کد خبر : 46704

افت قیمت‌های پی‌وی‌سی مه در اکثر موارد به 30 تا 35 یورو در هر تن محدود بوده، که 50 درصد از افت قیمتی اتیلن را منعکس می‌کند. اگرچه، بازارهای پی‌وی‌سی پیش از این در دسامبر 2021، در مقابل افت 10 یورویی قیمت‌های قراردادی اتیلن مقاومت کردند.

پتروتحلیل-با شروع مه، طولانی‌ترین روند صعودی بازارهای منطقه‌ای پی‌وی‌سی از ژوئن 2020 قطع شد. اگر بخواهیم دقیق‌تر اشاره کنیم، بعد از روند صعودی طولانی به جز ثبات قیمتی در دسامبر 2021 و  ژانویه 2022، قیمت‌های در آوریل به اوج خود رسیدند.

قیمت‌ها به میزان 200 درصد رشد کردند

قبل از این‌که قیمت‌های پی‌وی‌سی در آوریل به اوج خود برسند، روندی صعودی را از ژوئن 2020 تا آوریل 2022 تجربه کردند. براساس داده‌های کم‌اوربیس، قیمت‌های نقدی k67-68 در میانگین هفتگی از کم‌ترین میزان‌های خود در حدود 200 درصد رشد کردند.

قیمت‌ها در ایتالیا حتی بعد از این‌که در مه تغییر مسیر دادند، همچنان در بیشترین میزان‌های خود قرار دارند. این امر به این دلیل بود که قیمت‌های جدید شاهد اصلاحات نزولی اندکی نسبت به آوریل بوده، و حتی در مواردی قیمت‌ها ثابت باقی ماندند.

فروشندگان بخشی از افت قیمت اتیلن C2 را بر پیشنهادات اولیه پی‌وی‌سی منعکس کردند

افت قیمت‌های پی‌وی‌سی مه در اکثر موارد به 30 تا 35 یورو در هر تن محدود بوده، که 50 درصد از افت قیمتی اتیلن را منعکس می‌کند. اگرچه، بازارهای پی‌وی‌سی پیش از این در دسامبر 2021، در مقابل افت 10 یورویی قیمت‌های قراردادی اتیلن مقاومت کردند.

شرایط تقاضا دلیلی است که فروشندگان موضع خود در دسامبر و حال حاضر را تغییر داده‌اند. فعالیت خرید در اواخر سال گذشته نسبتاً مناسب باقی ماند، و همین امر به فروشندگان کمک کرد تا موضع قیمتی خود را حفظ کنند.

اگرچه، فشارهای تورمی و قیمت‌های بالای رزین -بیشترین میزان در سراسر بازار- خریداران پی‌وی‌سی اروپایی را از فعالیت بازداشت. این امر قصد قبلی فروشندگان برای حفظ ثبات قیمت‌های مه را تحت فشار قرار داد، و آن‌ها کاهش عرضه پی‌وی‌سی را در نظر گرفتند.

معامله‌کنندگان خبر از محدودیت دسترسی ‌پذیری می‌دهند

بعد از وینولیت، شرکت اینوین بر تولیدات پی‌وی‌سی واحدهای خود در اروپا اعلام فورس ماژور کرد. جدا از شرکت کم‌وان که تخصیصات مشخصی را برای مشتری‌های خود در نظر گرفته، دیگر تولیدکنندگان منطقه‌ای پی‌وی‌سی و مونومر وینیل کلراید تحت عملیات تأمین و نگهداری برنامه‌ریزی شده قرار گرفته‌اند.

این امر در کنار افت جریان وارداتی در نتیجه افزایش چالش‌های حمل و نقل همزمان با شرایط نامناسب عملیات لجستیکی، به محدودیت دسترسی‌پذیری ختم شد. زمان تحویل نامشخص و دورنمای مبهم بازار، تقاضای وارداتی را ضعیف نگاه داشت.

بگفته چندین معامله‌کننده، اگرچه به نظر می‌رسد نهایتاً نگرانی‌ها بر سر تقاضا از محدودیت‌های عرضه پیشی گرفته، زیرا تطابق میان پی‌وی‌سی و اتیلن مدت‌هاست که از میان رفته است.

تقاضا حرف آخر را می‌زند

اگرچه میزان کلی مصرف کاهش یافته، معامله‌کنندگان تقاضا را پراکنده تعریف می‌کنند.

همزمان با افزایش مقاومت خریداران با توجه به سطوح متورم قیمتی و محدودیت خرید خریداران به نیازهای اساسی‌شان، تقاضای ضعیف فاکتور اصلی روند کاهشی اخیر بوده است.

اگرچه برخی منابع خبر از میل به خرید بهتری می‌دهند، اما این امر مربوط به عدم کفایت ذخایر تعدادی از تولیدکنندگان تا بهبود تقاضای نهایی می‌باشد. یکی از خریداران گزارش داد: «شاهد تقاضای بهتری نسبت به آوریل هستیم، اما احتمالاً قادر نخواهیم بود تمام سفارشات را پوشش دهیم، زیرا تمام سهمیه‌های ماهانه ما توسط عرضه‌کنندگان تایید نشده است.»

تردیدهای فراوان همزمان با اتفاقات در حال وقوع در شرق اروپا و نگرانی‌ها بر سر عرضه انرژی نیز منتج به موضع محتاطانه در میان خریداران می‌شود. قیمت‌ها نیز در این ماه تحت تاثیر پویایی عرضه و تقاضا خواهند بود.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار