کد خبر : 46688

پتروتحلیل-برنامه‌های شرکت ریلاینس و شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک) برای توسعه پروژه مشترک کلروینیل‌ها و اتیلن دی‌کلرید به ارزش 2 میلیارد دلار، با امضای توافقنامه سهام‌داری همزمان با پیشرفت فاز طراحی پروژه، به جلو حرکت کرد.

بگفته مقامات ادنوک، به دنبال شکل‌گیری این پروژه مشترک میان ریلاینس و شرکت مشتقات شیمیایی ابوظبی (به ریاست خالد سلمین) در دسامبر 2021، توافقنامه بین طرفین پیش از تصمیم نهایی برای سرمایه‌گذاری در ایام آتی سال جاری، امضا شد.

این پروژه برای شرکت ریلاینس هند حرکتی اساسی به سمت فضای شیمیایی غرب آسیا، و اولین ظرفیت تولیدی برای پلی‌وینیل کلرید و اتیلن دی‌کلرید در امارات متحده عربی است.

مدیر عامل ادنوک سلطان الجابر و موکش آمبانی مدیر عامل ریلاینس پیش از اعلام این خبر توافقنامه امضا شده‌ای را در ابوظبی مبادله کردند، که می‌تواند به طور بالقوه موجب کربن‌زدایی و ترسیب کربن از عملیات‌های مجموعه شود.

در صورت پیشبرد اهداف، این پروژه در شهرک صنعتی تعزیز -- مجموعه‌ای مشترک میان ادنوک و صندوق ثروت ملی امارات (ADQ) -- در منطقه الرویس ساخته خواهد شد.

الجابر گفت: «ما بر اساس این همکاری و ترقی در تعزیز به دنبال فراهم کردن فرصت‌های بیشتری در جهت رشد صنعت و تولید امارات بوده، و در این بین همکاری‌های خود را برای کربن‌زدایی، انرژی‌های جدید و تولیدات بالادستی توسعه خواهیم داد.»

میزان ظرفیت‌ها فاش نشد، اما براساس بیانیه‌های سابق در رابطه با این پروژه مشترک، ظرفیت تولید کلر قلیا این مجموعه 940 هزار تن در سال، اتیلن دی‌کلرید 1.1 میلیون تن در سال، و پی‌وی‌سی 360 هزار تن در سال می‌باشد.

مقامات ادنوک اضافه کردند، همزمان با این‌که اتکا به واردات کاهش می‌یابد، این پروژه فرصت صادرات محصولات به آفریقا و جنوب شرق آسیا را فراهم خواهم آورد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار