کد خبر : 46762

آیا تلاش‌ها برای تثبیت قیمتی پی‌وی‌سی در اروپا کارگر واقع خواهند شد؟

برخی از تولیدکنندگان تولیدات یک‌سری از گریدها را متوقف کردند، زیرا آن گریدها در اصل برای فروش به اوکراین و روسیه تولید می‌شدند.

آیا تلاش‌ها برای تثبیت قیمتی پی‌وی‌سی در اروپا کارگر واقع خواهند شد؟

پتروتحلیل-تولیدکنندگان اصلی پی‌وی‌سی اروپا تلاش کردند تا همزمان با قراردادهای ثابت اتیلن، در جهت حفظ حاشیه سودهای خود، قیمت‌ها را تثبیت کنند. اگرچه براساس گزارش‌ها، دسترسی‌پذیری بهتر و قیمت‌های پایین‌تر از اروپای مرکزی درخواست‌های ثبات قیمتی را تحت فشار گذاشته، و همزمان باید به تقاضای نامناسب در میان فشارهای تورمی اشاره کرد.

علیرغم ارائه قیمت‌های ثابت از سوی تولیدکنندگان بزرگ، تعدادی از عرضه‌کنندگان متناسب با سطوح اولیه، قیمت‌ها را تا میزان 30 یورو در هر تن کاهش دادند. توزیع‌کنندگان اروپای مرکزی با در نظر گرفتن این امر که قیمت آن‌ها در بازه بالایی قرار دارد، قیمت‌های خود را با تخفیفات 25 یورویی ارائه کردند. علاوه بر این، ممکن است فروشندگان در حجم فروش بالا، با انعطاف بیشتری تخفیفات جزئی دیگری ارائه کنند.

جمع‌بندی سریع از اتفاقات صورت گرفته از ژوئن 2020 به بعد

طولانی‌ترین روند صعودی بازارهای پی‌وی‌سی اروپا در مه متوقف شد، و قیمت‌ها به میزان جزئی از سطوح رکورد خود عقب‌نشینی کردند. روند صعودی از ماه ژوئن 2020 آغاز شد، و به استثنای دسامبر 2021 و ژانویه 2022، در باقی ماه‌ها به مسیر خود ادامه داد. براساس میانگین داده‌های هفتگی کم‌اوربیس، قیمت‌ها در اواخر مه، 2 تا 3 درصد زیر سطوح اوج آوریل خود ایستادند.

بهبود جزئی عرضه

سطح ذخایر تولیدکنندگان حتی بعد از برداشتن فورس ماژورها و بازگشت تولیدات، ضعیف باقی ماند. با این حال، دسترسی‌پذیری کلی در سراسر منطقه به دلیل ترکیبی از بازگشت ظرفیت‌ها و عملکرد ضعیف تقاضا علیرغم فصل اوج بازار، بهبود یافت.

بازارهای اروپای مرکزی تحت فشار از تقاضای ضعیف

نه تنها تورم بالا بلکه تردیدهای مربوط به جنگ و موضع محتاطانه، مسیر را برای افت تقاضای بازارهای اروپای مرکزی هموار کرد.

بخش ساخت‌وساز لهستان تحت تاثیر جنگ قرار گرفت، با این که تاثیرات اصلی در نیمه دوم سال مشاهده خواهد شد. تورم بالا تاثیرات خود را بر روی پروژه‌های جدید گذاشت. در این میان، برخی از تولیدکنندگان تولیدات یک‌سری از گریدها را متوقف کردند، زیرا آن گریدها در اصل برای فروش به اوکراین و روسیه تولید می‌شدند.

با توجه به رشد ذخایر به دلیل تقاضای ضعیف داخلی، تعدادی از تولیدکنندگان منطقه‌ای قیمت‌ها را به بازارهای داخلی و صادراتی کاهش دادند. این امر با سیاست‌گذاری قیمت‌های کاهشی‌تر از سوی تولیدکنندگان اروپای مرکزی تایید شد. 

افزایش پیشنهادات از ترکیه

معامله‌کنندگان در مرکز اروپای شرقی، گزارش دادند قیمت‌های رقابتی پی‌وی‌سی از ترکیه دریافت کرده‌اند، و همزمان قیمت‌ها زیر سطوح داخلی خود قرار دارند. این امر ناشی از تقاضای کمتر در ترکیه و همچنین قیمت‌های رقابتی از چین و روسیه می‌باشد.

یکی از خریداران خبر از دریافت پیشنهادی برای تناژ بالایی از محموله صادرات مجدد از ترکیه داد.

او گفت: «قیمت‌ها رقابتی هستند، اما با توجه به سطوح کافی ذخایر خود، خریدی نداشتیم.»

با توجه به این امر، بازار شاهد قیمت‌های کمتری در بازارهای اروپای مرکزی در مقایسه با کشورهای ایتالیا یا غرب اروپایی بود.

ترکیب‌کننده‌ها برای تحریک تقاضا قیمت محصولات نهایی خود را کاهش دادند

تقاضای کلی نامناسب بوده، و همزمان فعالیت‌های تجاری متناسب با هر حوزه متفاوت است. ترکیب‌کننده‌‌ها با هدف تحریک اشتهای خرید قیمت محصولات نهایی خود را به وضوح کاهش دادند، زیرا رقابت در میان تولیدکنندگان شدت گرفت.

جدا از آن، فعالیت‌های ساخت‌وساز همزمان با سفارش‌های انباشته و کشمکش تولیدکنندگان لوله با تقاضای نهایی ضعیف، شاهد رکود تدریجی بود.

آیا فروشندگان علیرغم دسترسی‌پذیری بهتر، قادر به حفظ ثبات قیمتی خواهند بود؟

علیرغم تداوم مشکلات لجستیک که مانعی بر سر راه واردات از آمریکاست، عرضه در حال افزایش است. معامله‌کنندگان اشاره داشتند، این امر در کنار افت تقاضا می‌تواند در ادامه ماه قیمت‌های پی‌وی‌سی را بیش از پیش کاهش دهد. قیمت بازارهای پی‌وی‌سی اروپایی همچنان نسبت به دیگر بازارهای بزرگ بالاتر بوده، که همین امر خریدها را وابسته به نیازهای اساسی نگاه داشته است. یکی از معامله‌کنندگان بزرگ بازار تایید کرد، آن‌ها به جای سفارشات ماهانه، در حال دریافت سفارشات هفتگی هستند.

ارسال نظر