کد خبر : 46784

محموله‌های پی‌وی‌سی روسی از زمانی که سهم بازار خود در ترکیه را تقویت کرده و با کنار زدن اروپا به عرضه‌کننده اول پی‌وی‌سی در چهار ماهه اول 2022 بدل شدند، نقطه فشار اصلی بوده‌اند. محموله‌های k67-68 روسی با مالیات 6.5 درصدی در هفته گذشته به زیر 1450 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف) رسیده، در حالی که ذخایر انبارها فراوان گزارش شده‌اند.

پتروتحلیل-قیمت‌های پی‌وی‌سی جهانی از حدود اواسط آوریل چشم‌اندازی نزولی داشته، در حالی که جو این بازار به واسطه اتفاقات اخیر به خصوص در آسیا نزولی‌تر شده است.

در میان فاکتورهای اصلی که نشان از روند نزولی بیشتر قیمت‌ها دارد، تقاضای ضعیف‌تر به دلیل تورم افسارگسیخته، اوج‌گیری عرضه در بازارهای اصلی، نگرانی‌ها از موارد ابتلای جدید در چین همزمان با اقتصاد شکننده، فصل باران‌های موسمی در هند و افت ارزش بازارهای معاملات آتی انرژی می‌باشند.

قیمت‌های رقابتی عرضه‌کنندگان چینی در خروجی‌های صادراتی شامل هند، جنوب شرق آسیا، ترکیه و مصر، از پیش از این موجب رقابت قیمتی در میان عرضه‌کنندگان اصلی پی‌وی‌سی شده است. علاوه بر فشار از چین، قیمت‌های رقابتی دیگری برای پی‌وی‌سی k67 از آمریکا در هفته گذشته در آسیا نمایان شد، و این سوال را مطرح کرد که آیا بازار در کوتاه‌مدت روند نزولی شدیدتری را تجربه خواهد کرد؟

قیمت‌ها از رکوردهای خود بسیار فاصله گرفته‌اند، اما همچنان تا میزان زیادی بالای سطوح پیش از پاندمی هستند

آیا پی‌وی‌سی مجدداً شاهد سطوح پیش از پاندمی خود خواهد بود؟ زمانی که قیمت‌ها به سطوح بی‌سابقه‌ای در اکتبر 2021 رسیدند، این سوالی بود که ذهن معامله‌کنندگان را مشغول کرد. در مقایسه با آن زمان، قیمت‌های وارداتی k67 در بازارهای اصلی شامل هند، چین، جنوب شرق آسیا و ترکیه در حدود 30 تا 40 درصد افت کرده‌اند.

اگرچه، براساس داده‌ها، پی‌وی‌سی راه زیادی تا بازگشت به سطوح پیش از پاندمی خود دارد.

براساس داده‌ها، میانگین قیمت‌های وارداتی k67 در هند، چین، جنوب شرق آسیا و ترکیه به ترتیب، 350 دلار، 265 دلار، 295 دلار و 610 دلار در هر تن بالای سطوح پیش از پاندمی خود قرار دارند.

این سری نوبت چین نیست. قیمت‌های نزولی آمریکایی سرآمد سقوط در آسیا

تولیدکننده تایوانی در هفته گذشته قیمت‌های ژوئیه را با کاهش 90 دلاری اعلام کرد؛ قیمت‌ها در چین در میزان 1120 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف) و قیمت‌ها در هند در میزان 1320 دلار در هر تن (سی‌اآی‌اف) قرار گرفتند. بعد از اعلام قیمت‌ها از سوی تولیدکننده، قیمت‌های پایین‌تری از مبداهای متفاوت در بازار نمایان شدند.

تعدادی از تاجران در هند اظهار داشتند که بعد از اعلام قیمت‌ها از سوی تولیدکننده تایوانی، قیمت 1200 دلار در هر تن (سی‌ف‌آر) را برای k67 پایه استیلن از چین دریافت کرده‌اند. آن‌ها اشاره داشتند: «بازار هند همزمان با تداوم جریان محموله‌های رقابتی چینی، از عرضه خوبی برخوردار است.»

در ادامه هفته گذشته قیمت‌های رقابتی بیشتری از آمریکا نمایان شد. به گزارش معامله‌کنندگان، قیمت‌های k67 آمریکایی در چین و ویتنام به ترتیب در میزان‌های 1050 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف) و 1020 تا 1080 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف) قرار گرفتند.

یکی از تبدیل‌کنندگان ویتنامی گفت: «در هفته گذشته، محموله‌های k67آمریکایی برای تحویل در اوت در میزان 1020 دلار در هر تن ارائه شده، و شنیدیم که قراردادی 1000 تنی با این سطح رقابتی منعقد شده است.»

ترکیه نیز شاهد رویه‌های نزولی شدیدتر از انتظار در ژوئن بود

جدا از تداوم تقاضای ضعیف در ژوئن، فاکتورهای بسیاری راه را برای کاهش شدیدتر از انتظار قیمت‌ها هموار کردند. عرضه فراوان، همزمان با سرازیر شدن محموله‌های وارداتی از مبدأهای متفاوت فشار فروش را تشدید کرد.

محموله‌های پی‌وی‌سی روسی از زمانی که سهم بازار خود در ترکیه را تقویت کرده و با کنار زدن اروپا به عرضه‌کننده اول پی‌وی‌سی در چهار ماهه اول 2022 بدل شدند، نقطه فشار اصلی بوده‌اند. محموله‌های k67-68 روسی با مالیات 6.5 درصدی در هفته گذشته به زیر 1450 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف) رسیده، در حالی که ذخایر انبارها فراوان گزارش شده‌اند.

همزمان با رقابت سرسختانه با محموله‌های روسی در هفته‌های گذشته، دیگر مبدأها به خصوص چین، کره جنوبی، مصر و آمریکا یکی پس از دیگری قیمت‌های خود را در ترکیه کاهش دادند. حتی قیمت‌های وارداتی از اروپا، که خریداران برای یافتن محموله در آن تقلا می‌کنند، در سه ماهه گذشته 20 درصد کاهش یافته است.

علائم بهبود عرضه از اروپا

تقریباً دو سال می‌شود که خریداران ترکیه‌ای به دلیل مشکلات طولانی‌مدت در سراسر منطقه، محموله‌های پی‌وی‌سی کمتری از عرضه‌کنندگان اروپایی دریافت کرده‌اند.

با توجه به برتری قیمتی که اروپا نسبت به باقی جهان داشته و کاهش مورد انتظار قراردادهای بعدی مونومر، برخی معامله‌کنندگان در ترکیه اظهار داشتند که، عرضه‌کنندگان اروپایی تمایل بیشتری برای تمرکز بر صادرات در ژوئیه خواهند داشت، به خصوص زمانی که این روند نزولی در باقی جهان ادامه‌دار است.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار