزش افزوده) (همگی ex-warehouse چین، نقدی، شامل مالیات ارزش افزوده) ارزیابی شدند. قیمت‌های نقدی پی‌وی‌سی پایه استیلن داخلی نیز 500 یوان در هر تن افت کرده و در هفته گذشته در میزان 7000 تا 7300 یوان در هر تن (925 تا 964 دلار در هر تن بدون مالیات ارزش افزوده) (با شرایط یکسان) برآورد شدند.

قیمت‌های پی‌وی‌سی معاملات آتی سپتامبر در بورس کالای دالیان 607 یوان در هر تن عقب نشینی کرده و در 6 ژوئیه در میزان 6692 یوان در هر تن (883 دلار در هر تن بدون مالیات ارزش افزوده) قرار گرفتند.

یکی از فروشندگان اظهار داشت: «قیمت‌های پی‌وی‌سی داخلی چین در هفته گذشته با ضعف قیمت‌های معاملات آتی، بیش از پیش افت کردند. موجودی انبار تولیدکنندگان همچنان بالا بوده، در حالی که تقاضا به طور مداوم کاهشی باقی مانده است. افزایش موارد ابتلا کووید-19 در چین نیز منتج به از دست رفتن اعتماد به بهبود تقاضای داخلی شده است.»

قیمت‌های بازه پایینی سی‌آی‌اف هند نزدیک به 1100 دلار

بازارهای پی‌وی‌سی هند که تحت فشار فراوانی عرضه چین باقی مانده‌اند، روند نزولی خود را در ژوئیه ادامه دادند. گستره کلی قیمت‌های پی‌وی‌سی وارداتی با افت 60 دلاری در هفته گذشته در میزان 1110 تا 1200 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف) قرار گرفتند.

ضعف روپیه در برابر دلار نیز فعالیت‌های وارداتی را سخت‌تر کرده، و خریداران را از فعالیت بازداشته است. قیمت‌های روپیه در پنج‌شنبه هفته گذشته با میزان 79.40 در برابر دلار، کمترین میزان‌های تاریخی خود را تجربه کردند. متخصصان پیش‌بینی می‌کنند قیمت‌های روپیه با تداوم روند افت در ایام آتی به 80 روپیه در برابر دلار برسند.

بهبود شرایط دور از دسترس است

معامله کنندگان هندی از پیش از این می‌دانستند که بهبود شرایط در وضعیت کنونی در دیدرس نیست. یکی از تاجران گفت: «در حقیقت، معامله‌کنندگان بر این باورند که قیمت‌ها به روند نزولی خود ادامه خواهند داد. برخی از تاجران پیش‌بینی می‌کنند که قیمت‌ها تا سپتامبر به 1000 دلار در هر تن افت کنند.

روند بازار در جنوب شرق آسیا تفاوتی ندارد

قیمت‌های وارداتی در جنوب شرق آسیا برای تمام مبدأ‌ها نیز 60 تا 70 دلار در هر تن افت کرده و در هفته گذشته در میزان 1050 تا 1110 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف، نقدی) قرار گرفتند.

یکی از تبدیل‌کنندگان تایلندی گفت: «قیمت‌ها همچنان در حال افت هستند زیرا تقاضا برای محصولات نهایی خیلی ضعیف است. ما شجاعت خرید محصولات بیشتری را نداریم و ترجیح می‌دهیم در حال حاضر موضع انتظار و رصد را اتخاذ کنیم.»

پیش‌بینی‌های اولیه برای قیمت‌های اوت خبر از دور جدید افت قیمتی می‌دهد

برخی از معامله‌کنندگان منطقه‌ای متناسب با سیاست‌های قیمتی ماه اوت تولیدکننده بزرگ تایوانی دور جدیدی از افت قیمتی را پیش‌بینی کردند. این امر همچنین روند کاهشی کنونی را تشدید می‌کند.

در ضمن، ماه ژوئیه سومین ماه متوالی بود که تولیدکننده تایوانی قیمت‌های خود را با میانگین ماهانه 90 دلار در هر تن برای همه بازارها کاهش داد. تولیدکننده قیمت‌های مه و ژوئن خود را به ترتیب 50 تا 80 دلار و 130 تا 150 دلار در هر تن کاهش داد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار