کد خبر : 46723

قیمت‌ها در این شرایط نامناسب، نه تنها در آمریکا بلکه در سراسر جهان در حال افزایش هستند.

پتروتحلیل-پیش‌بینی می‌شد محدودیت عرضه استیک اسید و وینیل استات مونومر آمریکا در این ماه کمتر شود، اما افزایش فورس ماژورها و کمبود تخصیصات،معامله‌کنندگان را بر آن داشت تا در جستجوی محصولاتی برای ژوئن باشند.

در هفته گذشته بعد از اعلام فورس ماژور شرکت سلانیس بر استیک اسید، وینیل استات مونومر پایین‌دستی و دیگر محصولات به دلیل اختلال در عرضه مواد خام، محدودیت عرضه در آمریکا بیش از پیش تشدید شد.

شرکت اینئوس در حال سپری کردن عملیات تأمین و نگهداری در واحد استیک اسید خود بود، اما ناتوانی در تامین مشتریان در کنار دیرکرد تحویل محموله کربن مونواکسید، شرکت را بر آن داشت تا اعلام فورس ماژور کند.

معامله‌کنندگان استیک اسید و وینیل استات مونومر در این هفته همزمان با ازسرگیری فعالیت شرکت لیوندل‌باسل پیش‌بینی می‌کردند که شرایط عرضه تا میزانی بهبود یابد. اگرچه شرکت با مشکلات فنی بیشتری مواجه شد و تخصیصات فروشی برای ژوئن ارائه کرد.

یکی از تاجران گفت: «اوضاع بد است، و دسترسی‌پذیری به یک مسئله بزرگ تبدیل خواهد شد.»

این سه تولیدکننده استیک اسید 88 درصد از ظرفیت آمریکا را تشکیل می‌دهند.

06DE8660-B0B3-481B-80D7-7BFB22B8B41E

فصول بهار و تابستان فصل اوج ساخت‌وساز و پروژه‌های تعمیرات شخصی خانگی بوده، بنابراین تقاضای رنگ و روکش بالا است.

قیمت‌ها در این شرایط نامناسب، نه تنها در آمریکا بلکه در سراسر جهان در حال افزایش هستند.

اروپا یکی از بازارهای اصلی صادراتی است، و محدودیت عرضه آمریکا بازار وینیل استات مونومر این منطقه را به یک فاجعه تبدیل کرده است.

هر دو منطقه آسیا را برای واردات زیر نظر داشته، و قیمت‌های هر دو کالای استیک اسید و وینیل استات مونومر در این منطقه در حال صعود هستند.

دیگر تاثیرات صنایع پایین دستی

عرضه اتیل استات آمریکا (اتاک) -که در اوایل سال با محدودیت مواجه شده و اخیراً تا حدودی بهبود یافته بود- مجدداً همزمان با اختلالات عرضه خوراک محدود شده است.

یکی از تاجران گفت براساس درخواست مشتریان در تلاش برای خرید محموله‌های اتاک بیشتری بوده، اما محموله نقدی به سختی یافت می‌شود.

جدا از فورس ماژور لیوندل‌باسل بر اتاک، معامله‌کنندگان بازار همچنان در انتظار تخصیصات فروشی برای مشتریان قراردادی هستند.

هم بوتیل استات (بوتاک) و هم پروپیلن گلیکول متیل اتر استات (پی‌ام‌ای) به دلیل مشکلات تولید استیک استات، با محدودیت مواجه هستند. پی‌ام‌ای از دسته پی گلیکول اتر می‌باشد.

قیمت‌های پی‌ام‌ای و بوتاک به ترتیب برای اواسط مه و 1 ژوئن افزایش یافته‌اند، اگرچه قراردادهای پروپیلن آوریل به میزان جزئی کاهش یافته و قیمت‌های نقدی پروپیلن مه افت کرده‌اند.

قیمت‌های بوتاک ثابت مانده‌اند، اما تولیدکننده به دنبال افزایش قیمت‌های ژوئن تا میزان 10 سنت در هر پوند (220 دلار در هر تن) می‌باشد.

اکثر معامله‌کنندگان نیاز اسید ترفتالیک خالص و پلی‌اتیلن ترفتالات پایین‌دستی خود را برای مه پوشش داده‌اند.

اگرچه از آنجایی که سه تولیدکننده استیک اسید اعلام فورس ماژور کرده‌اند، احتمالاً تولیدات پلی‌اتیلن ترفتالات با محدودیت‌های در ژوئن مواجه خواهد شد.

استیک اسید در ساخت اسید ترفتالیک خالص، یکی از مواد خام اصلی در ساخت پلی‌اتیلن ترفتالات، استفاده می‌شود.

صنایع بالادستی

احتمالاً واکنش خوراک متانول به تعطیلی واحدهای استیک اسید کمتر خواهد بود.

این معامله‌کنندگان در بازارهای نقدی بین‌المللی مشارکت نمی‌کنند، اگرچه این امر باعث افت میزانی از تقاضا می‌شود.

این بدان معناست که قیمت‌های متانول در طی زمان تحت تاثیر قرار خواهند گرفت، زیرا تولیدکنندگان در مواجهه با هزینه های سنگین تولید در کاهش بیش از حد قیمت ها مردد هستند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار